Montgenèvre

4.9/6
1860-2540 m n.p.m.
110 km tras

Informacje o Montgenèvre

Montgenèvre to francuski ośrodek narciarski położony w Alpach Wysokich, tuż obok włoskiej granicy. Sam w sobie oferuje 110 km słonecznych nartostrad. I choć może nie jest to imponująca liczba (w porównaniu z innymi francuskimi stacjami), trzeba pamiętać, że to nie wszystko! Montgenèvre jest zintegrowane z sąsiednimi włoskimi ośrodkami, Clavière i Cesana. Wspólnie znane są one jako Monts de la Lune i oferują 110 km połączonych tras objętych jednym, wspólnym skipassem.

Co więcej, wspomniany transgraniczny kompleks, wraz z pięcioma kolejnymi włoskimi stacjami, tworzy piąty co do wielkości obszar narciarski na świecie – Via Lattea, [wł. Droga Mleczna]. Są to: Sestriere, Sauze d’Oulx, Oulx, Sansicario i Pragelato. Ich łączna długość tras dostępnych na rozszerzonym skipassie to aż 400 km! To mocna konkurencja dla Trzech Dolin czy Paradiski. Zresztą fakt, że to właśnie w Via Lattea rozgrywane były konkurencje narciarskie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 w Turynie, mówi sam za siebie. Montgenèvre jest więc świetną alternatywą dla znacznie większych i bardziej znanych ośrodków. To niepozorny kurort, dający opcjonalny dostęp do stoków rangi światowej.

Dolna stacja naszego ośrodka jest z kolei dość kameralną miejscowością. Miłośnicy tradycyjnej, górskiej zabudowy będą zadowoleni! W Montgenèvre przeważają głównie drewniane chaty, przez co miejsce zachowało swój oryginalny klimat.  Samo miasteczko nie jest duże, a wszystko znajduje się w zasięgu ręki. Większość barów i restauracji znajduje się przy głównej ulicy znajdującej się u stóp stoków. Ciekawa jest tutejsza mieszanka kultury francuskiej i włoskiej, która staje się fajnym urozmaiceniem szusowania. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż francuski croissant na śniadanie, włoska pizza z aperolem na obiad i francuski ser z winem na kolację. A to wszystko bez wypinania nart albo deski! Musicie przyznać – brzmi kusząco. Zwłaszcza, że luźny włoski klimat równoważy nieco sztywniejszą, francuską atmosferę.

Wyciągi, trasy i mapa ski

  • trasy bardzo łatwe

    trasy b. łatwe: 9

  • trasy łatwe

    trasy łatwe: 17

  • trasy trudne

    trasy średnie: 39

  • trasy bardzo trudne

    trasy trudne: 13

W samym Montgenèvre, wśród wspomnianych już 95 km tras, można znaleźć zarówno stoki z ekspozycją południową (Chalvet oraz Serre-Thibaud), jak i północną (Chalmettes, Gondrans oraz de l'Aigleco). Te dwie dostępne strony gór dobrze różnicują warunki do jazdy, umożliwiając szusowanie w słońcu, jak i w bardziej zacienionych miejscach. Część obszaru resortu jest zalesiona (królują sosny i modrzewie), a część stanowią otwarte przestrzenie w wysokich partiach gór. Dzięki temu różnorodność tutejszych widoków jest spora. Nam Montgenèvre przypomina dobrze znane z naszej oferty Les Orres. Zresztą podobnie jak w tam, i tutaj co roku odnotowywane są rekordowe ilości śniegu. A to dzięki położeniu na przełęczy, co gwarantuje nawiewanie białego puchu z dolin, zarówno od wschodu, jak i zachodu.

Montegenèvre jest idealnym miejscem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z białym szaleństwem. Nieco powyżej dolnej stacji resortu czeka na Was obszar o powierzchni 50 000 m2, przeznaczony dla początkujących. Ale bardziej zaawansowani narciarze i snowboardziści także znajdą dla wiele stoków dla siebie, na których wyszaleją się lub podszlifują swoje umiejętności. Nie brak tu też kilku dobrych miejscówek do freeride’u!

Jeśli podczas pobytu w Montgenèvre, chcielibyście odwiedzić olimpijskie trasy we włoskim Sestriere, musicie przedostać się przez Clavière do Cesany, a stamtąd dalej do kolejnych kurortów Sansicario i Sauze d‘Oulx. Jest to wypad niemalże na cały dzień, ale zdecydowanie polecamy przebyć tę trasę choć raz. Na pewno nie pożałujecie!

Trochę nieznanej historii

Montgenèvre może pochwalić się wyjątkowo interesującą historią. Miasteczko stało się kurortem narciarskim już w 1907 roku, kiedy to zorganizowano w nim turniej skoków narciarskich. Wyczyny zawodników podziwiało ok. 3 000 osób, głównie oficjeli z Włoch, Szwajcarii, Austrii, Szwecji oraz Norwegii. Zwycięzcą został wówczas Norweg Durban Hansen, który uzyskał wynik 26 metrów. W porównaniu z osiągnięciami dzisiejszych skoczków może wydawać się to wręcz zabawne, ale w tamtych czasach była to odległość imponująca. Dzięki tym zawodom Montgenèvre zyskało sławę i zasłużyło sobie na miano stacji narciarskiej, a swoją działalność rozpoczęło z przytupem, bo międzynarodowo.

Kilka lat wcześniej w Montgenèvre wyszkolono ok. 5 000 wojskowych narciarzy, którzy następnie stali się instruktorami-wolontariuszami. Ale później też było całkiem ciekawie. Dzięki otwarciu wyciągu Le Prarial w 1936 roku narciarstwo w Montegenèvre stało się realną formą spędzania wolnego czasu. Swój złoty okres stacja przeżywała w latach 30. i 40. XX w., stając się bazą wypadową dla mieszkańców francuskiej stolicy. A to wszystko za sprawą właściciela paryskiego kabaretu Boeuf sur le Toit – niejakiego Pana Moysesa – który przejął tutejszy Grand Hotel i gościł w nim największych ówczesnych artystów i pisarzy.

Atrakcje

W Montgenèvre numerem jeden są aktywności sportowe na śniegu. Ale znajdziecie tu też kilka miejscówek, w których można zabawić się wieczorami. Jednak z pewnością nie jest to typowa imprezownia, jaką znacie np. z Risoul. Brak hucznych imprez zrekompensują Wam doznania kulinarne! Tu, na granicy włosko-francuskiej, mieszkają się kultury, a więc i kuchnie dwóch sąsiednich krajów.

Ponadto Montgenèvre oferuje:

  • najdłuższy szynowy tor saneczkowy we Francji (1,4 km)
  • Durancia – spa i wodne centrum rozrywki, częściowo położone na świeżym powietrzu
  • szlaki skiturowe
  • szlaki na wędrówki w rakietach śnieżnych
  • loty na paralotni
  • lodowisko
  • kino

Restauracje i puby w Montgenèvre:

  • La Bergerie – restauracja na stoku z lokalną kuchnią
  • Les Anges – restauracja self-service znajdująca się na stoku, idealna na szybki posiłek
  • Le Caesar – knajpa w miasteczku, fajny klimat, lokalne dania, dobry stosunek jakości do ceny
  • Le Capitaine – restauracja w miasteczku, z włoskim menu
  • Le Graal – bar będący niemalże lokalną instytucją kulturalną, położony w centrum miasteczka, do którego trzeba się wybrać; raz lub dwa razy w tygodniu odbywają się tu koncerty
  • La Tourmente – bar popularny zwłaszcza wśród lokalsów
  • Ca de Sol Bar – pub ze zdecydowanie spokojniejszym klimatem

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

  • położony najbliżej Polski francuski ośrodek narciarski
  • dostęp do 400 km połączonych tras Via Lattea (nasz podstawowy skipass obejmuje 2 dni gratisowego dostępu do całego tego obszaru)
  • jeden z najlepiej naśnieżonych ośrodków na świecie dzięki obfitym opadom i specyficznemu położeniu
  • pokrywa śnieżna utrzymująca się długo mimo dużego nasłonecznienia
  • dostępne stoki o ekspozycji zarówno północnej, jak i południowej
  • francusko-włoski klimat
  • dużo hoteli bezpośrednio przy stoku, w tym nasza rezydencja

Minusy:

  • dość znaczący czas dotarcia na wschodnią część Via Latea
  • obecna, ale mało rozbudowana oferta Après-ski
  • kilka długich i powolnych wyciągów

Dojazd do Montgenevre

  • odległość z Warszawy: ok. 1 730 km
  • podróż samochodem trwa ok. 17 godzin, a autokarem ok. 22 godziny

Najbliższe lotniska: Turyn (110 km), Grénoble (228 km), Mediolan-Malpensa (230 km), Lyon (232 km) i Marsylia (266 km).

Opinie

Kurort może poszczycić się świetnymi opiniami, w których przeważają wzmianki o doskonałej jakości śniegu, dużym nasłonecznieniu oraz wyjątkowym klimacie małego, górskiego miasteczka.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno-baner