La Plagne

4.9/6
1207-3167 m n.p.m
225 km tras

Informacje o La Plagne (Paradiski)

La Plagne to jeden z topowych francuskich resortów narciarskich. W dolinie Tarentaise sąsiaduje on z kilkoma innymi światowej klasy ośrodkami. I podobnie jak one, oferuje niemal wszystko, co narciarze i snowboardziści mogą sobie wymarzyć. Czeka tu na Was 225 km nartostrad, większość powyżej 2000 m n.p.m. Masy śniegu leżą tu od grudnia do końca kwietnia. Lokalny klimat ochładzają lodowce, a jeden z nich jest nawet dostępny dla freeriderów. Zachwycające są też tutejsze krajobrazy i widok Mont Blanc. Znajdziecie tu również porządny snowpark z halfpipem oraz wiele możliwości alternatywnego spędzania czasu na śniegu. A gdyby tego było mało, możecie rozszerzyć swój skipass na obszar Paradiski. Uzyskacie w ten sposób dostęp do 2. największego kompleksu narciarskiego na świecie o 425 kilometrach połączonych tras!

Portal Skiresort.info przeprowadził test ośrodka La Plagne, w którym przyznał mu ocenę końcową 4,4/5 i nagrodził go 5 gwiazdkami w 7 kategoriach. Wyróżniono m.in. ofertę dla początkujących. La Plagne jest doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz osób, które dopiero opanowują sztukę jazdy na nartach czy desce. Łatwe trasy pokrywają cały obszar resortu, od zalesionych dolin po odsłonięte partie szczytowe. Nowicjusze nie są więc skazani na poruszanie się jedynie po ograniczonym obszarze. Miłośnicy szybkiej i technicznej jazdy również nie będą zawiedzeni! Jest tu wiele czerwonych i czarnych nartostrad, a także wymagających terenów off-piste. Gratką dla miłośników mocnych przeżyć będzie możliwość przejażdżki bobslejem po torze bobslejowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1992 w Albertville.

Niekwestionowaną zaletą La Plagne jest dostępność noclegów typu ski-in/ski-out. Rozległy ośrodek składa się z wielu osad położonych wśród stoków, na różnych wysokościach. Niżej zlokalizowane miejscowości Montchavin, Les Coches i Champagny-en-Vanoise to historyczne wioski o tradycyjnej zabudowie. W latach 60. i 70. XX w. zostały zaadaptowane na potrzeby turystyki narciarskiej. Dziś są szczególnie polecane rodzinom z dziećmi ze względu na swój spokojny charakter. Z kolei stacje Plagne 1800, Belle Plagne czy inne, zajmujące wyższe partie gór, zostały zaprojektowane i wybudowane od zera. W części z nich stoją ogromne apartamentowce, na których parterze funkcjonują galerie handlowe pełne sklepów, restauracji czy punktów usługowych i rozrywkowych. Toporna architektura tych bloków zaburza niestety krajobraz, ale za to są one bardzo praktyczne.

Wyciągi, trasy i mapa ski

 • wyciągi gondolowe

  12 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  31 krzesełka

 • wyciągi orczykowe

  22 orczyków

 • 32_ski_lift_04

  22 wyciągi taśmowe

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 9

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 78

 • trasy trudne

  trasy średnie: 35

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 19

Infrastruktura La Plagne składa się z 76 nowoczesnych wyciągów, których łączna przepustowość wynosi 135.000 os./h. Ten wynik gwarantuje płynne poruszanie się po resorcie nawet w szczycie sezonu. Wśród wyciągów dominują szybkie krzesełka, ale działa tu też wiele gondolek. Największa z nich, Vanoise Express, łączy La Plagne z sąsiednim ośrodkiem Les Arcs. Jej dwupoziomowy wagon zabiera na pokład 200 osób. Podłoga dolnego pokładu jest przeszklona i zapewnia spektakularne widoki w dół. Ze względu na dużą liczbę łatwych tras znajduje się tu też sporo orczyków. Co ciekawe, niektóre wyciągi przy strefach do nauki jazdy są całkowicie bezpłatne. Pozwalają nowicjuszom spróbować narciarstwa bez ponoszenia kosztu skipassu.

La Plagne szczyci się ogromną liczbą różnorodnych tras dostępnych w ramach podstawowego skipassu. Pośród ich 225 km przeważają stoki łatwe, rozsiane po całym ośrodku. Czynią one z resortu wprost wymarzone miejsce dla wszystkich osób rozpoczynających swoją przygodę z białym szaleństwem. Rodziny z dziećmi doceniają zwłaszcza bezpieczne, wygrodzone strefy do nauki jazdy. Jednak nawet najbardziej doświadczeni i zaawansowani narciarze oraz snowboardziści znajdą tu ogrom możliwości dla siebie. Najdłuższą z tutejszych nartostrad jest Mont de la Guerre. Jej 7-kilometrowa nitka ma aż 1000 m przewyższenia i oferuje panoramiczne widoki na okoliczne lodowce. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras ośrodka. Z kolei najtrudniejszym stokiem jest czarny Les Étroits o długości 2 km i przewyższeniu 550 m.

Dla miłośników jazdy carvingowej przygotowano wydzielony stok z rozstawionymi bramkami do slalomu giganta. Każdy może spróbować tu swoich sił w przejeździe z pomiarem czasu. Tor dysponuje też automatycznym systemem nagrywania video. Film z własnej próby można obejrzeć online po wpisaniu numeru skipassu.

Rozszerzenie skipassu

La Plagne jest jednym z ośrodków współtworzących obszar Paradiski, który oferuje niewiarygodne 425 km połączonych tras. To 2. największy kompleks narciarski świata! Większy od niego jest już tylko położony nieopodal legendarny resort 3 Doliny. Za opcjonalną dopłatą możecie rozszerzyć swój skipass na całe Paradiski, co da Wam niemal nieograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu. Szybka gondola Vanoise Express jest bramą do sąsiedniego Peisey-Vallandry, które dalej przechodzi w słynne Les Arcs. Czekają tam na Was dziesiątki łatwych, panoramicznych tras, jak i mrożące krew w żyłach czarne, nieratrakowane stoki. Freestyle’owcy docenią za to snowpark o bardzo bogatych tradycjach.

Snowparki

Riders Nation Snowpark La Plagne
Jeśli nie wyobrażacie sobie pobytu w Alpach bez kręcenia trików, La Plagne Was nie zawiedzie! Tutejszy Riders Nation Snowpark oferuje aż 36 przeszkód podzielonych na 7 różnych stref o kilku poziomach trudności. Na długości ok. 1 km czekają na Was liczne raile, boxy i butterboxy, a także kickery czy nawet halfpipe. Miłośników boardercrossu ucieszy z pewnością tutejszy tor. Wszyscy mogą natomiast odprężyć się w strefie chillout na końcu parku. Rozsiądziecie się tam wygodnie na leżakach w słońcu, podziwiając ewolucje innych riderów.

Opcjonalne rozszerzenie skipassu na kompleks Paradiski da Wam dostęp do snowparku w Les Arcs.

Les Arcs Snowpark
Les Arcs jest miejscem zasłużonym dla rozwoju snowboardingu w Europie. W latach 80. jednym z propagatorów tej dyscypliny na Starym Kontynencie był Regis Rolland, który zaprojektował snowpark w Les Arcs. Dziś możecie spróbować swoich sił na opracowanych przez niego modułach o różnych stopniach trudności. Znajdziecie tu zarówno struktury dla początkujących, jak i totalnych prosów. Powierzchnię 7,5 ha zajmuje kilkadziesiąt różnych przeszkód, m.in. kickery, rozmaite jiby oraz quarter-pipe. Do najciekawszych przeszkód parku należy gap jump, zapewniający porządny zastrzyk adrenaliny. Czeka tu na Was również Air Bag, na którym możecie bezpiecznie lądować, ćwicząc najbardziej wymagające triki w powietrzu. A do tego wszystkiego możecie też pościgać się na tutejszym torze boardercrossowym.

Atrakcje

Jazda po stokach to dla Was mało? W La Plagne macie do dyspozycji mnóstwo dodatkowych atrakcji! Najbardziej unikatową z nich jest możliwość przejażdżki po torze bobslejowym, na którym o medale walczyli olimpijczycy podczas zimowych igrzysk w Albertville w 1992 roku. Możecie wsiąść tu do pojazdu z mechanizmem automatycznego sterowania i hamowania lub jako pasażer zjechać prawdziwym bobslejem pilotowanym przez zawodowca. Emocji dostarczy Wam też zjazd na tyrolce pomiędzy stacjami Plagne Aime 2000 oraz Plagne Centre. Jak na Alpy przystało, nie brakuje tu także tras narciarstwa biegowego czy szlaków skiturowych.

Wśród wiosek i stacji tworzących ośrodek La Plagne znajdziecie mnóstwo możliwości na rozrywkę po całym dniu na stokach. Niemal w każdym zakątku resortu czekają na Was knajpki na Après-ski. Jeśli macie ochotę na nieco zabawy, do możecie wybierać spośród kręgielni w Plagne Centre i Belle Plagne, salonu gier w Plagne Bellecôte oraz escape roomów w kilku miejscach. Miłośnicy imprez potańczą za to w trzech tutejszych klubach. Są to: Le Cosy Club w Plagne Bellecôte, Le Saloon w Belle Plagne lub Igloo Igloo Bar w Plagne Centre. Wolicie odrobinę relaksu? Postawcie na basen w Montchavin lub jedno z wielu centrów spa & wellness w okolicznych miejscowościach.

Dodatkowo La Plagne oferuje:

 • tory saneczkowe
 • loty na paralotni
 • fatbike'i
 • wędrówki w rakietach śnieżnych
 • wspinaczkę lodową
 • psie zaprzęgi
 • funparki dla dzieci
 • lodowiska
 • kino
 • igloo z restauracją i hotelem
 • szkółki narciarskie
 • przedszkole
 • usługi opiekunek dla dzieci

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • aż 225 km połączonych tras na podstawowy skipass
 • doskonałe tereny do nauki jazdy i sieć łatwych tras na obszarze całego resortu
 • szybkie wyciągi o wysokiej przepustowości, głównie krzesełkowe
 • możliwość rozszerzenia skipassu na cały obszar Paradiski - 425 km tras!
 • wysokie położenie i doskonałe warunki śniegowe
 • możliwa jazda latem (lodowiec)
 • tereny freeride'owe
 • porządny snowpark o zróżnicowanych strukturach
 • bardzo szeroki wybór zakwaterowania przy stokach w kilku miejscowościach o różnych charakterach
 • połączenie z regionem Les Arcs szybką kolejką
 • dużo dodatkowych atrakcji

Minusy:

 • brzydka architektura w niektórych wioskach resortu
 • raczej wysokie ceny skipassu i zakwaterowania
 • brak zamykanych osłon przeciwwiatrowych na wyciągach krzesełkowych
 • mniej śniegu w dolnych partiach
 • słabo rozwinięte nocne życie jak na tak duży ośrodek

Dojazd do La Plagne

 • odległość z Warszawy - około 1800 km
 • podróż samochodem trwa około 19 godzin, autokarem około 24 godzin

Najbliższe lotnisko: Chambery-Savoie (120 km). Pozostałe: Genewa (154 km), Grenoble–Isère (193 km),
Lyon Saint-Exupéry (197 km) i Turyn-Caselle (254 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno-marka-odziezowa