Sprzęt snowboardowy

Sprzęt snowboardowy składa się z wielu elementów. Przybliżamy Wam rodzaje desek, wiązań i butów oraz doradzamy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Sprzęt snowboardowy - rodzaje desek

Deski freestylowe (FS - FreeStyle)

Charakteryzują się tym że są szerokie i bardzo stabilne. Mają symetryczną budowę, która umożliwia jazdę w każdą stronę. Dzięki temu są łatwe w manewrowaniu i uznaje się je jako najlepsze deski dla początkujących. Deski te są miękkie i giętkie, a zarazem dobrze skrętne. Przeznaczone są głównie do jazdy w snowparkach. Deska FS powinna mieć długość (ustawiona pionowo przed snowboardzistą) w przedziale od barków do podbródka.

Deski freeridowe (FR - FreeRide)

Deski te spotykane są zarówno miękkie jak i twarde. Są dość szerokie i giętkie. Mocowania wiązań przesunięte są do tyłu, a nos bardziej podgięty niż tył, co ułatwia jazdę w głębokim puchu. FR deck powinien mieścić się w przedziale od nosa do czoła snowboardzisty.

Deski alpejskie

Są wąskie, długie i w przeważającej większości twarde. Przód takiej deski jest podgięty, natomiast tył jest ścięty, co daje możliwość jazdy tylko w jednym kierunku. Można powiedzieć że wyglądem przypominają dużą nartę. Są one przeznaczone do jazdy po twardych, przygotowanych stokach. To deski idealne dla miłośników szybkiej jazdy i ostrych skrętów.

Deski alpejskie można podzielić na:

  • Slalomowe - asymetryczna budowa, która pozwala na bardzo ostre skręty. Długość takiej deski powinna mieścić się w przedziale od szyi do nosa.
  • Deski gigantowe - asymetryczne, z bardzo długimi krawędziami. To właśnie na nich można osiągać duże szybkości. Długość takiej deski mieścić się w przedziale od nosa do czoła.

Dodatkowo możemy wyróżnić "mixy" czyli wariacje wyżej wymienionych rodzajów:

  • AM - All Mountain - uniwersalne deski, najlepsze dla początkujących chcących spróbować każdego ze stylów jazdy.
  • FS/FR - FreeStyle/FreeRide - połączenie desek freestyle i freeride - z naciskiem na jedno lub drugie. Kolejność oznacza przewagę danych cech.
  • BM - Big Mountain - przeznaczone do jazdy w głębokim śniegu. Są długie, wąskie oraz sztywne na całej długości.
  • BX - Boardercross - deski dla bardzo zaawansowanych. Są twarde, przeznaczone głównie do szybkiej jazdy na krawędzi i przeskakiwania przez muldy. Jazda na tego typu desce jest dynamiczna i niezwykle wymagająca pod względem technicznym.
  • FC - FreeCarve - deski twarde i wąskie, dzięki czemu można wykonywać skręty nawet na bardzo oblodzonych stokach. Jeździ się tylko na krawędziach!
  • R - Race - deski do szybkiej jazdy - pierwsza liga, slalom gigant.

Budowa deski

W desce snowboardowej możemy wyróżnić 8 głównych elementów z których zbudowana jest deska:

  • włókno szklane,
  • grafika,
  • rdzeń (zwany też "sercem" deski),
  • inserty
  • ślizg - wykonany jest z polietylenu o nazwie P-tex, może być spiekany lub tłoczony,
  • krawędzie,
  • żywica (klej),
  • guma.

Wśród rdzeni możemy wyróżnić następujące jego rodzaje:

  • Drewniany - jest tradycyjnym materiałem wykorzystywanym do produkcji rdzenia. Jest wytrzymały i sprężysty, co w znacznym stopniu wpływa na jego dobre parametry techniczne związane z dynamiką jazdy oraz stopniem "czucia" deski.
  • Piankowy - jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do konstrukcji rdzenia. Nie jest tak wytrzymały i sprężysty jak drewno, jednak jest lekki i dobrze tłumi drgania.
  • Z włókna karbonowego - zastosowane w konstrukcji rdzenia zwiększają wytrzymałość deski, zmniejszają jej wagę, a także zwiększają jej odporność oraz dynamikę.
  • Z włókna kewlarowego - są jednym z najlżejszych, najbardziej sprężystych i wytrzymałych materiałów stosowanych w konstrukcji rdzenia.

Długość i szerokość deski

Długość jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze deski. Mierzona jest w centymetrach. Najkrótsze deski snowboardowe mają od 95 cm, najdłuższe przekraczają 185 cm. Aby długość deski była odpowiednio dobrana, zazwyczaj trzeba porównać ją do swojego wzrostu! Najłatwiejszym sposobem jest postawienie snowboardu przed sobą!

Krótkie deski

Zazwyczaj nie sięgają wyżej niż do brody snowboardzisty. Preferowane są dla raiderów, którzy wykonują triki w snowparkach. Są łatwe do manewrowania, dzięki czemu świetnie nadają się dla początkujących.

Średniej długości deski

Powinny mieścić się w przedziale między brodą a nosem. Preferowane są dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych snowboardzistów.

Długie deski

Od wysokości oczu powyżej. Służą do szybkiej jazdy na krawędziach lub w puchu.

Szerokość deski jest wyrażana w centymetrach lub milimetrach i zależy ona od rozmiaru stopy oraz wagi. Im większy rozmiar stopy, tym szersza powinna być deska. Ważne jest to, aby po zamontowaniu wiązań i włożeniu do nich buta, but nie wystawał za bardzo za deskę. Dlaczego? Gdyż podczas skrętu może okazać się, że zahaczamy butem o śnieg!

Wykończenie deski

  • Sandwich - Zewnętrzna powierzchnia deski jest płaska, rdzeń zamknięty od góry laminatem, a z boku ABS-em monoblokiem. Deska jest bardzo stabilna i dobrze dociskana.
  • Fullcap - Zewnętrzna powierzchnia deski całościowo jest pokryta laminatem, a przy brzegach deski łagodnie opada aż do krawędzi. Konstrukcja jest wytrzymała, a deska dzięki temu łatwo wchodzi w zakręty.

Nose/Waist/Tail - co to jest?

  • Nose jest to przód deski zwany"nosem deski".
  • Waist - czyli talia - znajduje się w środkowej części deski - najwęższa część deski snowboardowej.
  • Tail - znajduje się na końcu deski, tak zwany "ogon deski".

Rodzaje wiązań

  • Miękkie - Zdecydowana większość wiązań zapina się poprzez paski, wyjątkiem od reguły są wiązania firmy Flow, z szybkim zapięciem (większość butów snwboardowych jest dopasowana do tego typu rozwiązania). Miękkie wiązania dają największą elastyczność i sterowalność, wykorzystywane są do freestyle'u i freeride'u.
  • Twarde - Wiązania te są przeznaczone do szybkich zjazdów i ostrych skrętów. Dają one największą kontrolę nad deską.
  • Step-in - Są to wiązania, które ułatwiają wpięcie buta (zapina się je po prostu stając na wiązaniu). Jednak ten typ wiązań jest powiązany z konkretnym modelem butów. Niestety bardzo często zdarza się że śnieg zostający na bucie skutecznie utrudnia wpięcie buta. Wiązania te nie wpływają też pozytywnie na kontrole nad jazdą.

Elementy wiązań

Highback

Zwany "łyżką", jest to tylna część wiązań, której celem jest ochrona i usztywnienie kostki oraz pięty. Wysokość jest uzależniona od wybranego przez nas stylu jazdy aczkolwiek nie powinna być większa niż but.

Jeżeli wybrałeś:

  • FreeRide - powinieneś kupić wiązania z wyższą i sztywniejszą łyżką (większa kontorla nad deską).
  • FreeStyle - łyżka niższa i bardziej elastyczna (większa swoboda ruchów).

W przypadku wiązań step-in oraz twardych, Highback'a nie ma, gdyż sam but jest wystarczająco usztywniony. Highback powinien być wyłożony materiałem antypoślizgowym, czyli pianką lub gumą.

Pedał gazu

Element, który na wpływ na dociskanie deski, szybszą reakcję, czy też zapoczątkowanie wykonywania skrętu. Jest to piankowa lub gumowa nakładka na dolną, przylegającą do buta część wiązania na której stawiamy stope.

Paski i pompki

Paski i pompki są w każdych wiązaniach. Paski powinny być pokryte od wewnętrznej strony gumą, pianką lub innym antypoślizgowym i elastycznym materiałem. Dzięki temu paski zapewniają dopasowanie i odpowiednio lepsze trzymanie buta. Jeśli chodzi o pompki, powinniśmy zwrócić uwagę na płynnie i swobodnie dopinanie (kilka ząbków paska na jedno dociągnięcie).

Śrubki snowboardowe

Różnią się od zwykłych tym że gwinty zalane są gumą. W skuteczny sposób redukuje to efekt ich odkręcania się podczas jazdy czy odpinania i zapinania wiązań. Ale nie eliminują go! Dlatego też należy pilnować ich! Sprawdzać! I dokręcać!

Rozmiary wiązań

Przy wyborze wiązań musisz zwrócić uwagę na ich rozmiar. Jest on zależny od rozmiaru butów jaki kupiłeś na snowboard! Wiązania występują w 4 rozmiarach: SMALL, MEDIUM, LARGE, EXTRA LARGE.

Buty

Wybierając buty musisz wiedzieć że to jedna z najważniejszych rzeczy jakie kupujesz kompletując sprzęt snowboardowy! Jeżeli buty nie będą idealne dopasowane do Twojej stopy TO MOGIŁA! Zamiast czerpać przyjemności z jazdy szybko się będziesz męczyć, nie będziesz w 100% kontrolował deski i będziesz odczuwał irytujący ból! Dlatego też buty muszą być perfekcyjnie dobrane!

Rozmiar buta

Nikt jeszcze nie wymyślił lepszej metody wyboru rozmiaru buta niż ich mierzenie. Nie ufaj do końca numeracji butów gdyż zdarza się, że różne firmy mają różne numeracje. Przed zakupem butów koniecznie załóż oba buty (mierz je zawsze ze skarpetą w której chcesz jeździć na nodze). Aby sprawdzić czy but pasuje sprawdź dwie rzeczy: stojąc i mając dobrze zasznurowane buty powinieneś móc poruszać palcami u stóp... oraz w momencie przechylania się do przodu twoja pięta nie powinna tracić kontaktu z wkładką.

Rodzaje butów

  • Miękkie - do wiązań miękkich (na paski). Są to buty przeznaczone do Freestyle’u i FreeRide’u, gdyż dają największą swobodę ruchu i są najwygodniejsze (nawet do chodzenia). W miękkich butach za ochronę kostki i pięty odpowiada wkładka wewnętrzna więc pamiętaj aby mierząc but dobrze je zawiązać!
  • Twarde - wyglądem przypominają buty narciarskie. Ich zewnętrzna skorupa odpowiada za usztywnienie kostki. Pamiętaj aby sprawdzić czy wkładka wewnętrzna trzyma piętę i kostkę. Jeśli nie albo mierzysz zły rozmiar albo wkładka jest już wyrobiona przez częste mierzenie.
  • Step-in - w tych butach luz dla palców u stopy powinien być minimalny a pięta powinna być cały czas w tym samym miejscu bez względu na wykonywane ruchy.

Elastyczność buta

Elastyczność buta jest zależna od tego jaki stylu jazdy chcemy uprawiać. Jeśli interesuje Cię freeride powinieneś mieć twardy but zewnętrzny i elastyczny but wewnętrzny. Dlaczego? Aby odczuwać przyjemności płynące z uroku jazdy puchu, a za razem nie tracić kontroli przy trikach. Jeżeli zdecydowałeś się na freestyle, but powinien być bardziej elastyczny. Twarde buty używa się do szybkich zjazdów i ostrych skrętów. Te buty trzymają i kostkę i piętę bardzo sztywno dając pełną kontrolę podczas jazdy.

Pamiętaj! Buty i wiązania stanowią ze sobą jedność na stoku! Dzięki temu team’owi możliwa jest kontrola nad deską podczas zabawy na śniegu. Im lepiej ze sobą współgrają, tym kontrola nad deską jest łatwiejsza, a sama jazda staje się czystą przyjemnością!

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2024/2025

Szukaj wyjazdu