Zaparowane gogle to zmora wszystkich narciarzy i snowboardzistów - zwłaszcza w czasie pierwszych kilkudziesięciu minut zjazdów, kiedy poziomy temperatury w Twoim gearze szaleją jak posłowie w polskim sejmie. Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak poradzić sobie z tym problemem.
Droższe wersje z podwójną szybką to może i (pozornie) ekstrawagancja, ale w ich przypadku problem parowania po prostu nie występuje. Powietrze między szybami zapewnia brak nagłego przeskoku temperaturowego w goglach, dzięki czemu szybka wewnętrzna stale zapewni Ci dobrą widoczność. Jeśli jednak nie masz ochoty wymieniać gogli, to pozostają Ci pozostałe porady.
Odpowiednio, czyli tak, aby pianka gogli snowboardowych, czy gogli narciarskich, szczelnie do niej przylegała. Zwróć także uwagę na to, by gogle pasowały do Twojego kasku (nie tylko kolorystycznie). Nie musimy chyba dodawać, że najlepsze będą gogle dedykowane dla konkretnego modelu.
Podczas wspinaczki schowaj gogle do pokrowca lub futerału albo przynajmniej zabezpiecz je w suchej kieszeni. Pot znad łuku brwiowego czy para z ust w łatwy sposób dostaną się do wnętrza gogli.
Uciekające ciepło z głowy i wilgoć ze śniegu na czapce skraplają się i osiadają na wewnętrznej stronie szybki, tym samym zwiększając ryzyko zaparowania.
Nawet gdy nie pada śnieg, na stoku często unosi się dużo drobinek śniegu, które po dostaniu się do gogli narciarskich powodują ich zaparowanie.
Chowając gogle do kieszeni upewnij się, że nie ma tam żadnych wilgotnych przedmiotów pokroju czapki czy rękawiczek.
Zwróć uwagę, aby wywietrzniki gogli nie były przesłonięte np. daszkiem od kasku czy czapki. Dobra cyrkulacja powietrza to najlepszy sposób na zapobiegnięcie parowaniu.
Gdy wilgoć czy śnieg dostaną się do gogli, nie przecieraj ich szmatką. Pozwól im wyschnąć w naturalny sposób. Inaczej możesz uszkodzić szybkę.
Gogle posiadają specjalną warstwę na szybce zapobiegającą parowaniu (Anti-fog). Przecierając je zwykłą chusteczką higieniczną czy nawet specjalną do czyszczenia okularów można usunąć tę warstwę ochronną. Jeżeli nie posiadasz chusteczki Anti-fog, opłucz szybkę gogli wodą i pozwól jej całkowicie wyschnąć.
Jeśli nie masz pod ręką specjalnego sprayu do gogli, możesz użyć podobnego środka do okularów albo do kasków motocyklowych. Pamiętaj, że powinien to być środek do nakładania na plastik – szkło ma nieco inne właściwości i środek przeznaczony dla niego może nie zadziałać na Twoje gogle.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci skutecznie zwalczyć wszelkie problemy!