Dachstein West

4.9/6
780-2100 m n.p.m.
142 km tras

Informacje o Dachstein West

Austriacki resort Dachstein West, położony na pograniczu regionów Salzburg i Górna Austria, to jeden z najlepiej przygotowanych ośrodków narciarskich w Europie. Wśród jego 142 km nartostrad każdy znajdzie coś dla siebie: trasy o różnym stopniu zaawansowania, snowpark, tory do boardercrossu i wiele innych atrakcji. A temu wszystkiemu towarzyszą niezwykle malownicze krajobrazy oraz fantastyczna atmosfera tradycyjnych alpejskich schronisk górskich. W sąsiednim ośrodku Dachstein-Krippenstein, który również jest objęty naszym skipassem, czeka na Was prawidzwy freeride’owy raj! Znajdziecie tu kilkadziesiąt kilometrów wytyczonych szlaków do jazdy off-piste, zaliczanych do TOP 3 w całej Austrii. 

Dachstein West jest też położonym najbliżej Polski ośrodkiem ze wszystkich, do których jeździmy. Droga samochodem z południowej granicy naszego kraju zajmuje tu zaledwie 6 godzin! Macie więc porządny alpejski kurort dosłownie na wyciągnięcie ręki! A choć miejsce to nie jest może najwyżej położone (między 780 a 2 100 m n.p.m.), to warunki śniegowe są tu zaskakująco dobre. Praktycznie przez cały sezon możecie liczyć tu na ogromne masy białego puchu.

Co tu dużo mówić? Dachstein West to kochany przez naszych uczestników resort narciarski. I choć w Austrii są lepsze i wyżej położone od niego ośrodki, my absolutnie uwielbiamy jeździć właśnie tutaj. To świetna opcja zwłaszcza w wysokim sezonie (takim jak druga połowa stycznia czy luty), kiedy w innych kurortach może być już bardzo zimno i brzydko, tłoczno oraz drogo. Wtedy właśnie to Dachstein West jest idealnym rozwiązaniem.

Wyciągi, trasy i mapa ski

Infrastruktura w Dachstein West oraz Krippenstein jest dość nowoczesna. Znajdziecie tu zarówno gondole, jak i krzesełka, choć jest tu też sporo wyciągów orczykowych. Mogą zdarzyć się niewielkie kolejki przy wyciągach, ale nie jest to uciążliwe. Przez większość sezonu będziecie cieszyć się tu niezatłoczonymi stokami i brakiem kolejek do wyciągów.

 • wyciągi gondolowe

  8 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  9 krzesełek

 • wyciągi orczyki

  8 orczyków

 • wyciągi taśmowe

  8 taśm

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 16

 • trasy trudne

  trasy średnie: 39

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 4

Dachstein West to największy alpejski teren narciarski w Górnej Austrii. Składa się on z dwóch części.

Pierwszą z nich są trzy połączone wyciągami stacje narciarskie: Gosau, Russbach i Annaberg. Pomiędzy nimi rozciągają się dziesiątki fantastycznie przygotowanych tras zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych (choć tych trudniejszych opcji jest znacznie więcej). Wśród tutejszych stoków znajdziecie wiele dodatkowych atrakcji: slalom, trasę fun slope w Russbach, tory do boardercrossu oraz świetnie przygotowany snowpark. Miejscówka nie jest może największa, ale bardzo klimatyczna i zróżnicowana. Znajdziecie tu wiele sposobów na aktywne spędzanie czasu. Nasi stali uczestnicy uwielbiają ferie w Dachstein – mamy tutaj naprawdę imponujące górskie panoramy, gwarancję śniegu, nowoczesne wyciągi, tradycyjne schroniska górskie i atrakcyjne ceny.

Drugą częścią kompleksu jest położone kilkanaście kilometrów dalej Krippenstein. Sektor ten zachwyca widokiem ze szczytu na lodowiec Dachsteiner Gletscher. Jego bezpośrednia bliskość tworzy specyficzny mikroklimat korzystny dla długiego utrzymywania się pokrywy śnieżnej. Choć jest to głównie obszar freeride’owy i znajdziemy tu niewiele ratrakowanych tras, to jedna z nich jest wyjątkowa. Ma 11 km długości, dzięki czemu znalazła sobie rzesze fanów. Przede wszystkim jednak miłośnicy jazdy w głębokim puchu mogą szaleć tu na 30 km wytyczonych szlaków freeride’owych. Miejscówka ta jest uwielbiana przez naszych uczestników i przyciąga tu zarówno pro riderów, jak i osoby dopiero rozpoczynające przygodę z jazdą off-piste. Ale chyba najważniejszą zaletą naszego ośrodka jest pewny i dobrej jakości śnieg (ogromne opady od końca grudnia do końca marca).

Region oferuje aż 142 km świetnie utrzymanych i naśnieżonych tras, które idealnie nadają się na rodzinne ferie zimowe. Dachstein West to resort kompletny!

Snowpark

Snowpark Russbach to gwarancja świetnych wrażeń dla wszystkich miłośników freestyle'owego szaleństwa. Znajdziecie w nim sporo małych i średnich kickerów oraz kilka linii z jibami. Nad jakością struktur śnieżnych codziennie czuwa ekipa shaperów. To przyjemna freestyle’owa miejscówka. Miejsce dedykowane jest początkującym i średnio zaawansowanym. Eksperci powinni poszukać dla siebie raczej innych miejscówek (brak tu naprawdę trudnych przeszkód o dużych rozmiarach). Oprócz sportowych atrakcji czeka na Was też zapierający dech w piersiach widok na lodowiec Dachstein. Czego chcieć więcej?

Trochę nieznanej historii

Ośrodek działa od końca lat 60. XX w., a początek jego istnienia wiąże się z budową kolejki gondolowej na masyw Dachstein. Na terenie tamtejszego lodowca znajduje się skiturowa Narodowa Austriacka Trasa Narciarska, biegnąca od górnej stacji kolejki aż do miejscowości Obertraun po północnej stronie masywu Dachstein. Z kolei po jego południowej stronie, wzdłuż doliny rzeki Enns, znajduje się wiele ośrodków w których rozgrywane są zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Region Dachstein/Hallstatt-Salzkammergut wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stało się tak dzięki wspaniałym walorom krajobrazowym obszaru, bogactwie jego fauny i flory, a także ciekawym śladom przeszłości ludzkiej.

Atrakcje

W regionie Dachstein West imprezy Après-ski odbywają się w przytulnej atmosferze tradycyjnych schronisk. Przy dolnych stacjach w Gosau oraz Annaberg znajdziecie wiele barów, jednak nie spodziewajcie się tam nadzwyczaj hucznych imprez. Najmłodszym polecamy przejażdżkę na sankach w Abtenau – tamtejszy 3-kilometrowy tor jest oświetlony i dostępny na wieczorną jazdę do godz. 22:30 we wtorki, piątki i soboty.

Warto przejechać się też wyciągiem na szczyt góry Krippenstein i wejść na platformę widokową zwaną Five Fingers. Rozciąga się stamtąd zapierający dech w piersiach widok na lodowiec Dachstein, Hallstatt oraz część Salzkammergut.

Ponadto Dachstein West oferuje

 • szlaki wspinaczkowe
 • loty na paralotni
 • lodowisko
 • curling
 • basen
 • fitness club
 • kino
 • restauracje i bary

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • bardzo szybki dojazd z Polski (trasa samochodem z Gliwic zajmuje jedynie 6 godzin!)
 • fenomenalny obszar freeride'owy w Krippenstein, zaliczany do TOP 3 w Austrii
 • świetny snowpark w Russbach
 • dodatkowe atrakcje dla dzieci, m.in. Kids Park Ötscher
 • wiele schronisk górskich o tradycyjnej atmosferze

Minusy:

 • w najbardziej zatłoczonych okresach mogą zdarzać się kolejki do wyciągów
 • podział ośrodka na dwie części, pomiędzy którymi trzeba przemieszczać się drogą

Dojazd do Dachstein West

 • odległość z Warszawy - około 980 km
 • podróż samochodem z Warszawy trwa około 9 h, zaś autokarem około 13,5 h

Najbliższe lotniska: Salzburg (90 km), Graz (190 km) i Monachium (220 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno