Jak dobrać narty? Poradnik dla początkujących

Chcesz nauczyć się jeździć na nartach? Nie wiesz jaki sprzęt wybrać? Szykujesz się na wyjazd w góry i wybrałeś narty jako swoją zajawkę na ten sezon? Nie masz jednak zielonego pojęcia od czego zacząć i gdzie szukać informacji? Idealnie trafiłeś - poniżej znajdują się wszystkie informacje, jakie początkujący narciarz powinien znać.

Odpowiednie narty dla początkujących

Zacznijmy od tego, że jeżeli nigdy nie jeździłeś, to nie ma gwarancji, że to pokochasz. Na kilka pierwszych zjazdów polecamy wybrać się do wypożyczalni i zapłacić niecałe 10 EUR za dzień, aby dowiedzieć się, czy to jest sport właściwy dla Ciebie. Cały komplet sprzętu to spory wydatek, który z pewnością porządnie wyczyści Twój portfel. Możesz też skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego w kraju.

Z tego względu polecamy na początek kupić buty (komfort jazdy w swoich, a nie wypożyczonych butach, jest zdecydowanie większy), dopiero w drugiej kolejności narty.

Jeśli narty to zdecydowanie Twój klimat, i już zdążyłeś się napalić na wybór swoich pierwszych desek, to w takim razie jedziemy z tematem! Narty są stosunkowo skomplikowaną dziedziną, ale na szczęście dla osoby początkującej wybór jest dosyć uproszczony, więc nie ma co się bać ;)

Jak dobrać pierwsze narty? Powinny być jak najbardziej uniwersalne, typu All Mountain czy All Round.

Odpowiednie narty sprawią, że będziesz czuł się na stoku jak ryba w wodzie. Jeśli źle je dopasujesz, to jest spora szansa, że zniechęcisz się do jazdy, bo Twoje możliwości techniczne będą ograniczone, nie dasz rady skręcać lub będziesz się niekontrolowanie ześlizgiwać ze stoku.

Osoba początkująca raczej nie będzie szukała nart przeznaczonych do freestylu czy slalomu. Jak dobrać narty dla początkujących? Najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze, to:

  • dopasowanie do wzrostu - narta powinna sięgać mniej więcej do brody lub, w przypadku większej wagi, do czubka nosa; za wysoka lub za niska narta utrudni Ci kontrolę na stoku. Im krótsza narta, tym łatwiej Ci będzie skręcić. Natomiast, dłuższe będą stabilniejsze przy większych prędkościach. Załączamy orientacyjną tabelę rozmiarów nart według wzrostu:
  • twardość nart - narty dla początkujących powinny być raczej miękkie, by ułatwić skręty. Im jesteś cięższy, tym twardsza powinna być narta. Osoby lżejsze mogą pokusić się o kupno nart o rdzeniu z pianki, natomiast osoby z większą wagą, powinny szukać raczej takich, z drewnianym wypełnieniem.
  • promień skrętu - narta taliowana lub carvingowa powinna spełniać wszelkie wymagania początkującego; promień powinien mieścić się między 13-18 metrów (w zależności od długości nart), inny może utrudnić wejście w skręt i zniechęcić do jazdy; narty taliowane to takie, które są węższe po środku niż na końcach i to właśnie od stopnia taliowania zależy promień skrętu.
  • szerokość - narta początkującego powinna być raczej szersza, by gwarantować większą stabilność.

Jeżeli zamierzasz spędzić na stoku każdy boży dzień, bez względu na pogodę, to polecamy wybór nart typu All Mountain. Są nieco szersze i sprawdzą się zarówno na twardych trasach, jak i na bardziej wiosennym śniegu.

Jeżeli natomiast przy złej pogodzie zamierzasz raczej odpuścić jazdę, to lepszy będzie typ All Round. Są to narty bardziej skrętne, zwrotne i nie wymagają mniejszej siły przy jeździe początkowej. Narty All Round pozwalają w spokoju cieszyć się urlopem, idealnie służą umiarkowanym prędkościom i spokojnym przejazdom po stoku.

Innym typem nart, również odpowiednim dla początkujących, jest Easycarver. Są one przeznaczone do jazdy wolnym lub średnim tempem, wybaczają sporo błędów i są stosunkowo lekkie.

Początkujący powinni też zwrócić uwagę na końce nart, tak zwane piętki i ich zaokrąglenie. Im bardziej podwinięte, tym lepiej wprowadzą nartę w ześlizg, co oznacza mniej agresywny charakter zjazdu.

Mówiąc prościej, wybaczają więcej błędów, a na tym, na początku, zależy nam najbardziej.

Jeżeli pomogliśmy Ci w zakupie swojej idealnej pary desek, to zapraszamy na nasz wyjazd! Pochwal się super zakupem i podszkol w jeździe na naszych szkoleniach! :)

Widzimy się w Alpach

baner-zimno-2

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu