Szczyrk

5/6
-1257
33,7 km tras

Szczyrk - informacje o regionie

Szczyrk to niewielkie miasteczko, leżące w Beskidzie Śląskim u podnóża najwyższej góry pasma - Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Samo w sobie liczy niewielu mieszkańców, ale często jest tu naprawdę tłoczno.

Powód? Turyści z całej Polski zjeżdżają się tu na wczasy, weekendowe pobyty czy nawet jednodniowe wypady. Jednak nie wszystkich przyciągają tu góry, szlaki i aktywności z nimi związane. Wielu z nich przyjeżdża po prostu tu pobyć, spacerować wśród straganów, kupować chińskie pamiątki i przepłacać za schabowego.

My do nich nie należymy! Jeśli już coś nas tu przyciąga, jest to stacja narciarska. Szczyrk Mountain Resort (bo polskie nazwy są za mało chwytliwe) jest uznawany za największy ośrodek narciarski w Polsce, dzięki swoim oszałamiającym 35 km tras. Jaki kraj, takie Val Thorens, ale nie narzekamy - bierzemy, co dają!

By korzystać ze stoków, na miejscu poruszamy się 9 wyciągami - jedną gondolą, pięcioma krzesełkami i trzema orczykami. Na górach, z których składa się kompleks, do wyboru są 23 trasy, o różnych poziomach trudności. Znajdziecie tu wiele tras idealnych do nauki, coś dla średniozaawansowanych, jak i wyjadaczy. Czarną trasa posiada homologację FIS. Spełnia ona parametry, by móc gościć międzynarodowe zawody w konkurencjach slalomu, slalomu-giganta, supergiganta i zjazdu. Ale Marcela Hirschera ani Mikaeli Shiffrin raczej tu nie spotkacie.

Najdłuższa pojedyncza trasa ma 2,8 km, lecz odpowiednio łącząc kilka z nich, jesteście w stanie zaliczyć jeden, prawie 5-kilometrowy zjazd. Stoki posiadają w większości system sztucznego naśnieżania, dlatego powinny być czynne nawet, kiedy zima nie rozpieszcza nas opadami. Część z nich ma także oświetlenie, dzięki czemu można tu pojeździć również wieczorami.

Aktualne warunki możecie zobaczyć na kamerach online: https://www.szczyrkowski.pl/resort/kamery

Szczyrk Mountain Resort, oprócz normalnych skipassów, wprowadził karnety internetowe o cenach dynamicznych, nieco jak bilety lotnicze.

Karnety, sprzedawane w kasach, mają z góry ustalone ceny. Jednak nie zdecydowano się na prosty podział na sezon niski i wysoki. Jest wydzielonych wiele krótszych okresów, a w każdym z nich nieco inne ceny (najwyższe oczywiście w okolicach świąt i Sylwestra).

Jednak nowym rozwiązaniem są karnety GoPass, sprzedawane online. Ich ceny są dynamiczne, uzależnione od ilości już sprzedanych biletów, obłożenia ośrodka i daty zakupu. Według ośrodka, mogą być one nawet o 30% tańsze niż te kupowane w kasach na miejscu.

Ceny jednodniowych skipassów kupowanych w kasie na miejscu sięgają od 109 zł w najtańszych okresach do 139 zł w tych najdroższych. Zamiast wypisywać tu wszystkie możliwe opcje, odsyłamy Was do cennika resortu: https://www.szczyrkowski.pl/cennik/gopass/cennik-skipassow.

Wyciągi, trasy narciarskie, mapa tras ski:

  • trasy łatwe: 21 km

  • trasy trudne: 8,4 km

  • trasy b. trudne: 4,3 km

Atrakcje w pobliżu

Skocznie narciarskie

W Szczyrku możecie zobaczyć kompleks trzech skoczni narciarskich “Skalite” (K95, K70 i K40), należących do Centralnego Ośrodka Sportu. Rozgrywany jest tu letni puchar FIS Cup. Niewiele ponad 20 min jazdy stamtąd leży Wisła, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Tu z kolei odwiedzicie skocznię narciarską “Malinka” im. Adama Małysza (K120). Gości ona zawody Pucharu Świata FIS w Skokach Narciarskich.

Szyszka Park

Choć miejsce to skierowane jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi, warto wspomnieć je ze względu na ciekawą formę. Szyszka Park łączy w sobie elementy parku linowego, minigolfa i wesołego miasteczka. Miłym zaskoczeniem jest naturalna, oparta na drewnie stylistyka miejsca - m.in. karuzela łańcuchowa w formie drzewa. Znajdziecie tu także strefę Chill Zone z foodtruckami.

Muzeum Browaru Żywiec

Ze Szczyrku niedaleko do Żywca, gdzie znajduje się słynny na cały kraj browar, założony w 1856 r. Dziś, oprócz oczywiście linii produkcyjnej, mieści także muzeum. Prezentuje ono nie tylko sam proces warzenia piwa, ale i historię żywieckiego browaru oraz kolekcję pamiątek jak wiekowe beczki, szklanki czy kufle. Wizyta w browarze byłaby niekompletna bez degustacji. Nie martwcie się - jej też tu nie zabraknie!

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

  • Trasy o zróżnicowanej trudności
  • 6 tras przekraczających 2 km długości
  • Nocna jazda

Minusy:

  • Często duże obłożenie resortu
  • Konieczność przesiadki z wyciągu na wyciąg, by wjechać na samą górę
  • Nie wszystkie trasy sztucznie naśnieżane
  • Brak snowparku i innych atrakcji dodatkowych
  • Wysokie ceny skipassów
  • Drogo w restauracjach i sklepach

Dojazd do Szczyrku:

  • Odległość z Warszawy około 390 km
  • Podróż samochodem trwa około 4,5 godziny, natomiast autokarem około 6 godzin
  • Dojazd autobusem z Warszawy (lub pociągiem z przesiadką w Katowicach) do Bielska Białej, a stamtąd autobusem do Szczyrku
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno