Jak dobrać deskę snowbordową - poradnik dla początkujących

Po zmasowanym ataku zdjęciami w social-media złapałeś zajawkę na snowboard? Zachwyciła Cię stylówka riderów snb, ich szalone triki na boxach, luźne podejście do życia i muzyka będąca kwintesencją zjazdu. Snowboard to nie sport, to styl życia! A Ty chcesz, by był częścią również Twojego! Ale, od czegoś trzeba zacząć tę przygodę. Samą stylówką nie zawojujesz świata (choć przy znajomych na snowboardzie styl też się liczy ;))

Snowboard dla początkujących

Deska snowboardowa to, jakby nie patrzeć, podstawowe wyposażenie snowboardzisty, więc musi być idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. W sklepie kuszą Cię piękne wzory i fantastyczna grafika, ale nie tędy droga. Przy wyborze swojej pierwszej deski trzeba, przede wszystkim, zastanowić się nad jej przeznaczeniem i jakością. Pierwsza deska nie powinna być zbyt droga bo stosunkowo szybko się zniszczy, a przede wszystkim, w miarę rosnących umiejętności, przestanie nam służyć.

Zacznijmy jednak od podstaw. Co powinieneś wiedzieć wybierając swoją pierwszą deskę?

Wchodząc do sklepu musisz znać 2 podstawowe informacje:

  • Swoje gabaryty (waga, wzrost, rozmiar buta), na podstawie których dobierane są długość i szerokość deski. Wielu producentów umieszcza już tabele rozmiarów na swoich deskach, by odpowiednio dobrać gabaryty do długości. Poniżej załączamy orientacyjne tabele, które pomogą Ci w dobraniu długości snowboardu.
  • Styl jazdy i stopień zaawansowania, na podstawie których dobierany jest rodzaj deski (camber lub rocker) i twardość (flex)

Deski dla początkujących muszą wybaczać dużo błędów, być stabilne oraz gwarantować dobrą kontrolę jazdy.

Takie cechy zawierają się w deskach z konstrukcją Flat lub Rocker, oraz dla bardziej zaawansowanych, typu All Mountain. Deska o budowie Flat jest bardzo uniwersalna, z płaskim profilem, łatwo skręca i najważniejsze - jest stabilna podczas jazdy. Flat nieźle radzi sobie w każdych warunkach, a jego hasłem przewodnim jest “Minimum wysiłku, maksimum zabawy” - jak piszą producenci deski ZIMNO “Easy Bro”, którą już stestowaliśmy i serdecznie Wam polecamy!

Rocker to lepsza zwrotność i swoboda jazdy, ułatwia obroty, zapobiega wcinaniu się krawędzi. Na rockerze stosunkowo trudno wejść na krawędź, ale wybacza sporo błędów. Rocker bardzo dobrze zachowuje się też podczas jazdy w puchu.

Natomiast, jeżeli chcesz zakupić deskę na dłużej i sądzisz, że szybko się nauczysz, będziesz zaraz śmigać na bardziej zaawansowanym poziomie, to All Mountain może być dobrym wyborem. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów desek, przystosowany dla początkujących, ale też dla już bardziej zaawansowanych. Wybacza dużo błędów, a manipulując ustawieniami wiązań możesz dostosować deskę do ewolucji w parku lub zjazdów poza trasą (jak już się podszkolisz). Natomiast, jak większość rzeczy do wszystkiego, jest … raczej do niczego :)

Deski dla początkujących muszą wybaczać dużo błędów, być stabilne oraz gwarantować dobrą kontrolę jazdy.

My polecamy Wam serdecznie polską markę ZIMNO, której deski powstają w polskiej fabryce.

To właśnie dzięki pomocy ludzi z tej firmy mógł powstać ten tekst. ZIMNO produkuje bardzo zaawansowane technologicznie deski, idealnie dobrane dla początkujących riderów (np. EasyBro), jak i dla starych wyjadaczy (np. Poppy Mate). Co ciekawe, deska taka, jak Easy Bro to klasyczny flat, który dzięki swojej uniwersalności może Wam służyć przez parę lat, mimo znacznego progresu.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardingiem, warto mieć jakąś ciekawostkę w zanadrzu, by zabłysnąć przed resztą ekipy :)

Co to jest “Snurfer”?

Otóż ciekawostka: Snurfer to nazwa pierwszego prototypu deski snowboardowej. Autorem wynalazku jest Sherman Poppen, który wpadł na pomysł połączenia dwóch nart w jedną całość, w celu zapewnienia zabawy dzieciom. Pomysł przyjął się niesamowicie dobrze i szybko został opatentowany. Ogromny fun snurfera postanowił go nieco ulepszyć i dodał wiązania, aby można było lepiej sterować deską. Udoskonalony wynalazek podbił jeszcze więcej serc, a pomysłodawca zaczął produkować deski na skalę masową. Pewnie się już domyślacie, że był nim Jake Burton :)

Macie już informacje o deskach dla początkujących, ale co z faktycznym rozpoczęciem jazdy?

Otóż na wszystkich naszych wyjazdach prowadzimy szkolenia na każdym poziomie zaawansowania, także nie ma wymówek, do roboty! Czas zakupić dechę i wybrać się na niezapomniany wyjazd w Alpy ze SnowShow!

Powyższe informacje Cię nie satysfakcjonują? Szukasz bardziej szczegółowego opisu budowy i rodzajów desek? Zapraszamy do przeczytania kolejnej części naszego poradnika dla osób bardziej zaawansowanych :)

*Za informacje wykorzystane w poradniku dziękujemy producentowi desek snowboardowych dla zaawansowanych i początkujących: ZIMNO.

Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu