Freestyle, czyli styl wolny, jest w odczuciu powiększającego się rokrocznie grona osób najpiękniejszą odmianą narciarstwa. Freeskiing charakteryzuje się kreatywnością. Ma nawet swoje miejsce na zimowej olimpiadzie. Slopestyle, big air czy half pipe są najbardziej widowiskowymi dziedzinami sportów zimowych. Poza sięganiem po trofea w zawodach, freestylowcy ciągle poszukują nowych miejscówek (tzw. spotów) i możliwości wykorzystania ich do wykonania efektownych i stylowych ewolucji.
Freestyle to podążanie za przypływem adrenaliny albo po prostu chęć oderwania się od jazdy na stoku i spróbowania czegoś innego. Nawet rekreacyjni narciarze w każdym wieku wybierają coraz częściej narty freestylowe, odnajdując w nich komfort i swobodę jazdy niemożliwe do uzyskania na sztywnych i ciężkich zjazdówkach. W dalszej części artykułu postaramy się Was wprowadzić w świat nowej szkoły narciarstwa i zapoznać ze sprzętem dostępnym na rynku.
Dobór nart freestyle
Aby rozpocząć swoją przygodę z freeskiingiem powinniśmy najpierw wybrać odpowiednie narty. Z doświadczenia wiemy, że próby pierwszych ślizgów po boxach w snowparku lub skoków na hopach przy użyciu nart zjazdowych, to dość ryzykowna zabawa. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to przysłowiowy „strzał w kolano”. Narty typowo zjazdowe nie wybaczają błędów przy niewłaściwym lądowaniu z przeszkód i przenoszą dużo więcej energii na nasze ciało podczas upadku. Nieustannie widujemy narciarzy w snowparku na nieprzystosowanym sprzęcie i niewiedzących co dokładnie tam robią. Takie wizyty mogą skończyć się w szpitalu szybciej, niż nam się wydaje.
Budowa nart freestyle
Analogicznie do narciarstwa zjazdowego mamy kilka typów nart do freeskiingu. Zawsze ich budowę będzie wyróżniał twin-tip, czyli podgięte dzioby i tyły nart. Często w rdzeniu nart występuje drewno. Dzięki temu deski freestylowe są bardziej miękkie zarówno w płaszczyźnie podłużnej jak i poprzecznej. Daje im to sprężystość i elastyczność, które są niezbędne przy wykonywaniu ewolucji. Charakterystyczny design twin-tip umożliwia swobodną jazdę tyłem, czyli switch. Otwiera to całe spektrum możliwości przy wymyślaniu trików lub planowaniu przejazdu w snowparku. Coraz częściej w budowie nart do freestylu pojawia się również tzw. rocker. Jest to budowa podłużna narty dająca jej, mówiąc kolokwialnie, kształt banana. Uniesienie dziobów i tyłów nart umożliwia bardziej efektowne butterslide’y. To całkowite przeniesienie ciężaru ciała na przody lub tyły nart z jednoczesną rotacją wokół własnej osi.
W przypadku desek z grupy freeride, od których rocker się wywodzi, uzyskujemy bardziej efektywne rozłożenie masy ciała względem długości nart i możliwość lepszego poczucia pływania w świeżym puchu. Jadący poza trasą nie będzie musiał tak mocno dociążać tyłów nart, bo lekko uniesione przody nie zatoną tak łatwo w głębokim śniegu. Dzięki temu pozycja narciarza będzie bardziej centralna, a to bezpośrednio wpłynie na przyjemność z jazdy.
Narty Freestyle (Park and Pipe)
Narty w tej grupie charakteryzują się idealnym dopasowaniem konstrukcji do potrzeb riderów lubiących ślizganie się po boxach i railach w snowparku, a także wykonywanie podniebnych ewolucji przy wybiciach z kickerów. Często mają wzmocnienia wzdłuż krawędzi w środkowej części narty, aby od katowania trików zbyt szybko się nie rozleciały. Dedykowane tym, którzy chcą spędzać czas przede wszystkim na doskonaleniu swoich ewolucji. Szerokość pod butem około 80-90 mm.
Narty Allmountain
W tej grupie znajdziemy narty dostosowane do potrzeb ludzi lubiących wszechstronność. Szersza konstrukcja (do 100 mm pod butem), umożliwia płynne przejście między parkiem i puchem, z efektywną jazdą po stoku po drodze. W ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność i wykorzystywane są równie efektownie w snowparku, jak i poza nim. Są trochę bardziej miękkie niż narty typowo parkowe.
Narty Backcountry
Połączenie cech nart freestyle i freeride. Występują zawsze jako twin-tipy i są szerokie pod butem (100-120mm), dzięki czemu doświadczeni narciarze mogą przenosić swój wachlarz trików na głęboki śnieg. Poprzez wyszukiwanie naturalnych dropów lub budowanie kickerów poza trasami, cała góra staje się snowparkiem. Są bardziej miękkie w stosunku do nart freeridowych.
Narty Lady
Ponownie mamy do czynienia z osobną grupą nart dedykowanych płci pięknej. Wszystkie powyższe występują w kobiecej wersji. Bardzo lekka konstrukcja i większa elastyczność desek daje Paniom te same możliwości przy mniejszej sile włożonej w jazdę, z zachowaniem gracji i szyku dzięki unikatowej kolorystyce i grafice.