Jedziesz w Alpy? Nie zapomnij zabrać tych dokumentów!

Przygotowaliśmy Ci krótką listę dokumentów, które warto (albo trzeba!) wziąć ze sobą do Francji, Włoch, Szwajcarii i Austrii. Wybierając się na narty nie zapomnij ich spakować!

Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą w Alpy?

1. DOWÓD OSOBISTY

Pierwszą i podstawową rzeczą jaką powinieneś zabrać ze sobą na wyjazd jest DOWÓD OSOBISTY (nasze wyjazdy są w większości w Unii Europejskiej, więc paszport nie jest konieczny, wyjątkiem jest Szwajcaria, ale tam również można przejechać na dowodzie osobistym). Warto zrobić ksero dowodu (i innych ważnych dokumentów) i koniecznie schować je w innym miejscu niż sam dowód. W razie kradzieży z pewnością będziesz się cieszył, że to zrobiłeś!

2. KARTA PŁATNICZA I GOTÓWKA

Druga, najważniejsza rzecz to GOTÓWKA I KARTA PŁATNICZA. Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z wymianą waluty polskiej na obcą. W zależności od tego, gdzie jedziesz, zastanów się na jaką walutę musisz wymienić złotówki i gdzie Ci się to bardziej opłaca (w Polsce czy za granicą, ewentualnie wypłata z bankomatu za granicą). Karta kredytowa przyda się w sytuacjach, gdy zabraknie Ci gotówki, lub zostaniesz okradziony. Wtedy będzie na wagę złota; więc też warto ją schować gdzieś w pokoju i nie zabierać na stok. Przypominam też, że warto trzymać gotówkę w różnych miejscach, nie w jednym, bo jak coś się stanie z jednym plikiem, to zawsze zostaje drugi ☺ Piszę, karta kredytowa, a nie debetowa, gdyż ta pierwsza jest bardziej rozpowszechniona i jest większe prawdopodobieństwo, że zostanie zaakceptowana. Warto sprawdzić, który rodzaj jest w danym kraju bardziej popularny – Visa czy Mastercard, żeby potem nie było problemów. Karta kredytowa jest zdecydowanie bardziej praktyczna w podróżowaniu w porównaniu z debetową, bo można nią płacić w większości sklepów, czy zostawić kaucję na lotnisku. Visa czy Mastercard są akceptowane w całej Europie.

3. POLISA UBEZPIECZENIOWA

Na miejscu dostaniesz od nas NUMER POLISY UBEZPIECZENIOWEJ ORAZ NUMERY DO OPIEKUNÓW, które są podstawą, jeżeli wydarzy się coś niepożądanego. Warto też mieć ze sobą (wcześniej przeczytane) warunki ubezpieczenia, żeby wiedzieć, w jakich sytuacjach Cię obejmuje ubezpieczenie. PAMIĘTAJ: ubezpieczenie nie obejmuje uczestników pod wpływem alkoholu oraz wypadków poza trasami.

W cenie wyjazdu zawsze oferujemy sprawdzone ubezpieczenie. Jest to ubezpieczenie do sumy 80 000 PLN, które w 99,5% wystarcza nawet na bardzo skomplikowaną hospitalizację oraz ew. transport helikopterem, a nawet późniejszy przelot poszkodowanej osoby do kraju. Więcej informacji o ubezpieczeniu na naszej stronie: FAQ.

4. KARTA EKUZ

KARTA EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jest to karta potwierdzająca prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą (ogranicza się do państw członkowskich UE/EFTA) i może zostać wydana osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Jest ważna do 12 miesięcy od daty jej wydania. Może się przydać, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku ☺

5. SKIPASS

Na stok nie zapomnij zabrać ze sobą SKIPASSu. Taki skipass dostaniesz od nas w autokarze i od tego momentu jesteś za niego odpowiedzialny. W razie jego zgubienia, pamiętaj, aby zachować rachunek, jeśli jest dołączony do skipassu, gdyż jest on podstawą do ewentualnego odzyskania karnetu.

Podsumowując, poniżej podajemy listę dokumentów, które trzeba mieć ze sobą na wyjeździe:

  • Dowód osobisty
  • Gotówka
  • Karta płatnicza
  • Numer polisy ubezpieczeniowej i numery telefoniczne do kadry (podawane w autokarze)
  • Karta EKUZ
  • Skipass (dostaniesz go od pilota w autokarze)
baner-zimno-2

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu