Verbier / La Tzoumaz (4 Doliny)

4/6
1500-3330 m n.p.m.
180/412 km tras

Informacje o Verbier / La Tzoumaz (4 Doliny)

Verbier to kochana przez naszych uczestników miejscówka, do której nie trzeba nikogo długo przekonywać. W ramach podstawowego skipassu resort oferuje aż 180 km najwyższej jakości tras oraz doskonały snowpark. Ale to nie wszystko! Dostępne jest rozszerzenie skipassu na słynne 4 Doliny (4 Vallées), czyli największy zintegrowany kompleks narciarski w Szwajcarii. Liczy on 412 km połączonych nartostrad, a Verbier jest jego częścią. Wprost legendarne są tutejsze obszary freeride'owe. Te okolice cieszą się doskonałymi statystykami śniegowymi, dzięki czemu są idealną miejscówką dla miłośników jazdy off-piste. A freeride'ową perłą w koronie 4 Dolin jest właśnie Verbier. Co roku rozgrywany jest tutaj finał sezonu zawodów Freeride World Tour uważanych za mistrzostwa świata tej dyscypliny.

Verbier może też pochwalić się licznymi nagrodami. W plebiscycie World Ski Awards ośrodek ten aż 4-krotnie zdobywał tytuł najlepszego resortu Szwajcarii. Ale co jeszcze bardziej imponujące, w edycjach 2021 oraz 2022 tego konkursu został on okrzyknięty najlepszym kurortem narciarskim na świecie! To kosmopolityczna i prestiżowa miejscówka przyciągająca rzesze miłośników białego szaleństwa z całego globu.

Naszą bazą na wyjazdach do Verbier jest niewielka wioska La Tzoumaz. Mimo, iż mieszkamy w niej nieco na uboczu, to odległość jaką mamy do gondoli jest wręcz śmieszna. Wystarczy przejść przez ulicę! Zapewnia nam to szybkie dotarcie na jedne z najlepszych stoków na świecie.

Wyciągi, trasy i mapa ski

Infrastruktura w Verbier jest na naprawdę wysokim poziomie. Z pewnością będziecie pozytywnie zaskoczeni! Czekają tu na Was dziesiątki szybkich wyciągów o dużej przepustowości, wśród których dominują gondole. Dzięki temu rzadko kiedy zdarza się tu czekać w kolejce.

 • 32_ski_lift_01

  12 gondolek

 • 32_ski_lift_02

  11 krzesełek

 • 32_ski_lift_03

  7 orczyków

 • trasy łatwe: 15

 • trasy średnie: 26

 • trasy trudne: 5

Na naszym podstawowym skipassie macie do dyspozycji połączony obszar Verbier, Savoleyres, La Tzoumaz i Bruson. Czekają tu na Was dziesiątki tras – przede wszystkim wiele długich czerwonych nartostrad dla miłośników szybkich przejazdów. Ale nie brak tu również niebieskich stoków dla początkujących, jak i kilku naprawdę trudnych czarnych tras.

Obszar ten słynie również z doskonałych terenów do jazdy w świeżym puchu poza trasami. Ukształtowanie terenu, duże wysokości i potężne ilości śniegu sprawiają, że Verbier to jeden z najważniejszych freeride’owych miejscówek świata. Ale i freestyle’owcy znajdą tu coś dla siebie! Macie tu do dyspozycji snowpark z prawdziwego zdarzenia. Możecie również rozszerzyć swój skipass na całe 412 km tras 4 Dolin, co pozwoli Wam szaleć w dodatkowych snowparkach i wjechać na najwyższy punkt kompleksu, Mont Fort (3 300 m n.p.m.).

Trochę nieznanej historii o Verbier / La Tzoumaz

Pierwsi narciarze pojawili się w rejonie Verbier w 1925 roku. Śmiałkowie (albo szaleńcy – jak kto woli) wspinali się przez 15 km z Sembrancher tylko po to, by potem zjechać na nartach do Verbier. 

Po II wojnie światowej, w 1946 roku szwajcarski rząd uznał, że Verbier ma idealne warunki, by stworzyć tu kurort narciarski. Już rok później powstał pierwszy wyciąg. Z kolei w latach 60. XX w. moda na narciarstwo sprawiła, że Verbier stało się jednym z najbardziej znanych kurortów Szwajcarii. W latach 70. powstał projekt połączenia kilku stacji narciarskich i stworzenia jednego wielkiego obszaru do uprawiania białego szaleństwa. I tak, w 1983 roku otwarciem kolejki linowej na Mont Fort zainaugurowano istnienie kompleksu 4 Dolin.

Dziś nadal widać gołym okiem ślady przeszłości w Verbier, jako że spora część oryginalnej zabudowy miasteczka została zachowana. Możecie zatem podziwiać tu stare wiatraki czy kapliczki, a nawet niedawno odkryte ruiny zamku.

Verbier znane jest nie tylko z białego szaleństwa. W 2005 roku przez miasteczko przebiegał jeden z etapów wyścigu kolarskiego Tour de Suisse. Natomiast w 2009 roku przez Verbier przejeżdżali kolarze rywalizujący w Tour de France.

Snowparki

W obrębie 4 Dolin znajduje się kilka porządnych snowparków. Jeden z nich jest dostępny w ramach naszego podstawowego skipassu.

Verbier Snowpark La Chaux
W położonym w Verbier snowparku La Chaux macie do dyspozycji duży wybór różnych struktur, takich jak BigAirBag, kickery, raile, boxy itp. Jest tu coś dla freestyle'owych zapaleńców na każdym poziomie! Dla Waszego bezpieczeństwa i dobrej zabawy tutejsze przeszkody są codziennie poprawiane przez zespół shaperów. Znajdziecie tu trzy linie o różnych trudnościach: niebieską, czerwoną i czarną. Najlepiej dostać się tu używając wyciągu Combimix La Chaux Express.

Ponadto, decydując się na rozszerzony skipass na 4 Doliny, będziecie mogli także odwiedzić snowparki w Thyon oraz Nendaz.

Thyon CentralPark
Thyon CentralPark, jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowany jest w sektorze Thyon. Swiss Snowboard Awards przyznało mu już kilkakrotnie tytuł najlepszego parku w zachodniej Szwajcarii. Czeka tam na Was wiele niespodzianek i wydarzeń. W parku znajdziecie m.in. kickery: 6-, 8-, 14- i 16-metrowe. Oprócz tego jest tu duży Hip-Spine. W sekcji jibowej znajduje się 7-metrowy Down Rail, gruba 8-metrowa rura, 9-metrowa rura łamana, 8-metrowa rura z 3-metrowym gapem, sekcja "street" i kilka innych wymyślnych przeszkód.

Nendaz Wood Park
Nendaz daje niepowtarzalną okazję do ćwiczenia trików w snowparku, który w całości został zrobiony z drewna. Wood Park jest położony przy nartostradzie La Jean-Pierre. W pobliżu znajduje się także tor do skicrossu Coop SkiCross Park, gdzie możecie spróbować swoich sił w wyścigu z 3 innymi osobami, pokonując strome zakręty, hopy i fale.

Otwarcie snowparku oraz funkcjonowanie poszczególnych tras w ramach ośrodka narciarskiego zależne jest od czynników atmosferycznych oraz innych czynników niezależnych od organizatora. Podmiotem decyzyjnym w sprawie ich funkcjonowania jest zarządca ośrodka narciarskiego.

Opcjonalne rozszerzenie skipassu – 4 Doliny (412 km tras)

Możecie także rozszerzyć swoje skipassy na całe 4 Doliny! Dzięki temu otrzymacie dostęp do całości jednego z największych i najpiękniejszych kompleksów narciarskich Europy. Obejmuje on ośrodki Veysonnaz, Nendaz, Siviez, Thyon, Verbier, Bruson i Savoleyres. Łącznie dysponują one 412 kilometrami połączonych nartostrad oraz 86 wyciągami (17 gondolek, 25 krzesełek, 44 orczyki). Miłośnicy freestyle’u będą mogli poszaleć na przeszkodach w snowparkach w Thyon oraz Nendaz. Dzięki temu skipassowi będziecie mogli wjechać także na szczyt Mont Fort (3 330 m n.p.m.) – najwyższy punkt 4 Dolin. Roztacza się z niego imponująca panorama, a spod jego wierzchołka startuje jedna z najbardziej niesamowitych tras freeride'owych resortu.

Aktywności

Podczas wyjazdów do Verbier jesteśmy zakwaterowani w La Tzoumaz, tuż przy wyciągu gondolowym. Sama miejscowość jest niewielka – znajdziecie tu jedynie kilka restauracji i bar. Działa tu też mały wyciąg dla dzieci, naturalne lodowisko, podgrzewany basen i… najdłuższy tor saneczkowy w zachodniej Szwajcarii. Jego nitka ma aż 10 km! Ciekawą opcją jest też przejazd psim zaprzęgiem.

La Tzoumaz jest niemal przeciwieństwem gwarnego Verbier, które słynie z wieczornych imprez. W miasteczku znajdziecie kluby i bary, w których narciarze i snowboardziści integrują się każdego wieczoru. Jest to w końcu jeden z najbardziej popularnych na świecie kurortów zimowych. Ale co za tym idzie, jest tam też dość drogo. Dlatego my jako naszą bazę wybraliśmy spokojniejsze, ale znacznie tańsze La Tzoumaz.

Dodatkowo Verbier oferuje:

 • szlaki skiturowe
 • zjazdy na nartach z pochodniami
 • loty na paralotni
 • sauny, siłownie, baseny
 • zimowy golf w dolinie Tortin
 • liczne eventy, np. Polaris – festiwal muzyki elektronicznej, Xtreme de Verbier czy Haute Cuisine – festiwal kulinarny z udziałem szefów kuchni restauracji utytułowanych gwiazdkami Michelin (z warsztatami kulinarnymi w programie),
 • liczne bary, restauracje i kluby

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • 180 km doskonale przygotowanych, różnorodnych tras na podstawowym skipassie
 • możliwość rozszerzenia skipassu na całe 412 km połączonych tras kompleksu 4 Dolin
 • świetna szwajcarska organizacja
 • światowej klasy tereny freeride'owe
 • nowoczesne i szybkie wyciągi o wysokiej przepustowości
 • znakomite snowparki
 • bogata oferta Après-ski

Minusy:

 • wysokie ceny
 • mało restauracji z relatywnie przystępnymi cenami

Dojazd do Verbier (La Tzoumaz)

 • odległość z Warszawy - około 1 600 km
 • podróż samochodem trwa około 18 godzin, a autokarem około 22 godzin

Najbliższe lotniska: Genewa (160 km), Turyn (190 km), Mediolan-Malpensa (251 km) i Grenoble (288 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno