Jak dobrać kijki narciarskie?

Do czego tak naprawdę potrzebne są kijki narciarskie? Jaka powinna być długość kijków? Czy korzystać z pasków podczas jazdy poza trasą? Jeśli zadamy te pytania snowboarderom, to odpowiedzą, że do pokonywania płaskich stoków, otwierania wina i … rysowania desek snowboardowych podczas stania w kolejce do wyciągu. Odkładając żarty na bok, trzeba powiedzieć, że to jednak bardzo ważny element wyposażenia każdego narciarza.

Do czego służą i jak dobrać kijki narciarskie?

Odpowiednio dobrane kijki przyczyniają się do:

  • niwelowania złych nawyków jazdy, wymuszają poprawne zachowania
  • właściwej postawy (automatycznie prostujemy plecy, a ręce stabilizujemy)
  • utrzymania równowagi
  • poprawy techniki jazdy (m.in. rytm jazdy)
  • a co najważniejsze wymuszają przesunięcie środka ciężkości do przodu, nijako kasując najczęstszy błąd początkujących narciarzy, czyli jazdę na tyłach.

Jak dobrać kijki:

  • odwróć kijek tak aby dłonią złapać pod talerzykiem, rączkę oprzyj na ziemi, jeżeli w stawie łokciowym masz kąt prosty - kijek jest dla Ciebie odpowiedni (pamiętaj aby łokcie były blisko ciała). Według nas śmiało ten pomiar powinniście wykonać bez butów, dzięki temu na pewno nie kupicie za długich kijów.
  • druga opcja to trochę matematyki - wzrost x 2/3 (czyli 66,6%) i wynik zaokrąglamy do pełnych 5 cm (np. 163 cm x 0,66 = 114 cm, czyli właściwa długość kijka to 115 cm). Uwaga! Wiele źródeł podaje współczynnik 0,7, który jest błędny i takie kije będą za długie!
  • jeżeli jeździsz w parku i głównie korzystasz z freestylowych nart, dobierz kijki przynajmniej o rozmiar mniejsze. Zdecydowanie ułatwi to wykonywanie tricków oraz redukuje prawdopodobieństwo podbitego oka.

Jaka długość kijków narciarskich?

Warto zwrócić uwagę na odpowiednią długość kijków narciarskich. Zbyt krótkie mogą powodować niepotrzebne pochylanie się, natomiast za długie powodują wypaczenie całej postawy, brak możliwości stabilizacji sylwetki. Należy z całą siłą podkreślić, że zdecydowanie lepsze kijki za krótkie, niż za długie.

Ceny kijków narciarskich

Ceny kijków narciarskich wahają się pomiędzy 60-300zł. Wyższe modele wykonane są z mocniejszego stopu aluminium, posiadają wygodniejszą rękojeść czy też wykonane są z bardziej elastycznych materiałów. Dla prawdziwych gadżeciarzy, niektóre kijki posiadają odkręcana rączkę, co w połączeniu z resztą kijka tworzy zbiornik na różne „płyny” :) Ale akurat kije to zdecydowanie ten element ekwipunku na którym możecie śmiało oszczędzać. Pamiętajcie jednak, że stylówa najważniejsza! ;)

Pamiętaj, aby odpowiednio założyć pasek od kijków na rękę (nie może być zbyt ciasno, kijek powinien swobodnie zwisać po puszczeniu na przegubie dłoni). Jest to istotne, ponieważ przy wypadku zminimalizuje możliwość doznania kontuzji nadgarstka, a także puszczony kijek nie odleci raniąc osoby w pobliżu. Uwaga freeriderzy (amatorzy jazdy poza trasą)! W terenie nie używamy pasków, gdyż kije mogą Was wciągnąć pod śnieg w przypadku lawiny

partner techniczny ZIMNO

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2022/2023

Szukaj wyjazdu