Val d’Allos

4.9/6
1500-2600 m n.p.m
180 km tras

Informacje o Val d’Allos

Val d’Allos to jedna z kilku nowości w naszej tegorocznej, zimowej ofercie. Val d’Allos znajduje się w Alpach Południowych i wydaje się być idealnym połączeniem alpejskiego charakteru ze śródziemnomorskim klimatem. Stacja może poszczycić się dobrej jakości śniegiem, dużym nasłonecznieniem z racji swojego położenia i bliską odległością malowniczego parku krajobrazowego Mercantour. To wszystko sprawia, że w Val d’Allos powinny panować świetne warunki do szusowania na desce i nartach przez cały rok i to w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Niestety, nie jest tak kolorowo. Wprawdzie wyjątkowe położenie gwarantuje ogrom słońca, ale to z kolei, wraz z ciepłymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego sprawia, że nierzadko, nawet w szczycie sezonu, w Val d’Allos zdarzają się problemy ze śniegiem. Do tego stopnia, że stacja potrafi być wówczas zamknięta. Sytuację ratuje pobliskie Pra Loup, z którym Val d’Allos wspólnie tworzy Espace Lumière. A w tej części tego wyjątkowego obszaru narciarskiego, na szczęście, kłopotów ze śniegiem już nie ma i panują sztos warunki przez cały sezon. Zresztą, to właśnie z tego powodu, nasza rezydencja znajduje się właśnie w Pra Loup.

Samo Val d’Allos to ośrodek składający się z dwóch stacji narciarskich oraz alpejskiej wioski. Całość położona jest na wysokości od 1400 do 2600 m n.p.m. Zarówno obie stacje: Val d’Allos – La Foux i Val d’Allos – Le Seignus, jak i sama wioska, świetnie uzupełniają swoją ofertę, proponując różnorodne trasy oraz atrakcje après-ski.

Z racji swojego rozmiaru, całość Val d’Allos może i nie robi ogromnego wrażenia na wiernych miłośnikach stacji narciarskich północnej części francuskich Alp. W końcu nie jest to ten sam kaliber, co znane na całym świecie Val Thorens czy Alpe d’Huez, ale warto potraktować to jako plus. Bo dzięki temu, że Val d’Allos nie jest światowej sławy kurortem narciarskim, amatorów białego szaleństwa jest tu zdecydowanie mniej niż w Północnych Alpach. A warunki do jazdy, przy sprzyjającej ilości śniegu, wcale nie odbiegają od tych, które panują w najbardziej popularnych stacjach tamtego regionu. Przede wszystkim jednak, nie można zapominać, że Val d’Allos, wprawdzie samo w sobie ogromne nie jest, ale dzięki wspomnianemu już połączeniu z największą stacją narciarską Alp Południowych – Pra Loup, umożliwia szusowanie w fantastycznym obszarze Espace Lumière. A tutaj ilość tras jest już zdecydowanie bardziej imponująca. I te 180 km w zestawieniu z dobrymi warunkami oraz relatywnie małą ilością osób, może już spokojnie konkurować ze wspomnianymi wyżej kurortami.

Val d’Allos z racji swojego położenia, klimatem przypomina sąsiednie Pra Loup. Obie stacje przywołują zatem na myśl świetnie znane już z naszej oferty Risoul. Trasy w Val d’Allos, mimo, że nie jest ich bardzo dużo, są dosyć zróżnicowane, zarówno pod względem ekspozycji, trudności, jak i widoków. Znajdziemy więc zacienione, prowadzące przez las szlaki, ale też duże, otwarte przestrzenie dla fanów szerokich stoków. Dzięki takim warunkom, amatorzy białego szaleństwa o różnym stopniu zaawansowania znajdą w Val d’Allos idealne miejscówki do szusowania. Również fani jazdy poza trasami będą zadowoleni, bo w kurorcie białego puchu do off pist’u nie brakuje, i to w niedalekiej odległości od oznakowanych tras. W Val d’Allos - La Foux głównie poszaleją zaprawieni w boju wyjadacze. W niższych partiach natomiast, świetnie odnajdą się rodziny i mniej zaawansowani umiejętnościami narciarze i snowboardziści.

Val d’Allos – La Foux

Val d’Allos – La Foux to najwyżej położona część stacji, znajdująca się na wysokości od 1800 do 2600 m n.p.m. Jej największym plusem jest połączenie z sąsiadującym kurortem Pra Loup, z którym Val d’Allos wspólnie tworzy Espace Lumière. I to właśnie tę górną część kurortu polecamy Wam do szusowania. Głównie z trzech powodów. Po pierwsze, to tutaj można znaleźć najlepsze trasy w Val d’Allos, przeznaczone przede wszystkim dla amatorów białego szaleństwa, którzy mogą pochwalić się co najmniej średnim lub zaawansowanym poziomem umiejętności. Po drugie, w razie problemów ze śniegiem w Val d’Allos, przejazd do sąsiedniego Pra Loup, gdzie biały puch leży przez cały sezon, jest wyjątkowo łatwy. I po trzecie, nasza rezydencja znajduje się właśnie w Pra Loup, co pozwala szybko śmignąć do części La Foux. To zresztą tutaj jest też mnóstwo miejscówek do freeride’u. Fani tego typu aktywności na pewno nie będą zawiedzeni.

Jeśli chodzi o architekturę, w La Foux królują drewniane chaty i podobne stylem rezydencje, co dodaje kurortowi wyjątkowego klimatu. Stacja La Foux znajduje się w odległości 7 km od najniżej położonej części Val d’Allos, czyli wioski Allos.

Val d’Allos – Le Seignus

Stacja Val d’Allos – Le Seignus położona jest na wysokości 1500 – 2491 m n.p.m. Z najniżej położoną częścią, czyli miejscowością Allos, połączona jest kolejką. W Le Seignus znajdziemy tradycyjne kwatery i małe rezydencje. Le Seignus jest zdecydowanie bardziej zalesione. To tutaj na nartach i desce najbardziej poszaleją dzieci i mniej zaawansowani amatorzy szusowania. Ze stacji Le Seignus do La Foux można dostać się specjalnie przygotowanymi autobusami.

Val d’Allos – wioska Allos

Allos to urocza, tradycyjna, typowo alpejska wioska z kamiennymi budynkami i małymi, urokliwymi uliczkami. Allos może pochwalić się francuskim odznaczeniem przyjaznym dla rodzin i w dużej mierze skupia właśnie taką publikę, z racji bogatej oferty skierowanej do najmłodszych amatorów białego szaleństwa.

Wyciągi, trasy i mapa ski

  • wyciągi gondolowe

    6 gondolek

  • wyciągi krzesełkowe

    7 krzesełek

  • wyciągi orczykowe

    19 (21) orczyków

  • trasy bardzo łatwe

    trasy b. łatwe: 10

  • trasy łatwe

    trasy łatwe: 37

  • trasy trudne

    trasy średnie: 35

  • trasy bardzo trudne

    trasy trudne: 7

Trochę nieznanej historii

Pierwsze plany stworzenia stacji narciarskiej Val d’Allos pojawiły się w 1930 roku. Mimo, że okolice zamieszkiwali głównie rolnicy, to myśl o wybudowaniu kurortu narciarskiego na miarę tych powstałych w Alpach Północnych, zakiełkowała na dobre. Stacja szybko stała się ofiarą własnego sukcesu, z racji małej przepustowości. W 1937 roku powstało specjalne stowarzyszenie, które miało zająć się optymalnym rozwojem stacji. Jednak wybuch wojny wstrzymał ambitne plany aż do 1950 roku. Razem z ponownym otwarciem, w kurorcie pojawiło się coraz więcej miłośników białego szaleństwa. Stacja rozwijała się tworząc nowe miejsca noclegowe i rozbudowując sieć wyciągów. W 1976 roku zainaugurowano połączenia między stacjami La Foux i Pra Loup. Mimo tego ważnego momentu w historii stacji, przez kolejne lata, kurort napotkał sporo problemów finansowych i organizacyjnych. Dopiero dotacje rządowe kilka lat później, pozwoliły wyjść stacji z finansowego dołka, zmienić model ekonomiczny i sukcesywnie się rozwijać.

Atrakcje w Val d’Allos

W Val d’Allos można skorzystać z klasycznych atrakcji takich, jak rakiety śnieżne, lodowisko, nocne eskapady ratrakiem w góry czy choćby relaks w lokalnym kinie.

W sezonie zimowym odbywa się tu mnóstwo eventów kulturalnych (spektakli czy koncertów) oraz imprez sportowych

Ponadto Val d’Allos oferuje

  • snakegliss: kilka par połączonych razem sanek, które wspólnie pokonują tor – świetna opcja dla paczki znajomych lub rodziny
  • tor saneczkarski „Verdon Express” o długości niespełna kilometra, który najszybsi i najodważniejsi mogą pokonać już w 4 minuty
  • naukę jazdy samochodem na lodzie
  • lot paralotnią gwarantujący niezapomniane przeżycia
  • bary, restauracje i spa
  • snowpark „South Park”, w którym można poszaleć na boxach, poręczach czy kickerach

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

  • dobrej jakości śnieg przy słonecznej pogodzie
  • południowy, luźny klimat
  • mało ludzi w porównaniu z największymi, francuskimi stacjami Alp Północnych
  • małe kolejki do wyciągów
  • różnorodne trasy

Minusy:

  • nierzadkie problemy ze śniegiem, które potrafią doprowadzić do zamknięcia stacji
  • nawet w szczycie sezonu
  • relatywnie niewielka ilość knajp
  • silne wiatry, przez które zdarzają się zamknięcia niektórych wyciągów
  • nieco większa odległość od Warszawy (30-60 minut dalej niż do podobnych stacji np. Les Orres czy Vars)

Dojazd do Val d’Allos

  • odległość z Warszawy: około 1880 km
  • podróż samochodem trwa około 20 godzin, a autokarem około 25 godzin

Najbliższe lotniska: Marsylia (217 km), Toulon (199 km) i Nicea (127 km).

Pogoda

Val d’Allos może pochwalić się satysfakcjonującymi warunkami pogodowymi. Oprócz dużego nasłonecznienia, stacja szczyci się dobrej jakości śniegiem. Średnia pokrywa śnieżna w poprzednim sezonie w niższych partiach wynosiła 130 cm, maksymalna zaś 160 cm. Analogicznie, na szczycie było to 244 cm i 280 cm. Niestety, ogrom słońca i ciepłe masy śródziemnomorskiego powietrza, czasem powodują brak śniegu.

Opinie

Resort cieszy się pozytywnymi opiniami i znany jest z dobrego stosunku jakości do ceny. Jego miłośnicy chwalą różnorodność tras, niewielki rozmiar stacji i dużą liczbę miejscówek do off piste’u.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno