Kurs instruktora narciarstwa oraz snowboardu SITN/SITS

Kwestia uprawnień instruktorskich to chyba najczęściej poruszany temat między kursantami, a naszymi instruktorami narciarstwa i snowboardu.

Trudno się dziwić, wiele osób, jak nie wszyscy traktują pracę instruktora jako super przyjemny zawód. Bez wątpienia tak jest. Praca na świeżym powietrzu, w majestatycznej górskiej scenerii, a do tego z deską snowboardową, czy nartami pod nogami. Wspaniała sprawa. Zdarza się, że kursanci zarażają się zajawką od instruktorów i decydują się na taką ścieżkę kariery. I bardzo nas to cieszy, bo ludzi z pozytywną zajawką nigdy za wiele!

W 2013 roku została opublikowana ustawa zwana ustawą deregulacyjną. Od tej pory jedynymi kryteriami dostępu do zawodu trenera/instruktora uczyniono: wiek powyżej 18 lat, wykształcenie co najmniej średnie, posiadanie wiedzy, doświadczenia i umiejętności (co nie zostało jasno sprecyzowane), a także zaświadczenie o niekaralności. W teorii, w świetle prawa nie trzeba się niczym specjalnym wyróżniać, aby móc pełnić funkcję instruktora snowboardu. Na szczęście, większość renomowanych firm czy biur turystycznych nie zatrudnia instruktorów, którzy nie posiadają żadnego potwierdzenia swoich umiejętności w nauczaniu jazdy na snowboardzie.

Kurs instruktora snowboardu – szkolenia SITS

Zaczniemy od szkoleń snowboardowych, gdyż od jakiegoś czasu wiążą się dosyć mocno z uprawnieniami narciarskimi SITN PZN, ale o tym w dalszej części tego artykułu.

W Polsce mamy dwie ścieżki zdobywania uprawnień snowboardowych:

  • Droga nieco na skróty, niegdyś znana jako ’’państwowa’’, polegająca na jednoetapowym kursie. Z reguły jest to około 7 dniowy kurs instruktora snowboardu, po którym absolwent otrzymuje certyfikat na drukach MEN. Teoretycznie legitymacja uzyskana daje prawo do wykonywania zawodu instruktora na terenie Unii Europejskiej, w praktyce jest zupełnie odwrotnie. Dodatkowo kurs daje nam jedynie “papier”, gdyż ukończenie kursy gwarantuje bardzo mizerny poziom umiejętności. Wszystko oczywiście zależy od samej osoby ubiegającej się o stanowisko, bo sami znamy masę świetnych instruktorów z papierami “ministerialnymi”.
  • Druga opcja, „związkowa’’ to ścieżka znacznie dłuższa i też co za tym idzie, bardziej kosztowna. Przybliżymy nieco bardziej tę formę zdobywania uprawnień, ze względu na to, że jest zdecydowanie bardziej renomowanym certyfikatem zarówno na terenie Polski jak i reszty Świata. Uprawnienia zdobyte przez SITS, czyli Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu to zdecydowanie odpowiedni kierunek na rozpoczęcie swojej przygody snowboardowej od podstaw, ale też znakomite rozwiązanie na zdobycie najwyższych kwalifikacji w snowboardingu w Polsce. Na razie nauczanie w wielu krajach za granicą nie jest możliwe z papierami SITS, ale fakt, że SITS coraz mocniej zwiera szeregi z SITN PZN (związkiem narciarskim) otwiera coraz więcej możliwości. Kraje takie, jak Francja, Austria czy Włochy wymagają bądź najwyższych bądź pełnych uprawnień związkowych SITS/SITN.

Fundamentalną różnicą między jedną (państwowa), a drugą (związkowa) drogą zdobywania uprawnień jest fakt, że SITS nie wydaje dożywotniej legitymacji. Mianowicie raz na trzy lata trzeba poddać się unifikacji swoich zdolności snowboardowych. Jeszcze do 2018 roku odbywało się to podczas corocznych Mistrzostw Polski Instruktorów, natomiast od 2019 roku, wyznaczane są terminy w których można poddać się unifikacji podczas 2-dniowego kursu. Spotyka się to z różnymi opiniami. Wiele osób uważa, że głównie mało ambitni instruktorzy uważają, iż jest to strata czasu i pieniędzy, aby co trzy lata spotykać się na unifikacjach. My jednak stoimy raczej na stanowisku, że jest to strata czasu i pieniędzy i zwykłe sztuczne generowanie przychodu dla związku. Ale oni też muszą jeść...

Na pewno ogromną wartością uprawnień “związkowych” SITS jest możliwość legalnej pracy za granicą (po spełnieniu określonych warunków). Piszemy ten artykuł w maju 2020, więc opiszemy stan prawny, obowiązujący teraz, postaramy się upadate’ować tę podstronę co jakiś czas. Niektórzy wysocy rangą instruktorzy, zajmujący się nauczaniem w pełnym wymiarze czasu, którzy w unifikacji upatrują możliwość nauczenia się czegoś nowego, oraz wymiany poglądów z innymi ekspertami w tej dziedzinie uważają, że jest to doskonale skonstruowany sposób na weryfikację zdolności instruktorskich, nie pozwalający osiąść na laurach i popaść w rutynę.

Co trzy lata, należy udowodnić swoje umiejętności i fakt, że nauka jazdy na snowboardzie nie stanowi dla nas żadnego problemu. Dodatkowo jest to motor mobilizujący do ciągłego rozwoju. Uważają, że snowboarding jest stosunkowo młodą dyscypliną i ogromnym błędem byłoby zatrzymanie się na jakimś etapie edukacji. Celem stowarzyszenia jest ciągły rozwój, dlatego coroczne Mistrzostwa Instruktorów, unifikacje, szkolenia SITS, czy kursokonferencje są znakomitą możliwością ciągłego poszerzania swoich zdolności kształcenia w tym sporcie.

Jeśli chodzi o rozwój, to SITS uważa, że przykłada do tego aspektu dużą uwagę. Naszym zdaniem takie szkolenia mają sens wyłącznie przy instruktorach zawodowych lub wykładowcach, ale ocenę pozostawiamy Wam. Na razie nie istnieje stopień “instruktora zawodowego” tak, jak w związku narciarskim, ale wymagania międzynarodowe zapewne wymuszą powstanie tego stopnia przy współpracy z SITN PZN (związek narciarski).

Aby zdobyć stopień instruktora snowboardu należy przejść przez 3 stopnie poprzedzające, a następnie zdobyć uprawnienia asystenta instruktora. Wszystkie poziomy zbudowane są tak aby rozwój szedł odpowiednim torem i i zahaczył o każdy element snowboardingu, od zakładania sprzętu, po skomplikowane ewolucje freestylowe. Kolejnym plusem jest fakt, że szlifowanie swoich umiejętności nie kończy się na zdobyciu certyfikatu Instruktora Snowboardu, lecz można pójść znacznie dalej i skupić się na ścieżce sportowej zdobywając Trenera Snowboardu (umożliwia pracę przykładowo w klubach snowboardowych), lub ścieżce szkoleniowej i zdobyć najwyższy poziom Instruktora Wykładowcy SITS, który w obecnej chwili posiada kilkanaście osób w Polsce.

Jeśli natomiast ktoś jest zainteresowany pracą poza granicami naszego kraju, ma taką możliwość dzięki wspomnianym już porozumieniu pomiędzy SITN a SITS dotyczącego współdziałania oraz promowania kadry szkoleniowej SITS w międzynarodowych strukturach organizacji nauczycieli, instruktorów i trenerów sportów śnieżnych INTERSKI, instruktorzy SITS mogą ubiegać się o wydanie legitymacji międzynarodowych IVSI oraz ISIA.

Niestety nawet te legitymacje nie są honorowane np. we Francji, gdzie jedynym “słusznym” wymogiem jest posiadanie uprawnień “instruktora zawodowego SITN PZN”.

W innych krajach np. w Austrii czy we Włoszech można nauczać z legitymacją IVISI, ale wymagane jest ubezpieczenie na 6.000.000 euro, które nie jest oferowane na polskim rynku. Ewidentne złamanie przepisów unijnych? Oceńcie sami!

Czymś co znakomicie jednoczy Instruktorów i Trenerów Snowboardu to wspomniane wcześniej coroczne Mistrzostwa Polski Instruktorów. Rozgrywane są w formie trójboju (slalom gigant, freestyle, oraz jazda techniczna). Co roku na zawodach spotyka się około 200 zawodników i zawodniczek, którzy przez dwa dni we wspaniałej sportowej atmosferze konkurują ze sobą o miano najlepszego instruktora w Polsce. Na każdym naszym wyjeździe prowadzimy szkolenia snowboardowe i szkolenia narciarskie. W 2019 roku biuro SnowShow uzyskało status Patronackiej Szkoły SITS, w związku z tym od sezonu 2020 będzie możliwość zdobywania stopni sprawności technicznej I, II, III, oraz Asystenta Instruktora SITS. Szkoła SITS SnowShow to gwarancja szkoleń na topowym poziomie, prowadzonym przez instruktorów z wieloletnim doświadczeniem, oraz profesjonalnym podejściem.

Podsumujmy możliwe do zdobycia stopnie SITS, ile czasu zajmuje ich zdobycie, jakie kryteria należy spełnić i jaki jest przybliżony koszt:

Poziom

Warunki udziału

Egzamin

Koszt/czas

Instruktor Wykładowca SITS opisane w odrębnym regulaminie dla kandydatów na IW na stronie www publiczna obrona pracy - 800 pln
- przewód/proces
Instruktor zawodowy SITS 1. Tytuł Licencjata
2. Zaświadczenie o niekaralności
3. Posiadanie stopnia Instruktora SITS
1. Teoria
2. Instruowanie
3. Technika - egz. wewnętrzny
4. Egzamin na MPI - technika, GS, freestyle - min. 7,5 pkt
- 1500 pln
- 7 dni
Instruktor SITS 1. Wykształcenie średnie
2. Zaświadczenie o niekaralności
3. Posiadanie stopnia Asystenta Instruktora SITS
4. Posiadanie III stopnia sprawności SITS
5. Ukończony kurs Pierwszej Pomocy
1. Teoria
2. Instruowanie
3. Technika - egz. wewnętrzny
4. Egzamin na MPI - technika, GS, freestyle - min. 7,25 pkt
- 1200 pln
- 7 dni
Asystent Instruktora SITS 1. Ukończone 18 lat
2. Zaświadczenie o niekaralności
3. posiadanie II stopnia sprawności SITS
1. Teoria
2. Instruowanie
3. Technika - egz. wewnętrzny - min. 7 pkt
- 850 pln
- 7 dni
III stopień sprawności 1. posiadanie II stopnia sprawności SITS 1. Technika III stopnia systematyki
- min. 6 pkt
- 700 pln
- 6 dni
II stopień sprawności 1. posiadanie średnio zaawansowanych umiejętności jazdy na snowboardzie 1. Technika II stopnia systematyki
- min. 6 pkt
- 700 pln
- 6 dni

 

Kurs instruktora narciarstwa - szkolenia SITN

Analogiczna sytuacja występuje w narciarstwie zjazdowym. Aby nauka jazdy na nartach naszym podopiecznym przynosiła zadowalające efekty, należy przejść szereg szkoleń. Podobnie jak w snowboardingu, znacznie bardziej renomowane są prowadzone przez stowarzyszenie - szkolenia SITN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa przy PZN, czyli Polskim Związku Narciarstwa).

Kurs instruktora narciarstwa i uzyskanie legitymacji można zrobić na dwa sposoby, lecz zdecydowanie bardziej polecamy ten przez Stowarzyszenie. Co ciekawe młodzi adepci narciarskiej zajawki mogą zacząć swoją przygodę już w 12 roku życia.

Już w tak młodym wieku można zdobyć stopień Demonstratora Szkolnego i jest to pierwszy krok w drodze do stopnia instruktorskiego.

Nieco później, bo w wieku 16 lat, młody narciarz może przystąpić do kursu kwalifikacyjnego, który daje dobre przygotowanie do pierwszego kursu na stopień Pomocnika Instruktora.

Po takim przygotowaniu już droga z górki, aby zostać Instruktorem SITN. Wystarczy odbyć staż w Licencjonowanej Szkole Narciarskiej, co najmniej jedną unifikacje, oraz zaliczyć dwudniowe szkolenie SITN. Dla bardzo ambitnych istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji Instruktora PZN, a także rozszerzenia uprawnień do skali międzynarodowej legitymacji IVSI, a następnie tytuł Instruktora Zawodowego ISIA.

To właśnie tytuł Instruktora Zawodowego ISIA gwarantuje pracę w całej Unii Europejskiej. Niestety krajowe uprawnienia nie wystarczają i żeby zdobyć uprawnienia międzynarodowe musimy zaliczyć drugą dyscyplinę (np. biegówki lub snowboard) oraz zdać bardzo trudne Eurotest i Eurosecurite.

Możliwe jest tu zdobycie uprawnień “państwowych” (“ministerialnych”). Jest to tania i szybka ścieżka, sensowna jedynie przy pracy w kraju.

Jest jeszcze trzecia droga do uzyskania…nazwijmy to „papierów instruktorskich”, bo ciężko tu mówić o jakichkolwiek umiejętnościach w narciarstwie zjazdowym czy w snowboardingu. Mowa tutaj o kursach on-line, które jak wiadomo odbywają się bez części praktycznej, jedynie teoria i test, który można powtarzać do skutku. Pozostawiamy ten temat bez większego echa i liczymy na to, że nikt z Was nie trafi nigdy na instruktora posiadającego „uprawnienia” zdobyte drogą on-line.

Podsumujmy możliwe do zdobycia stopnie SITN, ile czasu zajmuje ich zdobycie, jakie kryteria należy spełnić i jaki jest przybliżony koszt:

Poziom

Warunki udziału

Egzamin

Koszt/czas

Poziom "5"; - Instruktor Wykładowca PZN - min. 5-letni okres pracy instruktorskiej PZN (szkolenia grupowe i indywidualne na różnym poziomie zaawansowania)
- opinia wystawiona przez IW z LSN
- zaliczona przynajmniej jedna unifikacja
- limit czasowy i punktowy na MPI
- Egzamin Selekcyjny
- Sprawdziany na przeliczniki w SL i GS
- 1 staż w LSN + 2 staże na Centralnej Komisji Instruktorskiej
- Publikacja artykułów w Informatorze + obrona pracy asystenckiej
- pozytywnie zaliczone staże
- Slalom Gigant na MPI na min. 8,5 pkt
- min. 8,5 pkt ze wszystkich ocenianych technik na MPI
- sprawdzian na przeliczniki w SL i GS i uzyskanie w obu przypadkach min. 0,9
- egzamin selekcyjny
- unifikacja - 300 pln
Poziom "4"; - Instruktor Zawodowy PZN (ISIA) - kurs lawinowy
- kurs ski-turowy
- druga dyscyplina sportów śnieżnych (kurs lub doskonałe umiejętności)
- test sprawnościowy (slalom gigant) zaliczony na min. 8 pkt. na MPI
- 3-letnia praktyka w Licencjonowanej Szkole Narciarskiej (min. 2 tyg w sezonie)
- pozytywnie zaliczone kursy
- slalom gigant min. 8 pkt
- obowiązkowe doszkolenia co 2 lata (warunek przedłużenia uprawnień)
- kurs lawinowy 550 pln
- kurs ski-turowy 750 pln
- kurs drugiej dyscypliny sportów śnieżnych
- min. 3 lata praktyki w LSN (min 2. tg w sezonie)
Poziom "3"; - Instruktor PZN - ukończone 18 lat
- ukończona szkoła średnia
- ukończona część ogólna kursu teoretycznego na st.instruktora sportu ze specjalizacją narciarstwo
- posiadanie uprawnień Instruktora SITN lub Pomocnika Instruktora PZN (+ 7-dniowy staż w LSN)
Egzamin z 3 części: teoria, jazda techniczna, sprawdzian sportowy (min 7 pkt w każdej części) - 2 części(kurs techniczno
-sportowy 7 dni i kurs metodyczny 8 dni)
- 1900 pln (jedna część 950 pln)
Poziom "2"; - Instruktor SITN (nie obligatoryjny) - ukończone 18 lat
- szkolenie sitnusiowe
- przynajmniej 1 odbyta unifikacja.
- staż w Licencjonowanej Szkole Narciarskiej
  - 2 dniowy kurs (szkolenie SITNusiowe
- 200 PLN)
- 7 dniowy staż w LSN
Poziom "1"; - Pomocnik Instruktora PZN - zaliczenie testu sprawnościowego
- slalomu giganta
- ukończone 16 lat
- osoby, które zaliczyły poziom "wstępny"; mają obowiązek zaliczyć Zawody Regionalne na 6 pkt w 10 pkt skali
- osoby zaczynające od "poziomu 1"; muszą zdobyć na Zawodach Regionalnych 8 pkt
- Egzamin Regionalny (slalom, jazda techniczna, egzamin z instruowania)
- 2 części (6 dni kursu technicznego, 6 dni kursu metodyczno-sportowego)
- 1900 pln (jedna część 950 pln)
Poziom wstępny - Demonstrator Szkolny, Kurs Kwalifikacyjny - Demonstrator Szkolny (12-15 lat)
- Kurs Kwalifikacyjny (z DS przed ukończeniem 16 lat - min 6 pkt w GS w Zawodach Regionalnych // po ukończeniu 16 lat - min. 8 pkt w GS w Zawodach Regionalnych
- TEORIA (5 pytań)
- Slalom Gigant
- Jazda Techniczna
Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu