Saalbach

4.9/6
1003-2200 m n.p.m
270 km tras

Informacje o Saalbach

Saalbach Hinterglemm Leogang to urokliwe miasteczko oddalone o niecałe 100 km od Salzburga. Region ten uznawany jest za jeden z piękniejszych Ziemi Salzburskiej, który otoczony jest Alpami Kitzbuhelskimi. W okolicy jest ponad 80 wyciągów narciarskich, ale na pewno największe wrażenie robi kolejka linowa mieszcząca 100 osób „Schattbergseilbahn”. Bardzo prawdopodobne, że spotkacie w niej zawodników przygotowujących się do Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim lub snowboardzie. Saalbach zapewne zyska sympatię początkujących i średniozaawansowanych fanów, bo takich tras jest tu najwięcej. Lecz fakt rozgrywania tak poważnych zawodów upewnia, że zaawansowani też nie będą się nudzili. Przede wszystkim polecić możemy trasę północną ze szczytu Schattberg do Saalbach, przeznaczona tylko dla narciarzy jeżdżących sportowo. A ponadto zjazd zachodni do Hinterglemm, trasa zawodnicza przy wyciągu Unterschwarzach w Hinterglemm, oraz stoki Zwölferkogel, na których rozgrywano biegi zjazdowe do Pucharu Świata oraz trasy mistrzostw świata.

Osoby zarządzające tym ośrodkiem bardzo wysoko cenią sobie bezpieczeństwo, dlatego dokładają wszelkich starań i ładują masę pieniędzy w unowocześnianie i innowacyjność tego miejsca. W roku 2019 oddana będzie nowoczesna gondolka 10 osobowa, powstanie nowy zbiornik wodny gwarantujący niekończące się pokłady sztucznego śniegu z armatek, oprócz tego ciągle trwają prace nad inteligentnym systemem prowadzenia po trasach narciarskich. W tym celu opracowany został zrozumiały, międzynarodowy system przekazu informacji na stoku, pozbawione zniekształceń mapy panoramiczne, a także nowoczesne wyświetlacze LED.

Niezwykłym udogodnieniem jest fakt, że jeden skipass daje możliwość przemieszczania się po 400 km tras. Karta jednoczy 3 ośrodki narciarskie ze sobą. Dzięki takiej kolaboracji można przemieszczać się nie tylko po stokach Saalbach, ale również Zell am See oraz Kitzsteinhorn Kaprun.

Saalbach Hinterglemm Leogang to zdecydowanie miejsce dla osób aktywnych, zarówno w ciągu dnia na stoku, jak i po wyłączeniu kolejek górskich, lubiących zabawę do białego rana. Dla osób ceniących sobie spokój i relaks znakomitym rozwiązaniem jest pobliskie miasteczko Hinterglemm.

Wyciągi, trasy i mapa ski

 • wyciągi gondolowe

  17 gondolek

 • wyciągi krzesełkowe

  18 krzesełek

 • wyciągi orczykowe

  20 orczyków

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 140 km

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 112 km

 • trasy trudne

  trasy średnie: 18 km

Trochę nieznanej historii

Prawdopodobnie cały rozwój tej miejscowości pod względem turystyki narciarskiej zapoczątkował Peter Holl, który nauczał w roku 1898 swoich znajomych jazdy na nartach. Z każdym dniem dołączały nowe osoby, które chciały spróbować ekstremalnego sportu. Niecałe 5 lat później ku zdziwieniu lokalnej społeczności do miasta zaczęły przybywać rzesze amatorów dwóch desek i tak z roku na rok Saalbach stawało się coraz bardziej popularne w świecie narciarstwa.

Niedaleko miasteczka znajduje się zamek Fischhorn, w którym w 1945 roku odkryto kilkanaście tysięcy dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców z Polski podczas II Wojny Światowej. W 1991 r. na stokach Saalbach-Hinterglemm odbywały się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Al-pejskim.

Atrakcje w Saalbach

Osoby, które lubią eksplorować tereny górskie, znajdą tutaj kilka fajnych możliwości. Dzięki współpracy z firmą wyciągową Fieberbrunn, region został wzbogacony o atrakcję „Skicircus” umożliwiającą podróżowanie i zwiedzanie bez odpinania sprzętu zimowego. Powstało w ten sposób kilka obwodów podzielonych ze względu na stopień trudności. I tak przykładowo „Obwód Saalbacha” mo-że być idealny na rozgrzewkę przed kolejnymi z listy. Czas jaki średnio zajmuje przejazd bez przerw to około 2 godziny, a do pokonania jest 19 km. Więc całkiem przystępnie jak na początek. Do wyboru są jeszcze 4 obwody, z czego niektóre z nich można przejechać w dwóch kierunkach.

Kto wcześnie wstaje ten… jeździ po sztruksie lub świeżym puchu. Ten argument nawet największego lenia zerwie z łózka. Kilka wyciągów zaczyna pracować już od godziny 8:00, więc nie ma się co zastanawiać, jak jest warun to trzeba korzystać!

Generalnie miasto tętni życiem, przepełnione jest restauracjami, pubami, gabinetami odnowy biologicznej itp. Organizowane są kuligi, koncerty na żywo, do tego można trafić na lokalne imprezy takie jak Winteropening, kiedy to do woli można testować sprzęt zimowy lub Rave on Snow coś dla osób uzależnionych od tańca.

Znajduję się tu kilka klimatycznych restauracji, jedną z nich jest knajpa zrobiona w stylu western. Właściciele hodują konie, a przeszklona podłoga pozwala zapoznać się z czworonożnymi pupilami.

Ponadto Saalbach oferuje

 • oświetlone stoki
 • 5 oświetlonych torów saneczkowych
 • snowparki m.in. „Nitro” przy samym wyciągu, który oferuje również niezła zabawę w parku freeride. Nitro przeznaczony jest dla początkujących jak i zaawansowanych rider’ów. Najciekawszym elementem prawdopodobnie jest poducha ulokowana w połowie parku. Natomiast snowpark Ubahn, który zarządzany jest przez znakomitą firmę shaperską Qparks, to esencja w swoim rodzaju. Można katować tu ulubione tricki do znudzenia, ponieważ oświetlenie pozwala na to aż do godziny 21:30! Dla początkujących przygotowany jest osobny park gdzie na luzie można wykonywać swoje pierwsze freestyle’owe ewolucje. Znajduję się w Bernkogel. Czwarty park o nazwie „Sunpark” oprócz promieni słonecznych oferuje kilka kicker’ów, dwie bandy i cztery box’y
 • 150 km tras biegowych
 • dla miłośników morsowania, woda w jeziorach jest krystalicznie czysta

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • szerokie trasy
 • duuużo puchu
 • super przygotowane trasy
 • długa 8 km trasa o różnicy nachylenia sięgającej 1000 m
 • kilka wyciągów otwiera się już o 8:00
 • jeden skipass na ponad 400 km (ALPIN CARD)
 • atrakcyjne miejsce dla młodszych osób

Minusy:

 • mało tras dla zaawansowanych, w porównaniu do mniej zaawansowanych
 • mało miejsc parkingowych
 • dojazd mógłby być bardziej korzystny

Dojazd do Saalbach

 • odległość z Warszawy - około 1100 km
 • podróż samochodem trwa około 11 godzin, zaś autokarem około 16 godzin

Najbliższe lotniska: Monachium (180 km), Salzburg (100 km), Lublana (300 km), Graz (278 km) i Innsbruck (152 km).

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno-marka-odziezowa