Zinal - Grimentz

4.9/6
1600-2900 m n.p.m
115 km tras

Informacje o Zinal - Grimentz

Ośrodek Zinal, a właściwie Grimentz - Zinal to dwa bardzo gościnne miasteczka, połączone ze sobą gondolką i …ciekawą, czarną trasą. Pierwszy kurort leży u podnóża gór „cesarskiej korony’’. Jest to niezwykłe miejsce dla miłośników przyrody w jej najczystszej formie. Grimentz, nieco większy kurort również imponuję piękną florą i fauną, gwarancją ciszy, spokoju, oraz czystego i zdrowego powietrza. Wysokie położenie gwarantuje znakomite warunki do narciarstwa czy snowboardingu.

Na jednym skipassie możecie jeździć po pięciu terenach narciarskich w dolinie Val d'Anniviers: Zinal - Grimentz - St-Luc - Chandolin i Vercorin (co daje ponad 200 km tras). Miejscówka ta słynie z unikalnych terenów do freeride’u, o czym świadczyć może fakt, że posiada własne centrum szkolenia w kwestii lawin (Avalanche Training Center). W tym pierwszym w Szwajcarii Treningowym Centrum Lawinowym można uzyskać niezbędne informacje przed podjęciem prób jazdy poza trasą. Porady jak uniknąć zejścia lawiny, a także co zrobić gdy

Wyciągi, trasy i mapa ski

 • trasy bardzo łatwe

  trasy b. łatwe: 27 km

 • trasy łatwe

  trasy łatwe: 43 km

 • trasy trudne

  trasy średnie: 30 km

 • trasy bardzo trudne

  trasy trudne: 15 km

Trochę nieznanej historii

Dużą uwagę przyciągają bardzo urocze chatki z bali, często wiekowe, ale zachowane w doskonałym stanie.

Ośrodek narciarski działa od ponad 55 lat. W 2013 roku Zinal zostało połączone z Grimentz wspomnianą wcześniej gondolką. Dzięki temu w 7 minut będziecie mogli pokonać 1200 m wzniesień i znaleść się na szczycie Zinal (2700 m). Powstanie tej kolejki mocno rozbudowało ośrodek i przyczyniło się do powstania kilku nowych tras. Najważniejszą napewno jest czarna trasa Chamois, dzięki której nie ma potrzeby wsiadania do skibusa, aby przemieszczać się między kurortami. Dodatkowo uruchomienie czarnej trasy poszerzyło możliwości fanom freeride’u, którzy mogą korzystać ze sporego nachylenia zakładając pierwsze ślady.

To szwajcarskie miasteczko, mimo swoich niewielkich gabarytów (populacja jaka tu występuje to 697 os.) gościło kilkukrotnie zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Jest także doskonałym ośrodkiem treningowym dla szwajcarskiej kadry, ale również jest często odwiedzane przez innych zawodników.

Atrakcje

Malownicze miasteczko Zinal, choć nie jest zbyt duże to można znaleść tu kilka atrakcji urozmaicających czas wolny. Między innymi 3 trasy na rakiety śnieżne czy narty biegowe (6,5 km plus 13 km w Grimentz). Oprócz tego lodowisko, paralotnictwo, punkty widokowe. Na pewno dużym plusem jest połączenie miasteczka gondolką ze znacznie większym i bardziej atrakcyjnym kurortem Grimentz. Standardowo w ośrodkach tego typu znajduje się kilka restauracji, bary, puby, dyskoteka, oraz basen z sauną czy siłownia.

Ponadto Zinal - Grimentz oferuje

 • trasy saneczkowe
 • lodowisko
 • curling
 • ścianka do wspinaczki
 • minigolf
 • korty tenisowe
 • gabinety masażu

Plusy i minusy miejscówki

Plusy:

 • nienaruszona przyroda lub w minimalnym stopniu
 • świeże powietrze, cicha spokojna wioska
 • znakomity freeride wspierany przez lokalne centrum lawinowe (aż 100 hektarów białego puchu)
 • trasy biegowe
 • ciekawe trasy rowerowe, aż 150 km (polecamy latem), a zimą 300 km szlaków wędrownych
 • małe kolejki do wciągów

Minusy:

 • dość daleko z Polski
 • bardzo wysokie ceny na miejscu
 • Zinal to raczej małe miasteczko, co oznacza kilka restauracji, brak dyskoteki, ale za to cisza i spokój
 • brak atrakcji dla młodych ludzi
 • resorty oddalone od siebie

Dojazd do Zinal - Grimentz

 • odległość z Warszawy - około 1650 km
 • podróż samochodem trwa około 17 godzin, zaś autokarem około 23 godzin

Najbliższe lotniska: Genewa (200 km), Berno (195 km), Zurych (320 km), Bazylea (293 km), Turyn (253 km) i Mediolan (287 km).

Pogoda

Wysokość nad poziomem morza do 3000 m gwarantuje znakomite warunki do sportów zimowych. Nawet w okresie letnim pokrywa śnieżna utrzymuje się tu na poziomie 20 - 150 cm. Prognozy są pozytywne i raczej należy spodziewać się pokaźnych ilości śniegu. Ostatnie dwa sezony przyniosły od 3 do 5 m pokrywy puchu, w porównaniu do sezonów 2016-2011 gdzie opady wahały się pomiędzy 1 - 2 metry.

Zinal - Grimentz klimat

Klimat w Szwajcarii to bardzo ciekawy temat. Latem temperatura oscyluje w granicach 22-25 stopni, jest raczej deszczowo i wilgotno, co ku naszej radości w sezonie zimowym przeradza się w opady śniegu i to bardzo obfite. Temperatura w okresie zimowym nie spada znacznie, a słupek rtęci zwykle utrzymuję się kilka kresek nad zerem.

Zinal - Grimentz atmosfera

Jest to dosyć spokojne miasteczko z niewielką infrastrukturą, ale za to znakomicie zachowaną. W dawnych latach był to przystanek gospodarzy z doliny Anniviards, którzy przemieszczali się ze swoimi owcami czy krowami do wyżej położonych pastwisk. Otaczające ich tradycyjne domki z modrzewiowego drewna doskonale umilały ten czas. Jednocześnie majestatyczne widoki otaczających Zinal czterotysięczników pozostawały w głowach na lata. W zasięgu wzroku można upajać się widokiem szczytów takich jak: Weisshorn,Bishorn, Zinalrothorn, Obergabelhorn, Matterhorn i Dent Blanche.

W obecnej chwili dolina Zinal jest popularnym miejscem wśród wspinaczy górskich. Stanowi dogodny punkt startowy przed atakiem na szczyt Weisshornu, czyli czwarty pod względem wielkości szczyt górski (4506 m n.p.m.). Dzięki temu, że dolina nie jest mocno zurbanizowana można spotkać tu sporo zwierząt na szlaku przyrodniczym. A także pooglądać dzikie zwierzęta przez teleskop w centrum obserwacji Mirador.

Opinie

Zdecydowana większość opinii jaka krąży wokół Zinal - Grimentz jest pozytywna (4 na 5), najczęściej kurorty chwalone są za niezwykłą gościnę lokalnej społeczności, oraz stosunek jakości do ceny jeżeli chodzi o zakwaterowanie. Dużo osób docenia niewielkie odległości do wyciągów narciarskich oraz niezwykle malownicze miasteczka. Można nawet powiedzieć, że w Lugano, które oddalone jest od Zinal o około 240 km, jest słaby klimat śródziemnomorski.

Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
Masz wątpliwości?

Przejrzyj FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zobacz FAQ
Potrzebujesz pomocy?
888 100 888
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 17:00
zimno-marka-odziezowa