Alpe d'Huez

4.9/6
1250-3330 m n.p.m.
250 km tras

Informacje o Alpe d'Huez

Alpe d’Huez to topowy alpejski kurort! Ma wszystko, czego potrzebujecie, aby wyszaleć się na stokach i poza nimi. To miejsce o bardzo bogatych tradycjach narciarskich. Pierwszy wyciąg powstał tu bardzo wcześnie, bo już w 1936 roku. Dziś resort składa się z kilku górskich miejscowości: L'Alpe d'Huez, Auris-en-Oisans, Villard-Reculas, Oz-en-Oisans, Vaujany oraz La Garde. Wśród nich czeka na Was aż 250 km nartostrad, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Większość spośród tras położonych w okolicach samej miejscowości L'Alpe d'Huez to niebieskie i zielone stoki dla początkujących. Trudniejsze opcje zaczynają się w wyższych rejonach ośrodka. Jednymi z najpopularniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych tras są te położone na lodowcu Sarenne u stóp szczytu Pic Blanc (3 300 m n.p.m.).

Region Alpe d’Huez słynie też z doskonałych terenów do freeride’u. Na licznych i łatwo dostępnych dzikich stokach znajdziecie multum wariantów zjazdu w głębokim puchu! Freestyle’owcy pokochają z kolei liczącego 120 m długości halfpipe'a oraz liczne tory boardercrossowe. Nasi uczestnicy uwielbiają Alpe d'Huez również za wspaniałe walory widokowe, wysokie położenie stoków oraz ich południową ekspozycję. W połączeniu ze statystyką 300 dni słonecznych w roku oznacza to naprawdę mnóstwo szusowania w blasku słońca!

Sama główna stacja ośrodka, czyli miejscowość L'Alpe d’Huez jest typowym kurortem z probówki, wybudowanym na potrzeby narciarzy i snowboardzistów z całego świata. Wszelkie atrakcje są tu więc blisko siebie, niemal na wyciągnięcie ręki. Działają tu liczne bary i kluby, w których zabawa trwa do białego rana. Tu zawsze coś się dzieje! Naszą bazą jest natomiast wioska Vaujany. To dość spokojna i malownicza miejscowość nastawiona raczej na wypoczynek. Leży ona tarasowo na górskim zboczu. Działająca tu nowoczesna sieć schodów ruchomych czy pomysłowe skróty między budynkami i uliczkami sprawiają, że przemieszczanie się tutaj jest szybkie i komfortowe.

Wyciągi, trasy i mapa ski

W Alpe d’Huez możemy korzystać z sieci wysokoprzepustowych wyciągów. Doskonałym przykładem jest gondola Vaujany-Alpette znajdująca się tuż obok rezydencji, w której mieszkamy. Dzięki niej już w kilka chwil dotrzecie w głąb obszaru narciarskiego na wysokość 2 050 m n.p.m.. Infrastruktura ośrodka jest bardzo nowoczesna i zapewnia szybki dostęp do najlepszych tras zjazdowych. Zapomnijcie o staniu w kolejkach do wyciągów – tutaj tego nie doświadczycie!

 • gondole

  9 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  23 krzesełka

 • orczyki

  40 orczyków

 • wyciągi taśmowe

  3 wyciągi taśmowe

 • trasy bardzo trudne

  trasy b. łatwe: 43

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 34

 • trasy trudne

  trasy średnie: 40

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 16

Teren narciarski Alpe d’Huez jest ogromny i bardzo zróżnicowany. Mamy tu do dyspozycji 250 km połączonych tras oraz lodowiec. Dzięki temu możemy być spokojni o warunki śniegowe zarówno na początku, jak i pod koniec sezonu.

Początkujący narciarze i snowboardziści najciekawsze trasy znajdą w Bergers. Jest tam naprawdę duży wybór bardzo łatwych (zielonych) i łatwych (niebieskich) stoków. Zaawansowani riderzy również nie będą się tutaj nudzić. Mnogość czerwonych nartostrad pozwala przemieszczać się z jednego końca ośrodka na drugi bez konieczności powtarzania tego samego zjazdu. Część tras, szczególnie w rejonie Lac Blanc, Alpette i Oz-en-Oisans, poprowadzona jest mocno nachylonymi żlebami. Tutejsze widoki są przepiękne i zachwycą nawet największych koneserów alpejskich pejzaży.

Najsłynniejsze są tu jednak czarne nartostrady. Pierwsza z nich, kultowa La Sarenne, zaczyna swój bieg na Pic Blanc (3 300 m n.p.m.), a kończy go w samym Alpe d’Huez (1860 m n.p.m.). Ma ona aż 16 km długości, co czyni z niej najdłuższą ratrakowaną czarną trasę w Europie! Z Pic Blanc startuje także najtrudniejsza trasa Alpe d’Huez – Tunnel. Pierwsza jej część biegnie w wydrążonym w skale tunelu. Wjeżdżając gondolą na szczyt ma się wrażenie, że w połowie góry nagle, nie wiadomo skąd, pojawiają się narciarze. Trasa ta jest bardzo stroma i najeżona muldami, a kończy się na wysokości 2 700 m n.p.m. Brzmi jak wyzwanie? Musicie je podjąć!

Snowparki

W ośrodku Alpe d'Huez czekają na Was dwa snowparki.

Montfrais Snowpark
Ten obiekt przeznaczony jest przede wszystkim dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z freestylem oraz tych z odrobiną doświadczenia. Możecie spróbować tu swoich sił na niewielkich kickerach, a także różnych boxach, railach, slide barach i whoopsach.

Alpe d'Huez Snowpark
Drugi z parków przeznaczony jest raczej dla ekspertów. Park usytuowany jest w pobliżu wyciągu Troncon. Oferuje on big air kicker oraz różne elementy takie jak: slide bary, wave rail, street rail, c-box, hip, totem oraz gwóźdź programu – halfpipe (dostępny w zależności od warunków pogodowych). Kickery i poręcze dzielą się na niebieskie, czerwone i czarne – odpowiadają 3 stopniom trudności. To idealne miejsce dla zaawansowanych. Do dyspozycji macie tu także trasę do boardercrossu,

Otwarcie snowparku oraz funkcjonowanie poszczególnych tras w ramach ośrodka narciarskiego zależne jest od czynników atmosferycznych oraz innych czynników niezależnych od organizatora. Podmiotem decyzyjnym w sprawie ich funkcjonowania jest zarządca ośrodka narciarskiego.

Trochę nieznanej historii

Rdzenni mieszkańcy okolic, nazywani "Ludźmi z Wysokości", od lat wypasają owce na trawiastych zboczach, które w zimie stają się stokami narciarskimi. Głównym powodem, dla których taka tradycja jest utrzymywana jest fakt, że wpływ wypasu owiec na powierzchnię zboczy gór zapobiega akumulacji lawin. Szczególnie obniża to zagrożenie dla okresu pierwszych opadów śniegu w sezonie.

Ciekawostką jest też fakt, że począwszy od roku 1976 Alpe d’Huez wiele razy gościło etap wyścigu Tour de France. A podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1968 w Grenoble zawody bobslejowe rozgrywano na torze właśnie w Alpe d’Huez. Od tamtej pory kurort jedynie zwiększa swoją popularność i nieustannie się rozwija!

Atrakcje

Jak na porządny resort narciarski przystało, w Alpe d’Huez nie brakuje oferty Après-ski. I jest ona naprawdę bogata! Znajdziecie tu sporą liczbę barów, restauracji czy dyskotek, które często są czynne do późnej nocy. Wolicie atmosferę stylowego bar z dobrymi koktajlami czy chcecie potańczyć w klubie i bawić się do białego rana? W obu przypadkach w Alpe d'Huez znajdziecie coś dla siebie.

W mniejszych miejscowościach, jak np. Vaujany, gdzie stacjonujemy, imprezowe życie wygląda znacznie spokojniej. Nasza miejscówka jest mała, spokojna i położona na uboczu. Oczywiście mamy tu do dyspozycji kilka naprawdę fajnych knajpek na Après-ski. Jednak próżno szukać tu klubów nocnych czy dyskotek. Ale ciekawą opcją w Vaujany jest duże centrum sportowe, pod którego dachem działają: lodowisko, boisko do koszykówki, basen ze zjeżdżalnią, a nawet kręgielnia.

Dodatkowo Alpe d'Huez oferuje:

 • zwiedzanie groty lodowej na 2 700 m n.p.m.
 • loty na paralotnią
 • loty widokowe helikopterem
 • wędrówki w rakietach śnieżnych
 • wędrówki po lodowcu
 • nocny zjazd trasą La Sarenne z latarkami czołowymi za przewodnikiem
 • przejażdżki psimi zaprzęgami 
 • diabelski młyn w okolicy Bergers

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • 250 km połączonych nartostrad (skipass w cenie)
 • duże zróżnicowanie tras (od łatwych niebieskich i zielonych stoków dla początkujących, po trudne trasy poprowadzone bardzo wysoko na lodowcu, z gwarancją śniegu aż do kwietnia)
 • La Sarenne – najdłuższa (16 km) ratrakowana czarna trasa w Europie
 • 2 snowparki, 1 halfpipe
 • brak kolejek do wyciągów w naszym sektorze ośrodka, dzięki położeniu na uboczu
 • zakwaterowanie bezpośrednio przy gondoli Vaujany-Alpette, wywożącej nas od razu w głąb obszaru narciarskiego na wysokość 2 050 m n.p.m.
 • system schodów ruchomych i tradycyjnych pozwalający szybko i sprawnie poruszać się po tarasowo położonej i rozległej miejscowości Vaujany, w której mieszkamy
 • spektakularne widoki i piękna pogoda (statystycznie 300 dni słonecznych w roku)
 • bogata oferta życia nocnego w miejscowości L'Alpe d'Huez
 • świetnie skomunikowany resort – bliskość lotniska Grenoble–Isère (64 km)

Minusy:

 • wioska Vaujany, w której mieszkamy, praktycznie nie ma oferty rozrywkowej, a tym bardziej imprezowej (ale my zorganizujemy dla Was atrakcje!)
 • brak tras pozwalających dotrzeć na sam dół do miejscowości Vaujany na nartach/desce – na koniec dnia trzeba zjechać do niej gondolą

Dojazd do Alpe d'Huez

 • Odległość z Warszawy: około 1 850 km.
 • Podróż samochodem trwa około 18 godzin, zaś autokarem około 26 godzin.

Najbliższe lotniska: Grenoble–Isère (64 km), Chambéry-Savoie (122 km) i Lyon Saint-Exupéry (172 km).

Opinie

Resort cieszy się pozytywnymi opiniami i znany jest z dobrego stosunku jakości do ceny. Jego miłośnicy chwalą różnorodność tras i dużą liczbę miejscówek do jazdy off-piste.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno