Jak dobrać kask narciarski?

Kup kask narciarski nie popełniając błędu!

Kask, orzeszek, hełmofon – niezależnie od tego, jak lubicie go określać i jakby dramatycznie to nie zabrzmiało – od tej małej rzeczy czasem naprawdę może zależeć nasze życie. Producenci z roku na rok oferują coraz to nowe udogodnienia – materiały antybakteryjne, specjalne otwory na słuchawki, daszki. To wszystko oczywiście może zwiększać atrakcyjność kasku, ale pamiętajcie, że najważniejsze jest jego odpowiednie dopasowanie – zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i po prostu wygodę. Jak dobrać ten właściwy i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Tego dowiecie się z tego wpisu.

Czy istnieje obowiązek noszenia kasku?

Zacznijmy jednak od podstaw – czy istnieje obowiązek jazdy w kasku? Osoby dorosłe nie muszą jeździć w kasku, co jednak nie oznacza, że nie warto! „Zasady ruchu drogowego” na stoku określa kodeks narciarski FIS. Ten zbiór reguł dotyczących zachowania na stoku obowiązuje we wszystkich krajach, ale nie wspomina nic o kaskach, dlatego każde państwo samodzielnie wprowadza swoje własne prawa. Większość z nich wprowadziła nakaz noszenia kasku przez dzieci/osoby niepełnoletnie, ale wiek ten jest różny w zależności od destynacji, którą wybierzemy. W Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do 16. roku życia, we Włoszech do 18., a w Słowacji i Słowenii do 15. Co ciekawe, w Szwajcarii nie ma w ogóle nakazu jazdy w kasku, a jednak dzięki skutecznym kampaniom uświadamiającym Szwajcarzy mają najwyższy wskaźnik noszenia kasków w Europie!

Budowa kasku

Kask narciarski składa się z dwóch warstw – zewnętrznej, twardej, wykonanej zazwyczaj z odpornego na uszkodzenia włókna węglowego, której celem jest ochrona głowy i wewnętrznej, zrobionej z miękkiej pianki, która ma za zadanie absorbować wstrząsy i energię uderzeń. Dodatkową zaletą warstwy wewnętrznej jest utrzymywanie ciepła, co zwłaszcza w okresie od grudnia do lutego zdecydowanie się przydaje! 

Jaki kask kupić?

Zdecydowanie nie najtańszy ;) Nie oszczędzajcie na swoim bezpieczeństwie i wybierzcie kask od renomowanego producenta. Dobry kask musi mieć wszystkie wymagane certyfikaty i atesty, które potwierdzają, że przeszedł pomyślnie testy kolizyjne oraz punktowe i został dopuszczony do używania przez narciarzy i snowboardzistów. W Europie to certyfikat EN10772007, a w Stanach Zjednoczonych ASTM 2040.

Jak dobrać kask?

Dobre dopasowanie kasku to podstawa bezpieczeństwa i wygody. Odpowiednio dobrany kask powinien trzymać się mocno na głowie, nawet bez paska zapiętego pod szyją. Zbyt luźny kask po pierwsze nie ochroni nas w razie wypadku, po drugie może wręcz narazić nas na niebezpieczeństwo, jeśli opadnie nam na oczy podczas jazdy, kiedy pochylimy ciało do przodu. Jednocześnie pamiętajcie, że mocno oznacza, że nie spadnie nam z głowy, gdy nią potrząśniemy, ale nie może też nas uciskać – kask musi być wygodny. Aby ułatwić sobie dobranie sprzętu, warto zmierzyć obwód głowy i nim kierować się przy poszukiwaniach. W części kasków rekreacyjnych (czyli takich dla amatorów) producenci montują specjalnie pokrętło w tylnej części, które umożliwia dodatkową mikro-regulację i idealne dopasowanie kasku do naszej głowy.

Kaski narciarskie wyposażone są w system wentylacyjny, który w ciepłe dni pozwala odprowadzać ciepło i zdecydowanie podwyższa komfort jazdy. W niektórych kaskach taki system można zamknąć, by w te mroźne dni nie wychładzać głowy.

Dodatkowo, kupując kask, zwróćcie uwagę na mocowanie pod brodą – powinno ono mieć możliwość regulowania długości i posiadać wytrzymałe, ale łatwe w obsłudze zapięcie. Najlepsze będzie takie, które można obsługiwać w rękawicach narciarskich. 

Kask warto mierzyć w goglach, bo ich dopasowanie jest bardzo ważne. Między kaskiem a goglami nie powinna tworzyć się szczelina, która w mroźne dni może powodować duży dyskomfort. Gogle powinny mieścić się w obrysie kasku i nie uciskać po jego nałożeniu.

Pamiętajcie, że kask nosi się na gołą głowę, ewentualnie na kominiarkę. Wkładanie czapki pod kask może się skończyć gorzej niż jazda bez kasku, dlatego tak ważne jest jego dokładne dobranie. Odpowiednio przylegający ochroni Was również przez zimnem i wiatrem, więc czapka przyda się dopiero na apres-ski ;)

A co z tego wszystkiego wynika? Ano to, że kask najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym, gdzie doświadczony sprzedawca pomoże Wam dobrać markę, model i znaleźć ten właściwy.

Dobraliście już rozmiar i markę? To teraz przyszedł moment na kolor! Producenci prześcigają się w coraz to fajniejszych i bardziej fantazyjnych designach, udowadniając, że kask sam w sobie może być naprawdę częścią narciarskiej i snowboardowej stylóweczki. Podsumowując, nie oszczędzajcie na kasku i koniecznie przymierzcie go przed kupnem – dobry sprzęt będzie Wam służył przez lata i zapewni Wam bezpieczeństwo na stoku. A przed nami jeszcze tyle wspólnych wyjazdów, Ananasy! :)

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu