Najbliższe wyjazdy
Sprawdź inne nasze wyjazdy
Pt 27.12 - Cz 02.01
od 3890 pln
So 28.12 - So 04.01
od 4990 pln
Cz 02.01 - Śr 08.01
od 2840 pln
Cz 02.01 - Śr 08.01
od 2840 pln
Alpe Lusia/San Pellegrino to słoneczny resort narciarski, położony w sercu włoskich Dolomitów. Wyróżnia go naprawdę wysokie położenie jak na niewielki ośrodek. Oferuje on 100 km różnorodnych nartostrad, rozciągających się pomiędzy 1190 a 2514 m n.p.m. Większość jego tras znajduje się jednak powyżej 1800 m n.p.m. Oprócz nich czekają tu na Was snowparki oraz tory do boardercrossu, goszczące zawody rangi europejskiej. Miejsce to, leżące na granicy Trentino i Veneto, docenią też miłośnicy kulinariów. Tradycyjnych specjałów obu regionów będziecie mogli spróbować w wielu restauracjach na stokach oraz w wioskach. Ośrodek ten jest też częścią Dolomiti Superski. To największa na świecie sieć resortów narciarskich objętych jednym, wspólnym skipassem (dostępnym w ramach opcjonalnego rozszerzenia).
Resort składa się z dwóch osobnych sektorów: Alpe Lusia (ok. 30 km tras) oraz San Pellegrino (ok. 70 km tras). Nie są one połączone ze sobą bezpośrednio wyciągami. Jednak kursuje pomiędzy nimi bezpłatny skibus, którego przejazd trwa zaledwie 10 min. Dzięki temu łatwo jest korzystać z pełnych możliwości, jakie daje to miejsce.
Zdecydowanie lepszym wyborem na bazę wypadową jest Falcade - San Pellegrino, położone na wysokości ponad 1800 m n.p.m.! Sektor ten oferuje bezpośredni dostęp do ponad dwa razy większej liczby tras niż Alpe Lusia. Sąsiadują z nim dwie miejscowości. Pierwszą z nich jest cicha i kameralna osada Passo San Pellegrino. Leży na przełęczy na wysokości 1900 m n.p.m. Składa się na nią raptem kilka hoteli, restauracji i wypożyczalni, leżących wzdłuż jednej drogi. Mamy tu do dyspozycji zakwaterowanie bezpośrednio przy wyciągach, niemal jak we francuskich resortach. Zaledwie kilka kilometrów od przełęczy znajduje się lodowiec Marmolada (3343 m n.p.m). Jego bliskość działa na ten obszar niczym wielka lodówka, zapewniając stabilne, niskie temperatury. Druga, znacznie większa miejscowość to Falcade. W tym sezonie to tutaj szusuje SnowShow. Jest bardzo popularna wśród Polaków, mimo że większość jej obiektów noclegowych leży daleko od stoku (ale nasza rezydencja leży na stoku!). Położona w malowniczej dolinie, pełna jest typowo alpejskich willi, pensjonatów czy budynków gospodarskich. Nie brakuje tam też restauracji, barów oraz różnego rodzaju sklepów i punktów usługowych.
6 gondolek
12 krzesełek
5 orczyków
Wyciągi resortu to w większości nowoczesne konstrukcje o wysokiej przepustowości. Dzięki nim poruszanie się po całym ośrodku jest sprawne i szybkie. Czekanie w kolejkach należy do rzadkości. Co więcej, dominują tu wygodne wyciągi krzesełkowe, a nie brakuje też gondolek. Z kolei orczyki znajdują się w zasadzie tylko przy kilku krótkich stokach dla początkujących. Większość narciarzy i snowboardzistów może więc całkowicie uniknąć korzystania z nich.
trasy łatwe: 22
trasy średnie: 27
trasy trudne: 7
Podstawowy skipass daje dostęp do łącznie 100 km tras. Rozciągają się one na wysokościach pomiędzy 1190 a 2521 m n.p.m. Ośrodek podzielony jest na dwa sektory, połączone ze sobą bezpłatnym skibusem, kursującym co 15 min.
W sektorze Alpe Lusia (ok. 30 km nartostrad) znaczna część tras to łatwe, niebieskie stoki o południowej ekspozycji. Są świetnym miejscem dla rodzin z dziećmi, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z białym szaleństwem. Bardziej zaawansowani narciarze i snowboardziści również nie znajdą tu coś dla siebie! Kilka wymagających tras, z Piavac oraz Fiamme Oro I na czele, przebiega po północnej stronie grzbietu. W okolicach Bellamonte możecie zmierzyć się z przyjaciółmi w wyścigu na torze slalomowym z pomiarem czasu.
Z kolei sektor Falcade - San Pellegrino (ok. 70 km nartostrad) to w większości łatwe i średnio zaawansowane trasy, położone powyżej linii lasu. Oferują fenomenalne widoki na okoliczne szczyty. Warunki śniegowe są tu doskonałe - jak na włoskie resorty, mieszkamy naprawdę bardzo wysoko! Krajobraz jednej z nartostrad jest tak romantyczny, że nosi ona nazwę innamorati (pol. trasa zakochanych). Innym słynnym tutejszym stokiem jest La Volata. To najbardziej wymagająca trasa w całym resorcie. Jej stromizna przekracza miejscami 50% nachylenia. Rozgrywane są tu zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim Kobiet.
Opcjonalne rozszerzenie skipassu — Dolomiti Superski: 1200 km tras w 15 ośrodkach
Alpe Lusia/San Pellegrino jest częścią Dolomiti Superski. To największy na świecie obszar narciarski objęty jednym, wspólnym skipassem. Składa się on z 15 włoskich resortów, których łączna długość tras wynosi niewiarygodne 1200 km! Rozszerzenie skipassu na całe DS daje nielimitowany dostęp do nich wszystkich przez cały okres ważności karnetu. Niestety nie wszystkie ośrodki składowe kompleksu są ze sobą połączone wyciągami. Leżą one jednak naprawdę blisko siebie. Bez trudu można więc odwiedzać je w ramach jednodniowych wycieczek samochodem lub skibusem.
W sektorze Alpe Lusia czeka na Was Morea Snowpark. Zlokalizowany jest przy wyciągu Fassane — Morea. Na długości 900 m znajdziecie przede wszystkim sekwencje kickerów, hopek i boxów o różnych poziomach zaawansowania. Do Waszej dyspozycji jest tam także Street Park, pełen raili, boxów, ścianek i innych jibów. O jego poziomie świadczy fakt, że trenuje tu włoska kadra narodowa narciarzy freestyle'owych.
Przy wyciągu Campigol w sektorze San Pellegrino znajduje się Sanpe Snowpark. Długa na 800 m strefa freestyle'owa zbudowana jest z kilku modułów. Należą do nich slope-style oraz trzy linie przejazdu na trzech poziomach trudności. Najtrudniejsza z nich składa się z sekwencji następujących po sobie raili i kickerów. Oprócz tego jest tu też tor boardercrossowy. O jakość wszystkich przeszkód codziennie dba ekipa doświadczonych shaperów. Ten park jest również miejscem treningów narodowych kadr narciarzy i snowboardzistów freestyle'owych z różnych krajów.
Położony w sektorze Alpe Lusia tor do skicrossu/boardercrossu ma 800 m długości. Jest przeznaczony dla średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Składa się z sekcji 10-12 rynnowych, parabolicznych zakrętów. Za nimi czeka 5-6 hopek oraz kolejne 3 zakręty.
Spektakularny tor boardecrossowy Costabella położony jest przy wyciągu o tej samej nazwie w sektorze San Pellegrino. Jego długość to aż 1200 m! Tworzą go sekcje ostrych zakrętów rynnowych oraz off-camber. Są tu też trudne technicznie hopy oraz rollery, w tym tzw. dragon's back. Zawody boardercrossowe rozgrywane na tym torze to m.in. Puchar Włoch, Puchar Europy, czy Puchar Świata Juniorów.
Otwarcie snowparku oraz funkcjonowanie poszczególnych tras w ramach ośrodka narciarskiego zależne jest od czynników atmosferycznych oraz innych czynników niezależnych od organizatora. Podmiotem decyzyjnym w sprawie ich funkcjonowania jest zarządca ośrodka narciarskiego.
Alpe Lusia/San Pellegrino to nie tylko stoki, snowparki i tory do boardercrossu! Resort ten oferuje o wiele więcej aktywności. Znajdują się tu dwa centra narciarstwa biegowego: Alochet oraz Pietro Scola. Pomiędzy trasami nr 20 i 33 w San Pellegrino zlokalizowane jest centrum szkoleń lawinowych ARVA Area. Nie brakuje tu także szlaków na wędrówki piesze i w rakietach śnieżnych.
Poza atrakcjami sportowymi, Passo San Pellegrino nie oferuje zbyt wielu rozrywek. To po prostu spokojne miejsce zakwaterowania. Wzdłuż głównej drogi, oprócz hoteli i rezydencji, znajdziecie tu jedynie kilka restauracji. Do najpopularniejszych należą Malga, SnowThrill oraz Chalet Isabella. Wieczorami możecie spędzić tu czas również w jednym kilku z barów, np. Arnika czy San Marco. Na miejscu są też dwie wypożyczalnie sprzętu, dwa sklepy sportowe, szkółka narciarska oraz kasa skipassów.
Falcade, gdzie mieszkamy, jako znacznie większa miejscowość daje nieco więcej możliwości. Od razu po nartach możecie zabawić się na Après-ski w barze Ski Stop. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z lodowiska, snowtubingu czy kuligów konnych. Starszych może zainteresować natomiast muzeum sztuki, prezentujące twórczość urodzonego tutaj rzeźbiarza Augusto Murera. Atrakcją samą w sobie jest także spacer po miasteczku, pełnym tradycyjnej alpejskiej zabudowy. Kiedy zgłodniejecie, będziecie mogli dogodzić sobie w wielu restauracjach, serwujących lokalne specjały. Do najwyżej ocenianych należą Rosa Nera, L'Aivaz i Stella Alpina. W miejscowości znajduje się również kilka barów, próżno jednak szukać klubów nocnych czy dyskotek. Bez problemu znajdziecie natomiast sklepy spożywcze, piekarnie, apteki czy wypożyczalnie sprzętu.
Plusy:
Minusy:
Najbliższe lotnisko — Innsbruck (168 km), Wenecja-Treviso (173 km), Werona (189 km), Wenecja-Marco Polo (202 km).