Montgenevre

4.9/6
1860-2540 m n.p.m
95 km tras

Najbliższe wyjazdy

Pokaż więcej wyjazdów

Informacje o Montgenevre

Resort Montgenèvre w naszej ofercie proponujemy tej zimy po raz pierwszy i jesteśmy pewni, że ten kurort przypadnie Wam do gustu. Montgenèvre to ośrodek narciarski Francji położony w Alpach Wysokich, zaledwie 2 km od włoskiej granicy. Kurort oferuje 75 tras narciarskich rozłożonych na 95 km. Jasne, nie jest to imponująca liczba w porównaniu z innymi francuskimi stacjami. Ale trzeba pamiętać, że Montgenèvre połączone jest włoskim obszarem Monts de la Lune, w którego skład wchodzą stację Clavière i Cesana, oferujące miłośnikom białego szaleństwa 110 km tras. Przede wszystkim jednak, Montgènevre wraz z siedmioma włoskimi stacjami: wspomnianymi już Clavière i Cesana, a także Sestriere, Sauze d’Oulx, Oulx, Sansicario i Pragelato tworzy piąty co do wielkości obszar narciarski na świecie – Via Lattea. Stanowiąc najbardziej wysuniętą na zachód część Drogi Mlecznej, kurort Montgenèvre daje dostęp do 400 km zróżnicowanych tras, co, samo musicie przyznać, zmienia postać rzeczy. Tym samym, ośrodek staje się świetną alternatywą dla wiele większych, bardziej znanych stacji.

Sama Droga Mleczna to mocny konkurent Trzech Dolin czy Paradiski. Zresztą fakt, że to właśnie w Via Lattea rozgrywane były XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie Turyn 2006 mówi sam za siebie. Aby, będąc w Montgenèvre, szusować w Sestriere, najwyżej położonym i najbardziej znanym ośrodku spośród włoskiej części Drogi Mlecznej, początkowo należy przedostać się przez Cavière do Cesany, a stamtąd dalej do kolejnych włoskich kurortów Sansicario i Sauze d‘Oulx. Jest to wypad niemalże na cały dzień, ale zdecydowanie polecamy przebyć tę trasę chociaż raz. Na pewno nie pożałujecie! A i włoskie góry Piemontu to zawsze miła odmiana od francuskich Alp.

Trasy to istotny aspekt ośrodka narciarskiego. Ale w przypadku Montegenèvre należy pamiętać o francusko-włoskim miksie kulturowo-kulinarnym, który staje się fajnym urozmaiceniem szusowania. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż francuska bagietka na śniadanie, włoska pizza z aperolem na obiad i francuski ser z winem na kolację. A to wszystko bez wypinania nart albo deski. Musicie przyznać: brzmi kusząco. Zwłaszcza, że włoski, luźny klimat dopełnia nieco sztywniejszą, francuską atmosferę.

W samym Montgenèvre, na wspomnianych już 95 km tras, można znaleźć zarówno stoki z ekspozycją południową (Chalvet oraz Serre-Thibaud), jak i północną (Chalmettes, Gondrans oraz de l'Aigleco) ze zdecydowanie dłużej utrzymującym się śniegiem. Te dwie dostępne opcje fajnie różnicują warunki do jazdy, umożliwiając szusowanie zarówno w słońcu, jak i bardziej zacienionych miejscach – co kto lubi. Trasy położone są w pagórkowatym oraz zalesionym terenie (królują sosny i modrzewie), dzięki czemu może pochwalić się różnorodnością widoków i poziomów trudności. Nam Montgenèvre przypomina dobrze znane z naszej oferty Les Orres. Zresztą podobnie jak w Les Orres, w Montgenèvre rok rocznie odnotowywane są rekordowe ilości śniegu. A to dzięki położeniu na przełęczy o tej samej nazwie, które gwarantuje nawiewanie białego puchu z dolin, zarówno wschodniej, jak i zachodniej.

Montegenèvre jest stacją idealną dla początkujących miłośników białego szaleństwa, głównie dzięki 50 000 m2 zaaranżowanej przestrzeni w dolnej partii ośrodka, jak i licznym łatwym trasom. Ale bardziej zaawansowani miłośnicy nart i deski spokojnie znajdą tereny do wyjeżdżenia się i szlifowania umiejętności. Nie brakuje też kilku dobrych miejscówek do freeride’u.

Miłośnicy tradycyjnej, górskiej zabudowy będą zadowoleni: w Montgenèvre przeważają głównie drewniane chaty, przez co miejsce zachowało swój oryginalny klimat. Wprawdzie kilka wysokich budynków też się znajdzie, ale są w zdecydowanej mniejszości. Nasza rezydencja położona we wschodniej częśći miasteczka, choć sporych rozmiarów, ma zdecydowanie górski klimat. Wszechobecne drewno nadaje jej fajny klimat. A i zewnętrzny, podgrzewany basen robi robotę. No i najważniejsze: położona jest na stoku. Można zatem wyjść z niej bezpośrednio na trasę i dostać się szybko do dwóch wyciągów. Samo miasteczko nie jest duże, wszystko znajduje się w zasięgu ręki, przez co przyjemnie się po nim poruszać. Większość barów i restauracji znajduje się przy głównej ulicy znajdującej się zaraz przy dolnej części stoku.

Wyciągi, trasy i mapa ski

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 9

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 17

 • trasy trudne

  trasy trudne: 39

 • trasy bardzo trudne

  trasy b. trudne: 13

Trochę nieznanej historii

Montgenèvre może pochwalić się wyjątkowo interesującą historią. Miasteczko stało się oficjalnie kurortem narciarskim w 1907 roku, kiedy to zorganizowano w nim turniej w skokach narciarskich. Wyczyny zawodników podziwiało 3000 osób, głównie oficjeli z Włoch, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Norwegii. Zwycięzcą został wówczas Norweg Durban Hansen, który uzyskał wynik 26 metrów. Porównując z osiągnięciami obecnie najlepszych skoczków nie jest to wiele, ale na tamte czasy, ta liczba była genialna. Dzięki tym zawodom, Montgenèvre w pełni zasłużyło sobie na miano francuskiej stacji narciarskiej, a swoją karierę zaczęło z przytupem, bo mocno międzynarodowo.

Wcześniej, przez kilka lat, w Montgenèvre wyszkolono 5000 wojskowych narciarzy, którzy następnie stali się instruktorami-wolontariuszami.

Dalej też jest całkiem ciekawie. Dzięki otwarciu wyciągu Le Prarial w 1936 roku, narciarstwo w Montegenèvre stało się realną formą spędzania wolnego czasu. Swój najlepszy okres stacja przeżywała w latach 30-tych i 40-tych, stając się bazą wypadową dla mieszkańców francuskiej stolicy. A to wszystko z powodu właściciela paryskiego kabaretu Boeuf sur le toit – niejakiego Pana Moyses, który przejął lokalny Grand Hotel i gościł w nim największych artystów i pisarzy ówczesnych czasów.

Atrakcje

Doskonale oświetlone stoki Foppe i Cristelin o długości 5 km są największym ośrodkiem nocnej jazdy na nartach w Europie.

Ponadto 3 Montgenevre oferuje:

 • najdłuższy tor saneczkowy we Francji
 • wioskę tipi
 • mongolską jurtę
 • Durancia – spa i wodne centrum rozrywki, częściowo położone na świeżym powietrzu
 • kino, bary i restauracje

Montgenèvre restauracje/puby

 • La Bergerie: restauracja na stoku z lokalną kuchnią
 • Les Anges: restauracja self-service znajdująca się na stoku, idealna na szybki posiłek
 • Le Caesar: knajpa w miasteczku, fajny klimat, lokalne dania, dobry stosunek jakości do ceny
 • Le Capitaine: restauracja w miasteczku z włoskim menu
 • Le Graal: bar, niemalże lokalna instytucja kulturalna położona w centrum miasteczka, do której trzeba się wybrać; raz, dwa razy w tygodniu odbywają się tu koncerty
 • La Tourmente: bar popularny zwłaszcza wśród lokalesów
 • Ca de Sol bar: pub ze zdecydowanie spokojniejszym klimat

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • położony najbliżej Polski francuski ośrodek narciarski
 • duże nasłonecznienie przy długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej
 • jeden z najlepiej naśnieżonych ośrodków na świecie, dzięki obfitym opadom
 • północna i południowa ekspozycja stoków
 • połączenie z Via Lattea
 • francusko-włoski klimat
 • dużo hoteli przy lub bezpośrednio na stoku, w tym nasza rezydencja

Minusy:

 • dość znaczący czas dotarcia na wschodnią część Via Latea
 • obecna, ale mało rozbudowana oferta après-ski
 • kilka długich i powolnych wyciągów

Dojazd do Montgenevre

 • odległość z Warszawy: około 1732 km
 • podróż samochodem trwa około 17 godzin, a autokarem około 22 godziny

Najbliższe lotniska: Turyn (110 km), Grénoble (228 km), Mediolan-Malpensa (230 km), Lyon (232 km) i Marsylia (266 km).

Opinie

Kurort może poszczycić się świetnymi opiniami, w których przeważają doskonała jakość śniegu, duże nasłonecznienie oraz wyjątkowy klimat małego, górskiego miasteczka.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
ZIMNO partner techniczny