Les Menuires (3 Doliny)

4.9/6
1815-2850 m n.p.m.
160/600 km tras

Informacje o Les Menuires (3 Doliny)

W sercu malowniczej Sabaudii znajduje się wprost uwielbiany przez naszych uczestników ośrodek narciarski Les Menuires. To duży resort klasy światowej! W 2022 r. ten francuski kurort został wyróżniony odznaką "Best Place to Ski" portalu SnowTrex.com. Jego podstawowy skipass obejmuje 160 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych zarówno dla nowicjuszy, średnio zaawansowanych, jak i ekspertów. Jednym z naszych ulubionych miejsc jest góra Pointe de la Masse (2 850 m n.p.m.), która oferuje nie tylko zachwycające widoki na Mont Blanc, masyw Écrins czy Aiguilles d’Arves. Znajdziecie tu też świetne tereny freeride'owe dla wytrawnych narciarzy i snowboardzistów.  Ale to nie wszystko!

Opcjonalnie możecie rozszerzyć swój skipass na legendarne 3 Doliny. Les Menuires jest jednym z resortów współtworzących ten największy na świecie zintegrowany obszar narciarski, oferujący niesamowite 600 km nartostrad! Wszystkie jego trasy są ze sobą połączone 158 wyciągami, które razem są w stanie przewieźć w ciągu 1 godziny aż 282 tys. osób (czyli tyle, ile mieszka w całych Katowicach!).

Pod nazwą Les Menuires kryje się także położone na 1 850 m n.p.m. miasteczko będące główną stacją resortu i jednocześnie naszą bazą wypadową. Znajdziecie tu liczne restauracje, bary, sklepy i inne niezbędne punkty usługowe. Nie brak tu też opcji rozrywkowych – czekają na Was liczne miejscówki na Après-ski, a nawet dwa kluby nocne.

Wyciągi, trasy i mapa ski

W Les Menuires czeka na Was nowoczesna infrastruktura pełna szybkich wyciągów. Zdecydowana większość z nich to krzesełka i gondole, które zapewnią Wam łatwe i komfortowe przemieszczanie się po większości stoków w resorcie. Stanie w kolejkach do wyciągów należy tutaj do rzadkości. Bramą do ośrodka jest dla nas 8-osobowa gondola Roc des 3 Marches (1), której dolna stacja znajduje się zaledwie 120 m od naszej rezydencji. W niecałe 6 min wjedziecie nią na wysokość ok. 2300 m n.p.m.

 • wyciągi gondolowe

  7 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  14 krzesełek

 • wyciągi orczyki

  5 orczyków

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 6

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 31

 • trasy trudne

  trasy średnie: 29

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 7

Les Menuires jako część największego zintegrowanego kompleksu narciarskiego świata jest miejscem wybitnym pod względem tras. Są one bardzo różnorodne  i niezatłoczone, dlatego odpowiednie opcje dla siebie znajdą tu narciarze i snowboardziści na każdym poziomie zaawansowania. Leżą one na wysokościach 1815-2850 m n.p.m., dzięki czemu możecie być niemal pewni świetnych warunków śniegowych od początku grudnia do końca kwietnia. Dodatkowo w gotowości pozostaje tu arsenał 443 armatek śnieżnych. 

Ośrodek ten z pewnością docenią początkujący. Czeka tu na Was łącznie 37 łatwych i bardzo łatwych tras, a wiele z nich znajduje się w najwyższych partiach gór. Warto przejechać się niebieskimi stokami prowadzącymi do Saint-Martin-de-Belleville. Przepięknie jest tu zwłaszcza pod koniec dnia, kiedy słońce chyli się ku zachodowi. W resorcie znajdziecie też bezpieczne, wydzielone strefy tylko dla nowicjuszy. Jednak nie brakuje tu również opcji dla średnio zaawansowanych oraz ekspertów! Do Waszej dyspozycji jest 29 czerwonych i 7 czarnych nartostrad, z których większość jest długa, szeroka i przebiega powyżej linii lasu. Oprócz ratrakowanych tras znajdziecie tu też kilka wyznaczonych obszarów freeride'owych, które na mapach ośrodka oznaczone są jako Liberty Ride. Jednak możecie buszować tu w świeżym puchu również poza nimi, zachowując oczywiście należytą ostrożność.

Snowparki

Francuskie 3 Doliny to prawdziwa kraina szczęścia dla freestylowców. Znajdziecie tu aż 5 snowparków. Poniżej przedstawiamy 3 z nich.

Snowpark Les Menuires

W Les Menuires, na wysokości 2 500 m n.p.m. znajduje się snowpark Pixel Area. Prowadzi do niego wyciąg krzesełkowy "Sunny Express". To miejsce przeznaczone dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników freestyle'u. Do Waszej dyspozycji są tu hopki o rozmiarach od XS do L oraz liczne boxy i ralie. Oprócz tego znajdziecie tu także tor boardercrossowy, na którym możecie zaszaleć ze znajomymi. Za konstrukcję parku odpowiedzialny jest zespół ho5park, a jego shaperzy codziennie dbają o wysoką jakość i świetne przygotowanie przeszkód!

Snowpark Val Thorens

VT Park, zlokalizowany w rejonie Plateaux, oferuje zarówno narciarzom jak i snowboardzistom olbrzymie możliwości treningu i rozwijania umiejętności freestyle'owych na każdym poziomie zaawansowania. Na ponad 70000 m² powierzchni, znajdują się tu hopy, raile i boxy o zróżnicowanych rozmiarach, a także rzadziej spotykane moduły, takie jak hips-quartery. Są tu również Air Jumpy, czyli materace absorbujące energię skoczków, dzięki którym Wasze skoki będą bezpieczniejsze. Ponadto znajdziecie tu half-pipe oraz tor do boardercrossu. W VT Parku odbywają się liczne zawody freestyle'owe, jak np.: Ski and Boarderweek, The SFR Freesking Tour, SlopeStyle French Cup i wiele, wiele innych.

Snowpark Méribel

Snowpark w Méribel jest uważany za najlepszy tego typu obiekt w całych 3 Dolinach. To właśnie tutaj znajduje się ogromna trzykomorowa poducha oraz hopa, która pozwoli Wam wzbić się na wysokość nawet 35 metrów. Największą atrakcją tego snowparku jest jednak DC Area 43. To jeden z 4 europejskich snowparków wyposażonych w "Live Park System". Wystarczy, że przykleicie na swój kask specjalną nalepkę, a system kamer będzie śledził Wasz przejazd przez cały snowpark. Nagrania są przesyłane bezpośrednio na stronę parku, gdzie możecie obejrzeć je i edytować. Sprawdźcie to koniecznie!

Rozszerzenie skipassu

Opcjonalne rozszerzenie skipassu – 3 Doliny i ich 600 km połączonych tras!

Jeśli chcecie jeszcze większej różnorodności, a dalekie, całodniowe wycieczki na nartach czy desce to coś, co kochacie, mamy dla Was idealną opcję! Możecie wybrać rozszerzenie skipassu na całe 3 Doliny, będące największym zintegrowanym kompleksem narciarskim na świecie! Za dopłatą 300 PLN/os. (płatne przez nasz system rezerwacyjny) otrzymacie dostęp do 600 km tras w kilku połączonych ze sobą ośrodkach: Courchevel, Méribel, Brides-les-Bains, Les Menuires, Saint-Martin-de-Belleville oraz oczywiście Val Thorens i Orelle. Możecie dowolnie poruszać się pomiędzy nimi przy pomocy 158 wyciągów i szaleć w ich 5 snowparkach.

Atrakcje w Les Menuires

W Les Menuires możecie spędzać czas nie tylko śmigając na nartach i snowboardzie. W naszym zakwaterowaniu znajdziecie saunę oraz basen, a w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu także bary i restauracje. Udany dzień w górach możecie zakończyć w doborowym towarzystwie, integrując się w licznych barach Après-ski. Są tu też dwa kluby, do których wieczorami możecie wybrać się potańczyć.

Jest to miejsce idealne dla dużych grup z uwagi na pozytywne podejście lokalsów do młodych ludzi i dobrą atmosferę bez nadęcia.

Ponadto Les Menuires oferuje:

 • nowe centrum sportowe w Les Menuires podzielone na 4 sektory: Wellbeing, Multisports, Keep Fit, Aquaclub-SPA
 • tor saneczkowy Rock’n'Bob
 • przejażdżki saniami
 • przejażdżki psimi zaprzęgami
 • lot motolotnią
 • przejażdżki skuterami śnieżnych, quadami i buggy
 • wycieczki na rakietach śnieżnych
 • fun park dla dzieci i świetnie zorganizowane przedszkole narciarskie
 • 2 kina

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • 160 km niesamowitych, dobrze przygotowanych nartostrad na naszym podstawowym skipassie
 • opcja rozszerzenia skipassu na cały obszar 3 Dolin – największy na świecie zintegrowany obszar narciarski, 600 km połączonych tras!
 • zakwaterowanie ski-in/ski-out – spod rezydencji dojeżdżamy do wyciągu na nartach/desce
 • gwarancja śniegu od grudnia do kwietnia – optymalne warunki dzięki wysokiemu położeniu i sztucznemu naśnieżaniu
 • dobra oferta Après-ski, wiele pubów czy restauracji
 • przystępne ceny – Les Menuires to najtańszy ośrodek w całym kompleksie 3 Dolin
 • świetna atmosfera – lokalsi znacznie życzliwsi niż w innych francuskich ośrodkach

Minusy:

 • nieatrakcyjna architektura kurortu – krajobraz zaburzają tu blokowiska i wielkie gmachy apartamentowców
 • miasteczku brakuje uroczej, bajkowej atmosfery znanej z bardziej kameralnych alpejskich miejscówek

Dojazd do Les Menuires (3 Doliny)

 • odległość z Warszawy – około 1 800 km
 • podróż samochodem trwa około 17 h, zaś autokarem około 26 h

Najbliższe lotniska: Chambéry-Savoie (100 km), Geneva (143 km), Grenoble-Isère (180 km) i Lyon Saint-Exupéry (183 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno