Thyon 2000 (4 Doliny)

4/6
1300-2700 m n.p.m
000 km tras

Informacje o Thyon 2000 (4 Doliny)

Thyon 2000 to szwajcarska nowość w naszej zimowej ofercie. Thyon 2000 to wyjątkowa stacja narciarska leżąca w sercu Czterech Dolin – największego obszaru narciarskiego w Szwajcarii. Wraz z pięcioma innymi stacjami: Verbier, Nendaz, Veysonnaz, La Tzoumaz i Bruson oferuje jedną z najlepszych miejscówek do szusowania w tej części Europy. Cztery Doliny to, przede wszystkim 410 km świetnie przygotowanych zjazdów oraz genialne warunki: nasłonecznienie i naśnieżenie. Ale widać tu także ogrom pracy włożonej w utrzymanie wysokiej jakości tras oraz usług. Dzięki temu, szwajcarski obszar narciarski jest świetną alternatywą dla takich znanych na całym świecie ośrodków, jak francuskie Trzy Doliny czy Paradiski. Jednym słowem: jest to czołówka europejskich miejsc do uprawiania białego szaleństwa.

Thyon wraz z Czterema Dolinami oferują świetne warunki do szusowania przez pół roku. Zresztą fakt, że w niektórych partiach śnieg leży od listopada do maja, mówi sam za siebie. Warto też pamiętać, że na lodowcu można pośmigać nawet latem. Na brak słońca również nie ma co narzekać, bo to w Czterech Dolinach świeci 300 dni w roku! Przede wszystkim jednak, najważniejsze jest 410 km tras zwieńczonych szczytem Mont Fort, położonym na wysokości 3300 m n.p.m. Mekka dla narciarzy i snowboardzistów. Zwłaszcza, że tereny przygotowane są zarówno dla wyjadaczy białego szaleństwa, jak i początkujących miłośników snowboardu i dwóch desek. Samo Thyon znane jest ze świetnie przygotowanych miejscówek dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zimową przygodę. Ale atrakcji nie brakuje też dla fanów bardziej hardcore’owych opcji. Pierwsza z nich to określany jako jeden z najlepszych snowparków w kantonie Valais - Centralpark. Idealny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych fanów tego typu rozrywki. Drugi to freeridowa, oznaczona, ale nie zabezpieczona trasa L’Eteygeon - spełnienie marzeń każdego miłośnika off piste’u (ważne - profesjonalny sprzęt lawinowy jest na niej obowiązkowy). Zresztą, freeride w Czterech Dolinach rządzi! Odbywa się tu bowiem jedna z najbardziej znanych imprez - finał Freeride World Tour. Siłą rzeczy miejsce to uznawane jest więc za mekkę freeridowców. Fani bardziej klasycznych atrakcji również nie będą zawiedzeni. W Czterech Dolinach znajduje się bowiem trzykilometrowa trasa Chassoure-Tortin, przez niektórych, z racji sporej ilości muld i trudnych warunków, zaliczana do najtrudniejszych na świecie. Zaś w samym Thyon 2000, swój koniec ma legendarna pięciokilometrowa trasa l’Ours, która znana jest z dużej różnicy wysokości, wynoszącej 650 metrów. Widoki, zwłaszcza na odcinkach przebiegających przez las o tej samej nazwie, to po prostu sztos! Trasa nie jest szczególnie wymagająca technicznie, choć odpowiednie przygotowania fizyczne z racji wspomnianej różnicy wysokości się przyda. Warto przejechać się tym odcinkiem chociaż raz.

Thyon położone jest na zachodnim zboczu Val d’Hérens – doliny leżącej w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Stacja stanowi wschodni kraniec Czterech Dolin. Thyon to kurort narciarski znajdujący się na pięciu poziomach, co stanowi o jego wyjątkowości i oryginalnym klimacie. Les Masses to pierwszy z nich, położony pośród gór, na wysokości 1600 m n.p.m. To tutaj znajdują się pierwsze wyciągi narciarskie. Nieco wyżej, na trzech wysokościach: 1800 m, 1850 i 1900 m n.p.m., na skraju lasu modrzewiowego, znajduje się część nazywana Collons. Całość zamyka Thyon rozpościerające się na wysokości 2000 m n.p.m. Zarówno w sektorze Collons, jak i Thyon można znaleźć całą masę hoteli i rezydencji typu ski in/ski out, czyli nic innego jak dojazd na trasy prosto z miejsca noclegowego.

Nasza rezydencja znajduje się właśnie w Thyon 2000, czyli w najlepszej i najwyżej położonej części całej stacji. Jej głównym atutem jest bliskość tras, na które można dostać się bezpośrednio na nartach czy desce. Wprawdzie nasze apartamenty to zwykłe mieszkania w blokowisku i daleko im do klimatycznych, górskich chat.  Zaspokoją jednak wszystkie podstawowe potrzeby podczas kilkudniowego pobytu.

Wyciągi, trasy i mapa ski

 • 32_difficulty-4

  trasy b. łatwe: 0 km

 • trasy łatwe: 4 km

 • trasy trudne: 4 km

 • trasy b. trudne: 3 km

Trochę nieznanej historii

Thyon 2000, czyli część kurortu Thyon, powstała w latach 70-tych i była mocno powiązana z legendarną trasą l’Ours. Ta ostatnia natomiast została utworzona w 1969 roku, w ramach przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Sion. Niestety, Olimpiada tamtego roku odbyła się w Innsbrucku, ale miasteczko zaczęło tętnić własnym życiem. Zresztą, w Thyon 2000 wyraźnie widać ducha tamtych czasów. Miejscowość jest bardzo mała, dzięki czemu można przemierzać ją na pieszo i brak samochodu nie stanowi żadnego problemu. Mimo swojej wielkości, Thyon 2000 zapewnia wszystko, co niezbędne: kilkaset mieszkań na wynajem, mogących w sumie pomieścić 7000 osób, restauracje, bary, dyskotekę, sklepy spożywcze i sportowe czy atrakcje sportowe, typu basen.

Atrakcje w Thyon 2000

Cztery Doliny określane są jako mekka freeridowców. Zresztą obszar narciarski może pochwalić się kilkoma świetnymi snowparkami z całą masą przeszkód o różnym stopniu trudności. Nie brakuje więc raili, kickerów, boxów czy poduszek powietrznych. Najważniejsze jest jednak to, że każdy snowpark ma swój wyjątkowy klimat. Jeden z nich – Centralpark, położony jest właśnie w Thyon 2000 i należy do obowiązkowych punktów na mapie freeridowca. Zarówno tego początkującego, jak i mocno zaawansowanego. Oprócz tego snowparku, na uwagę zasługuje również Swatch Snowpark w Verbier oraz Woodpark’u w Nendaz (cały zrobiony z drewna). Warto odwiedzić jedną z tych miejscówek chociaż raz.

Oprócz tego, w Thyon i Czterech Dolinach, szczególnie polecamy:

 • heliski, który choćby w sąsiedniej Francji, jest nielegalny,
 • eisstock – sport wywodzący się z XVI wieku, brat curlingu, który przypomina znane na południu Francji bule, ale na lodzie,
 • widokowy lot samolotem,
 • lot paralotnią,
 • najdłuższy w Szwajcarii tor saneczkowy (10 km),
 • saunę, basen, zajęcia z medytacji czy relaksacji,
 • bary, restauracje i dyskotekę.

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • niesamowite widoki
 • nowoczesne, szybkie wyciągi z dużą przepustowością
 • świetna, szwajcarska organizacja
 • ogromny wybór różnorodnych, idealnie przygotowanych tras
 • kilka snowparków na światowym poziomie o różnym stopniu zaawansowania
 • kilka świetnych miejscówek do off-piste’u, w tym jedna w samym Thyon
 • bogata oferta après-ski w Czterech Dolinach
 • relatywnie przystępne ceny w restauracjach i barach w Thyon 2000, zwłaszcza w porównaniu z innymi stacjami Czterech Dolin

Minusy:

 • wysokie ceny w porównaniu z innymi europejskimi kurortami
 • mało rozwinięte życie nocne w Thyon 2000

Dojazd do Thyon 2000

 • odległość z Warszawy: około 1620 km
 • podróż samochodem trwa około 16 godzin, a autokarem około 20 godzin

Najbliższe lotniska: Genewa (160 km), Turyn (240 km), Mediolan-Malpensa (225 km), Grenoble (320 km).

Thyon 2000 pogoda

W stacji panują znakomite warunki narciarskie. Średnia pokrywa białego puchu w poprzednim sezonie w niższych partiach wynosiła 27 cm, maksymalna zaś 50 cm. Na szczycie zaś, odpowiednio: 135 cm i 190 cm. W całym obszarze narciarskim Czterech Dolin, z racji wysokiego położenia, śnieg utrzymuje się bardzo długo.

Thyon 2000 restauracje/puby

 • La Tsermetta: restauracja na stoku oferująca regionalne dania przygotowywane na bazie lokalnych produktów; polecamy posiłek na tarasie z bajecznym widokiem
 • Restaurant de l’Alpage: restauracja na stoku z ciekawą ofertą dań mięsnych
 • La Luge: pizzeria na stoku na wysokości Collons 1850 m n.p.m. prowadzona przez rodowitego Włocha; miejsce oferuje wyśmienite dania kuchni włoskiej
 • Le Panorama: samoobsługowa restauracja na stoku oferująca różnorodne dania
 • - Le Bab's: mała restauracja w miasteczku Thyon 2000 serwująca szybkie dania, typu naleśniki czy kanapki
 • Le Péché Mignon: pub idealny na drinka położony w Thyon 2000
 • Igloo 1850: mały, klimatyczny lokal u stóp tras narciarskich
 • After Bar: bar i dyskoteka w Thyon 1800 – idealne miejsce na zakończenie wieczoru

Thyon 2000 opinie

Thyon 2000 zgarnia dobre opinie wśród miłośników snowboardu i dwóch desek. Na liście plusów znajdują się przede wszystkim świetne warunki śniegowe i duże nasłonecznienie. Uwadze nie uchodzi też bardzo dobra organizacja i wysoka jakość usług. Cztery Doliny uznawane są przez wielu fanów białego szaleństwa za jedną z najlepszych miejscówek w Europie. Thyon 2000 ma opinię zdecydowanie bardziej przystępnej cenowo stacji niż pozostałe kurorty Czterech Dolin.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno