Serre Chevalier

4.9/6
1350-2800 m n.p.m
250 km tras

Informacje o Serre Chevalier

Serre Chevalier jest jednym z największych ośrodków sportów zimowych we Francji, a nawet Europie. To także miejsce o niezwykle bogatych tradycjach narciarskich. Pierwsza kolej gondolowa została tutaj otwarta już w 1941 roku! Dziś, ponad 80 lat później, resort szczyci się 59 wyciągami. Łączą one 250 km różnorodnych tras, rozsianych pomiędzy kilkoma miejscowościami wzdłuż doliny. Na miejscu czekają na Was także: przyzwoity snowpark, funpark, boardercross oraz strefy freeride'owe. Wszystko to macie do dyspozycji w ramach podstawowego skipassu!

Aż 80% tras ośrodka przebiega powyżej 2000 m n.p.m, a większość stoków ma ekspozycję północną. Dzięki temu dobre warunki śniegowe są tu niemal pewne. Serre Chevalier słynie też z aż 300 dni słonecznych w roku. Mówi się więc, że miejsce to łączy w sobie śnieg Alp i słońce riwiery francuskiej. W 2018 roku portal Skiresort.info przeprowadził test ośrodka i przyznał mu całościową ocenę 4,5 gwiazdki na 5 możliwych. Wyróżniona została m.in. bogata oferta dla początkujących. Łatwe, szerokie trasy stanowią około połowę nartostrad ośrodka i pozwalają bez trudu poruszać się po całym jego obszarze. Ale i zaawansowani mają tu do wyboru ogrom czerwonych i czarnych stoków dla siebie. Wszyscy razem mogą natomiast cieszyć się odpoczynkiem na słonecznych tarasach licznych górskich knajpek.

W obrębie Serre Chevalier znajduje się kilka mniejszych i większych miejscowości będących idealnymi bazami wypadowymi dla narciarzy i snowboardzistów. Należą do nich m.in. spokojne wioski La Salle-les-Alpes i Chantemerle, pełne uroku i zabytkowej architektury. Możecie zamieszkać tam w rezydencjach położonych w odległości krótkiego spaceru od wyciągów prowadzących do samego serca ośrodka. Nie sposób pominąć też miasta Briançon. Zamyka ono obszar ośrodka od wschodu i jest nie tylko sportowym, ale i rozrywkowym centrum okolicy.

Wyciągi, trasy i mapa ski

Cały teren resortu jest dobrze skomunikowany bardzo dużą liczbą wyciągów - jest ich tu aż 59! Ze zdecydowanej większości niższych punktów ośrodka można szybko dostać się na górę gondolami. I choć infrastruktura wyciągów nie jest może najnowsza, to jest ona z roku na rok sukcesywnie modernizowana.

 • wyciągi gondolowe

  7 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  20 krzesełek

 • wyciągi orczyki

  26 orczyków

 • wyciągi taśmowe

  6 taśmy

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 13

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 26

 • trasy trudne

  trasy średnie: 30

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 13

Infrastruktura resortu Serre Chevalier składa się z 59 wyciągów. Znajdują się wśród nich zarówno nowoczesne konstrukcje, jak i sporo wiekowych urządzeń. Jednak większość tras jest dostępna przy pomocy nowych i szybkich maszyn. Całkowita przepustowość wyciągów ośrodka to blisko 80 tys. pasażerów na godzinę. Pod względem liczby przeważają tu orczyki. Ale poruszanie się większością z nich nie jest konieczne, gdyż kluczowe obszary obsługiwane są przez krzesełka i gondole.

Wśród 250 km tras Serre Chevalier wszyscy miłośnicy białego szaleństwa znajdą opcje dla siebie. Ośrodek słynie z doskonałych stoków dla początkujących. Oprócz łatwych nartostrad przecinających tutejsze góry wzdłuż i wszerz, są tu także specjalne wydzielone obszary do nauki jazdy. Znajdziecie je w Briançon, Chantemerle, Villeneuve oraz Monetier. Niektóre znajdują się w dolinie przy wioskach, a inne w wyższych partiach (z łatwym dojazdem i powrotem wyciągiem). Dzieci mogą bezpiecznie stawiać tam swoje pierwsze kroki na nartach. Na nieco bardziej doświadczonych czeka wiele krętych i szerokich czerwonych tras. Najdłuższy możliwy zjazd liczy aż 9 km długości, 1366 m przewyższenia i prowadzi z Le Prorel do Briançon. Zaawansowani mogą zmierzyć się za to z kilkunastoma czarnymi trasami, a także wieloma specjalnymi stokami z muldami.

Wszystkie nartostrady ośrodka są doskonale przygotowane, za co został on wyróżniony w teście Skiresort.info. Większość z nich znajduje się powyżej 2000 m n.p.m., sięgając maksymalnie 2800 m n.p.m. Naturalnie panują tu więc fantastyczne warunki śniegowe. Dodatkowo są one jeszcze wspomagane 598 armatkami śnieżnymi, których zasięg pokrywa ok. 1/3 powierzchni tutejszych tras (przede wszystkim zjazdy do dolin).

Jeśli szusowanie w ciągu dnia to dla Was za mało, w Serre Chevalier możecie też wybrać się na jazdę nocną. Do Waszej dyspozycji jest oświetlona czerwona trasa Vauban w Briançon oraz ośla łączka w Villeneuve. A może lubicie szusować w głębokim puchu? Możecie robić to na wielu wyznaczonych i zabezpieczonych, ale nieratrakowanych szlakach freeride'owych. Wielbiciele jazdy off-piste szczególnie cenią sobie tutejsze lasy modrzewiowe. Dzięki temu, że ich drzewa zrzucają igły na zimę, widoczność wśród nich jest znacznie lepsza niż wśród świerków czy jodeł.

Snowpark

W Serre Chevalier znajdziecie też całkiem przyzwoity snowpark. Leży na wysokości 2000 m n.p.m. w sektorze Villeneuve i ma ok. 700 m długości. Składa się z osobnych 4 modułów dla riderów o różnych poziomach zaawansowania - od nowicjuszy po prosów. Wśród tutejszych struktur znajdziecie m.in. kickery, rozmaite raile i boxy, wallride, waveride. Łącznie czeka tu na Was 25 kickerów i 37 jibów. Odpowiednią atmosferę zapewnia tu Cool Zone - strefa chillout z muzyką, leżakami i grillem. Możecie wyluzować  się tu po swoich szaleństwach w snowparku i podziwiać stąd wyczyny innych.

Nieopodal znajdziecie też MélèZone, czyli park freestyle'owy z przeszkodami wykonanymi w całości z drewna. Oprócz niego możecie zmierzyć się z przyjaciółmi na tutejszym torze do boardercrossu, gdzie macie do pokonania wiele hopek, zakrętów z bandami i rollerów.

Atrakcje

Serre Chevalier to coś więcej niż tylko świetnie przygotowane stoki! Resort oferuje wiele dodatkowych możliwości aktywnego spędzania czasu. W okolicach Croix de la Nore działa strefa snowkite, w której możecie spróbować jazdy na snowboardzie czy nartach z latawcem jak do kitesurfingu. Na miejscu wypożyczycie niezbędny sprzęt i wynajmiecie instruktora. Uczucie podobne do latania zapewni Wam też przejażdżka Giant Zipline. To tyrolka o długości 1,1 km i przewyższeniu 300 m. Z kolei jeśli macie ochotę poznać nowy, szalony wymiar zabawy na stoku, możecie spróbować Mountain Kartów. To przystosowane do jazdy po śniegu trójkołowce, specjalnie dla których wydzielona została bezpieczna 2-kilometrowa trasa. Z bardziej klasycznych atrakcji znajdziecie tu natomiast tory saneczkowe, trasy narciarstwa biegowego oraz szlaki na wędrówki na skiturach i w rakietach śnieżnych.

Pod kątem rozrywki w Serre Chevalier znajdziecie kilka opcji na Après-ski. Prawdopodobnie najlepszym tego typu barem jest La Grotte w La Salle-les-Alpes. Z kolei w naszej wiosce Chantemerle możecie zabawić się od razu po nartach w Extreme Bar lub Yeti Bar. Ciekawostką jest działające w Briançon kasyno. Oprócz niego znajdziecie tam też kilka miejscówek do potańczenia przy muzyce klubowej. Jedna z wiosek resortu, Le Monêtier, słynie natomiast z gorących źródeł. Możecie wybrać się tu, by po całym dniu aktywności na świeżym powietrzu odprężyć się w basenach termalnych.

 • Lodowisko
 • Funparki dla dzieci
 • Fatbike’i
 • Loty na paralotni
 • Psie zaprzęgi
 • Kręgielnię
 • Kino
 • Basen
 • Przedszkole
 • Usługi opiekunek

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • Aż 250 km połączonych tras dostępnych w ramach podstawowego skipassu
 • Świetny ośrodek dla początkujących - duży wybór zróżnicowanych tras
 • Położenie 80% tras powyżej 2000 m n.p.m. i świetne warunki śniegowe
 • Około 300 dni słonecznych w roku
 • Doskonale przygotowane trasy
 • Przyzwoity snowpark i boardercross
 • Dobre tereny freeride’owe
 • Sporo dodatkowych atrakcji sportowych

Minusy:

 • Sporo orczyków i starych wyciągów
 • Tylko 1/3 tras resortu wspomagana systemem sztucznego naśnieżania
 • Uboga oferta rozrywkowa

Dojazd do Serre Chevalier

 • odległość z Warszawy - około 1800 km
 • podróż samochodem trwa około 18 godzin, zaś autokarem około 26 godzin

Najbliższe lotniska: Turyn-Caselle (140 km), Aosta (202 km), Mediolan-Malpensa (256 km), Mediolan-Linate (278 km) i Mediolan-Bergamo (303 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno