Risoul-Vars

4.9/6
1650-2750 m n.p.m.
185 km tras

Informacje o Risoul-Vars

Risoul to bardzo popularny wśród Polaków francuski ośrodek narciarski położony w regionie Hautes Alpes. Słynie z niesamowitej, młodzieżowej atmosfery i jest miejscówką, gdzie zabawa trwa przez całą dobę. Wraz z sąsiednią doliną, Vars, tworzy kompleks narciarski La Fôret Blanche (fr. Biały Las) ze 185 kilometrami połączonych nartostrad. Drzewa rosną tutaj aż do wysokości 2 500 m n.p.m., a miejsce to ma swój własny, specyficzny mikroklimat. Śnieg utrzymuje się tutaj bardzo długo, dzięki czemu miejscówka ta jest pewniakiem przez cały sezon! 

Dwie połączone doliny dają ogrom możliwości i przyciągają rzesze miłośników białego szaleństwa z całego świata. Z jednej strony mamy sektor Risoul z dolną stacją na wysokości 1 850 m n.p.m. Tutejsze stoki mają ekspozycję północną, co gwarantuje doskonały stan tras nawet w słoneczne dni. A za co kochamy Vars? Przede wszystkim za absolutnie topowy Snowpark de l'Eyssina, przez wielu uważany za jeden z trzech najlepszych tego typu obiektów w Europie! Ale Vars to coś więcej niż tylko królestwo freestyle'u. Znajdziecie tu też mnóstwo szerokich i łagodnych tras o wysokim nasłonecznieniu. A jedna z tutejszych czerwonych tras nosi nazwę... "Zakopane", na cześć licznie odwiedzających ośrodek Polaków.

Miejsce to tętni życiem również po nartach. Risoul jest naprawdę gwarną miejscówką, która nigdy nie zasypia. Atrakcje dla siebie znajdziecie tu dosłownie o każdej porze. Od razu po nartach możecie skoczyć na Après-ski, wieczorem do restauracji z przyjaciółmi, a potem ruszyć na kluby i zasiedzieć się tam do rana. Na szczęście nawet w takim wypadku nie musicie daleko wracać. Mieszkamy tu w samym centrum wydarzeń, tuż obok knajp i stoków!

Wyciągi, trasy i mapa ski

Obie doliny są ze sobą połączone licznymi wyciągami, których ogromną zaletą jest wysoka przepustowość. Dzięki temu rzadko kiedy stoi się tu w kolejkach. Przeważają tu krzesełka, są także dwie gondole. A choć jest też sporo orczyków, to korzystanie z większości z nich nie jest konieczne do poruszania się po kompleksie.

 • wyciągi gondolowe

  2 gondolki

 • wyciągi krzesełkowe

  18 krzesełek

 • wyciągi orczyki

  14 orczyków

 • wyciągi taśmowe

  2 taśmy

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 15

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 50

 • trasy trudne

  trasy średnie: 35

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 9

Trasy zjazdowe całego ośrodka rozciągają się na wysokościach pomiędzy 1 650 a 2 750 m n.p.m. Wysokie położenie i specyficzny mikroklimat zapewniają tu masy śniegu od początku grudnia aż do końca kwietnia. Ze względu na lokalizację naszego zakwaterowania, częściej jeździmy w Risoul, którego trasy mamy dosłownie pod ręką – bezpośrednio przy naszej rezydencji. Dosłownie wpinamy narty lub deski i ruszamy w drogę! Zaletą tej miejscówki jest spora różnorodność tras w najbliższej okolicy. Czekają tu na Was stoki o wszystkich poziomach trudności, dlatego pobyt w Risoul jest świetną opcją zarówno dla nowicjuszy, jak i wyjadaczy. 

W Vars na prosów czeka jedna z najtrudniejszych tras w Europie – czarna "La Coni“, której nachylenie na całej długości wynosi min. 50%, a maksymalnie sięga niewiarygodnych 93%!

Warto przejechać się najdłuższą trasą ośrodka, L’Olympique, o długości 3,8 km i różnicy poziomów 854 m. Osoby chcące podszlifować swoje umiejętności w szybkiej jeździe powinny spróbować swoich sił na jednej z tras, specjalnie przystosowanej do ćwiczenia jazdy na krawędziach. Progress gwarantowany! A amatorów jazdy w głębokim puchu poza ubitymi trasami ucieszą za to z pewnością ogromne otwarte przestrzenie, które znajdziecie powyżej linii lasu.

Kilka ciekawych faktów o Risoul

Miejsce to ma własny, specyficzny mikroklimat. Stacja Risoul znajduje się na wysokości 1 850 m n.p.m., a nartostrady sięgają aż 2750 m n.p.m. W Alpach na takich wysokościach z reguły są już gołe skały. Tu zaś lasy ciągną się prawie do samych szczytów, ponieważ górna granica lasów w tym regionie przebiega na wysokości 2 500 m n.p.m. To efekt napływających tu mas ciepłego i wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego (od którego Risoul w linii prostej oddalone jest o ok. 100 kilometrów). Sprzyja ono wegetacji roślin. Z kolei większość tutejszych stoków ma północną ekspozycję, co w efekcie daje długo utrzymującą się (nawet do końca kwietnia) pokrywę śnieżną. Dzięki temu Risoul jest świetną miejscówką na zakończenie sezonu narciarskiego. To właśnie ze względu na wysoko sięgające lasy i ogrom śniegu kompleks ten nosi nazwę La Fôret Blanche, czyli "Biały Las".

Inną ciekawostką jest fakt, że w Vars znajduje się najszybszy stok narciarski na świecie, używany do bicia rekordów prędkości. To tutaj Jędrzej Dobrowolski pobił rekord Polski prędkości zjazdu na nartach, rozpędzając się do 244 km/h, a Michał Pawlikowski na snowboardzie osiągnął 158 km/h. Obecny rekord świata ustanowił tu Francuz, Simon Billy, który 22 marca w 2023 r. pomknął tędy na nartach z prędkością 255,5 km/h!

Snowparki

W rejonie Risoul-Vars czeka na Was kilka snowparków, w których coś dla siebie znajdą totalni amatorzy, jak i absolutni pro riderzy. Przedstawiamy je poniżej!

Otwarcie snowparku oraz funkcjonowanie poszczególnych tras w ramach ośrodka narciarskiego zależne jest od czynników atmosferycznych oraz innych czynników niezależnych od organizatora. Podmiotem decyzyjnym w sprawie ich funkcjonowania jest zarządca ośrodka narciarskiego.

Park de l'Eyssina (Vars)

Najlepszy i najbardziej rozbudowany obiekt w całym regionie, uważany za jeden z TOP 3 snowparków w całej Europie. Położony jest u stóp wzgórza l'Eyssina, na przecięciu kilku tras. Znajdziecie tutaj przede wszystkim dwie ogromne, położone obok siebie linie kickerów i hopek. Ponadto do dyspozycji macie tutaj Big Air, tor do boardercrossu, slopestyle oraz około 40 położonych w jednej linii modułów, tj. raile, boxy i inne jiby. Przygotowano tu także linię dla początkujących. Po szaleństwach na przeszkodach snowparku możecie uzupełnić siły w strefie BBQ.

Girly Park (Vars)

Niewielki, łatwy park przeznaczony przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z freestylem. Składają się na niego głównie proste jiby, a nachylenie stoku jest łagodne, dzięki czemu to idealne miejsce do bezstresowej nauki.

Totem Park (Vars)

Snowpark nawiązujący stylistyką do motywów indiańskich. Znajdziecie tu wiele jibów i raili z drewna (niektóre z nich w kształcie totemów), a nawet elementy z kamienia. Tutejsze przeszkody są przeznaczone dla riderów na wszystkich poziomach zaawansowania.

Kid Park (Vars)

Miejsce stworzone dla najmłodszych zajawkowiczów freestyle’u. Jest odpowiednie dla dzieciaków nawet od 3. roku życia, dlatego nie jest przesadą powiedzieć, że mogą one stawiać tu swoje pierwsze freestyle’owe kroki. Wszystkie boxy i przeszkody są dostosowane rozmiarami pod dzieci.

Waouland Park (Risoul)

Jedyny snowpark w Risoul, przeznaczony głównie dla początkujących i tych, którzy chcą się po prostu pobawić. Znajdziecie tu sporo piankowych modułów, łatwych jibów czy zakrętów z bandami. Przede wszystkim fun!

Atrakcje

Risoul-Vars oferuje nie tylko zwykłą jazdę po stokach czy doskonałe snowparki! Jest to też miejscówka gwarantująca bogate życie nocne. Polecamy zwłaszcza imprezy w barze Annapurna czy La Grotte du Yeti, a także naszą słynną Bibę na Stoku w górskim barze Le Tetras. Znajdziecie tu jeszcze inne opcje aktywności, z których możecie skorzystać we własnym zakresie:

 • stoki z wytyczonymi bramkami slalomowymi
 • tory do boardercrossu
 • tory saneczkowe
 • trasy narciarstwa biegowego
 • szlaki na wędrówki w rakietach śnieżnych (możliwość wypożyczenia rakiet za rozsądne pieniądze w lokalnej wypożyczalni)

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • 180 km świetnie przygotowanych, połączonych tras
 • skipass obejmuje 2 zintegrowane doliny – Risoul i Vars
 • Snowpark de l'Eyssina w Vars zaliczany do TOP 3 w Europie
 • długo utrzymująca się pokrywa śnieżna
 • przystępne ceny na miejscu
 • zakwaterowanie przy samym stoku
 • doskonała atmosfera przyciągająca młodych ludzi z całego świata
 • bogate życie nocne – bary, puby i kluby

Minusy:

 • kilkanaście wyciągów orczykowych (ale korzystania z większości z nich da się uniknąć)
 • niezbyt atrakcyjna architektura
 • ciasne apartamenty 3-gwiazdkowe w dużych apartamentowcach

Dojazd do Risoul-Vars

 • odległość z Warszawy: około 1 800 km
 • podróż samochodem trwa około 18 godzin, zaś autokarem około 26 godzin

Najbliższe lotniska: Turyn-Caselle (190 km), Grenoble–Isère (208 km), Marseille-Provence (239 km) i Lyon Saint-Exupéry (255 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno