Risoul-Vars

4.9/6
1850-2750 m n.p.m
185 km tras

Najbliższe wyjazdy

Pokaż więcej wyjazdów

Informacje o Risoul-Vars

Risoul-Vars - obszar białego lasu, najlepszych tras i młodych ludzi

Risoul to chyba najpopularniejsza stacja narciarska w Hautes Alpes (a pewnie nawet w całych Południowych Alpach). Wraz z miejscowością z sąsiedniej doliny - Vars - tworzy region narciarski La Foret Blanche (Biały Las). Drzewa rosną tu aż do 2500 m.n.p.m! Kto był, ten wie - Risoul ma swój własny, specyficzny mikroklimat. Śnieg utrzymuje się tutaj bardzo długo. Pewnie dlatego to kultowa miejscówka narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie zaawansowania, a także mekka wielbicieli freestyle'u.

Wyciągi, trasy i mapa ski

Obie doliny połączone są licznymi wyciągami, których ogromną zaletą jest wysoka przepustowość, dzięki czemu rzadko kiedy stoi się tu w kolejkach. Przeważają tu krzesełka, choć jest też sporo orczyków. Jednak ich rozmieszczenie jest optymalne, a poruszanie się po całym kompleksie jest przyjemne.

 • wyciągi gondolowe

  2 gondolki

 • wyciągi krzesełkowe

  18 krzesełek

 • wyciągi orczyki

  14 orczyków

 • wyciągi taśmowe

  2 taśmy

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 15

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 50

 • trasy trudne

  trasy trudne: 35

 • trasy bardzo trudne

  trasy b. trudne: 9

Na prosów czeka jedna z najtrudniejszych tras w Europie - czarna „La Coni“ z nachyleniem 43°.

Trasy zjazdowe rozciągają się na wysokościach pomiędzy 1650 a 2750 m n.p.m., na zboczach ponad dwoma dolinami. My w Risoul startujemy na wysokości 1850 m n.p.m.

Ze względu na lokalizację naszego zakwaterowania, częściej jeździmy w Risoul, którego trasy mamy dosłownie pod ręką - bezpośrednio przy naszej rezydencji. Dosłownie: wpinamy narty lub deski i w drogę! Mieszkamy na 1850 m n. p. m., a tutejsze stoki mają ekspozycję północną, co gwarantuje niemal pewne warunki śniegowe od grudnia aż do połowy kwietnia. Amatorów jazdy w puchu poza ratrakowymi trasami ucieszą z pewnością ogromne otwarte przestrzenie, które charakteryzują ten resort. To właśnie w Risoul-Vars możemy poczuć się jak na prywatnym stoku zarezerwowanym tylko dla Was! Warto przejechać się najdłuższą trasą (3,8 km) - L’Olympique - z różnicą poziomów siegającą niemal 854 m. Spróbujcie też pobić swój rekord prędności na torze Chabrièresa. To tu Jędrzej Dobrowolski pobił rekord Polski prędkości zjazdu na nartach, osiągając 244 km/h (Michał Pawlikowski na snowboardzie osiągnął 158 km/h).

Osoby chcące podszlifować swoje umiejętności w szybkiej jeździe powinny spróbować swoich sił na jednej z tras, specjalnie przystosowanej do ćwiczenia jazdy na krawędziach. Progress gwarantowany!

Co ciekawe, jedną z tras na stokach Risoul nazwano "Zakopane" - to najlepszy dowód, że narciarze i snowboardziści z Polski są tu bardziej niż mile widziani!

Kilka ciekawych faktów o Risoul

Risoul i Vars razem tworzą kompleks nazywany Domaine de la Foret Blanche, czyli obszar białego lasu.

Miejsce to ma własny, specyficzny mikroklimat. Stacja narciarska znajduje się na wysokości 1850 m n.p.m. a stoki obejmują obszar do 2750 m n.p.m. W Alpach na takich wysokościach z reguły są już gołe skały, tu zaś lasy ciągną się prawie do samych szczytów, ponieważ górna granica lasów w tym regionie przebiega na wysokości 2500 m n.p.m. To efekt napływających tu mas wilgotnego i ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego (od którego Risoul w linii prostej oddalone jest o kilkaset kilometrów), które wpływają na wegetację roślin. Do tego dochodzi fakt, że większość stoków ma północną ekspozycję, co w efekcie daje długo utrzymującą się pokrywę śnieżną i powoduje, że Risoul jest świetną miejscówką na zakończenie sezonu narciarskiego. Ogromne połacie lasów i śnieg od grudnia do kwietnia są powodem nazwy regionu - biały las.

Atrakcje

Risoul-Vars oferuje nie tylko zwykłą jazdę po stokach czy snowparki!

Znajdziecie tu jeszcze inne opcje aktywności, z których możecie skorzystać we własnym zakresie:

 • stoki z wytyczonymi bramkami slalomowymi
 • tory do boardercrossu/skicrossue
 • tory saneczkowe
 • trasy narciarstwa biegowego
 • szlaki na wędrówki w rakietach śnieżnych

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • 180 km urozmaiconych tras
 • skipass obejmuje 2 doliny - Risoul i Vars
 • snowpark w Risoul i jib park w Varsie
 • dobrze przygotowane, szerokie trasy
 • długo utrzymująca się pokrywa śnieżna
 • świetna cena
 • mieszkamy przy samym stoku
 • miejscówka młodych ludzi

Minusy:

 • są również wyciągi orczykowe
 • mało atrakcyjna architektura
 • ciasne apartamenty w dużych apartamentowcach (3-gwiazdkowe; te o standardzie 4 gwiazdek są o wiele wygodniejsze)

Dojazd do Risoul-Vars

 • odległość z Warszawy - około 1800 km
 • podróż samochodem trwa około 18 godzin, zaś autokarem około 26 godzin

Najbliższe lotniska: Turyn-Caselle (190 km), Grenoble–Isère (208 km), Marseille-Provence (239 km) i Lyon Saint-Exupéry (255 km).

Snowpark

W rejonie Risoul-Vars znajduje się kilka snowparków, w których znajdą coś dla siebie zarówno totalni amatorzy, jak i absolutni pro riderzy.

Park de l'Eyssina (Vars)

Najlepszy i najbardziej rozbudowany snowpark w całym regionie, uważany za jeden z TOP 3 snowparków w całej Europie. Położony jest u podnóża wzgórza l'Eyssina, na przecięciu tras o zróżnicowanym poziomie trudności (niebieskich, czerwonych i czarnych). Znajdziecie tutaj przede wszystkim 2 ogromne, położone obok siebie ciągi hopek i kickerów, a ponadto Big Air, tor do boardercrossu, slopestyle oraz około 40 położonych w jednej linii modułów tj. raile, boxy i różne jiby. Przygotowano tu linie dla początkujących, jak i wyjadaczy. Po szaleństwach na przeszkodach, możecie uzupełnić siły w strefie BBQ.

Girly Park (Vars)

Niewielki, łatwy park przeznaczony przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z freestylem. Składają się na niego linie jibów, a nachylenie stoku jest tu łagodne, dzięki czemu to idealne miejsce do bezstresowej nauki.

Totem Park (Vars)

Sowpark, nawiązujący stylistyką do motywów indiańskich. Znajdziecie tu wiele jibów i raili z drewna, niektóre z nich w kształcie totemów, a nawet elementy z kamienia. Tutejsze przeszkody są przeznaczone dla riderów na wszystkich poziomach zaawansowania.

Kid Park (Vars)

Miejsce stworzone dla najmłodszych zajawkowiczów freestyle’u. Jest odpowiednie dla dzieciaków nawet od 3. roku życia, dlatego nie jest przesadą powiedzieć, że mogą stawiać tu swoje pierwsze freestyle’owe kroki. Wszystkie boxy i przeszkody dostosowane są rozmiarami pod dzieci.

Waouland Park (Risoul)

Jedyny snowpark w Risoul, przeznaczony głównie dla początkujących i tych, którzy chcą się po prostu pobawić. Znajdziecie tu sporo piankowych modułów, łatwych jibów, rynnowych zakrętów. Przede wszystkim fun!

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
partner techniczny ZIMNO