Zaparowane gogle - jak sobie z nimi poradzić?

Gogle to nieodłączny element garderoby snowboardzistów i narciarzy na stoku. Wybierając je zwróć uwagę nie tylko na modny design, ale przede wszystkim na ich funkcjonalność. Parujące gogle to wkurzająca i niebezpieczna sprawa! Znasz taki obrazek? Na szczycie zakładasz gogle narciarskie, zaczynasz zjazd i... zatrzymujesz się po minucie, bo w ogóle nic nie widzisz.

Zaparowane gogle to zmora wszystkich narciarzy i snowboardzistów - zwłaszcza w czasie pierwszych kilkudziesięciu minut zjazdów, kiedy poziomy temperatury w Twoim gearze szaleją jak posłowie w polskim sejmie. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak poradzić sobie z tym problemem.

1. Przede wszystkim - kup właściwe gogle

Droższe wersje z podwójną szybką to może i (pozornie) ekstrawagancja, ale w ich przypadku problem parowania po prostu nie występuje. Powietrze między szybami zapewnia brak nagłego przeskoku temperaturowego w goglach, dzięki czemu szybka wewnętrzna stale zapewni Ci dobrą widoczność. Jeśli jednak nie masz ochoty wymieniać gogli, to pozostają Ci pozostałe porady.

2. Upewnij się, że gogle są odpowiednio dopasowane do Twojej twarzy

Odpowiednio, czyli tak, aby pianka gogli snowboardowych, czy gogli narciarskich, szczelnie do niej przylegała. Zwróć także uwagę na to, by gogle pasowały do Twojego kasku (nie tylko kolorystycznie). Nie musimy chyba dodawać, że najlepsze będą gogle dedykowane dla konkretnego modelu.

3. Unikaj kontaktu wewnętrznych szybek z wilgocią

Podczas wspinaczki schowaj gogle do pokrowca lub futerału albo przynajmniej zabezpiecz je w suchej kieszeni. Pot znad łuku brwiowego czy para z ust w łatwy sposób dostaną się do wnętrza gogli.

4. Nie zakładaj gogli na czapkę

Uciekające ciepło z głowy i wilgoć ze śniegu na czapce skraplają się i osiadają na wewnętrznej stronie szybki, tym samym zwiększając ryzyko zaparowania.

5. Nie wieszaj gogli na szyi

Nawet gdy nie pada śnieg, na stoku często unosi się dużo drobinek śniegu, które po dostaniu się do gogli narciarskich powodują ich zaparowanie.

6. Dobrze przechowuj gogle

Chowając gogle do kieszeni upewnij się, że nie ma tam żadnych wilgotnych przedmiotów pokroju czapki czy rękawiczek.

7. Załóż gogle narciarskie (gogle snowboardowe) jak należy

Zwróć uwagę, aby wywietrzniki gogli nie były przesłonięte np. daszkiem od kasku czy czapki. Dobra cyrkulacja powietrza to najlepszy sposób na zapobiegnięcie parowaniu.

8. W miarę możliwości nie czyść mechanicznie

Gdy wilgoć czy śnieg dostaną się do gogli, nie przecieraj ich szmatką. Pozwól im wyschnąć w naturalny sposób. Inaczej możesz uszkodzić szybkę.

9. Jak czyścić gogle narciarskie

Czyszcząc gogle narciarskie używaj specjalnych chusteczek przeciw parowaniu. Gogle posiadają specjalną warstwę na szybce zapobiegającą parowaniu (Anti-fog). Przecierając je zwykłą chusteczką higieniczną czy nawet specjalną do czyszczenia okularów można usunąć tę warstwę ochronną. Jeżeli nie posiadasz chusteczki Anti-fog, opłucz szybkę gogli wodą i pozwól jej całkowicie wyschnąć.

10. Spray do czyszczenia szybek gogli

W wypadku podejrzenia, że warstwa przeciw parowaniu mogła się zużyć, zaopatrz się w specjalny spray do czyszczenia szybek, zapobiegający ich parowaniu. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego sprayu do gogli, możesz użyć podobnego środka do okularów albo do kasków motocyklowych. Pamiętaj, że powinien to być środek do nakładania na plastik – szkło ma nieco inne właściwości i środek przeznaczony dla niego może nie zadziałać na Twoje gogle.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci skutecznie zwalczyć wszelkie problemy!

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu