Savoir-vivre na stoku narciarskim

Popularność sportów zimowych zwiększa się w ogromnym tempie, o czym świadczyć może pojawianie udoskonaleń technicznych, nowych marek na rynku, czy też modyfikacja istniejących sprzętów i przekształcanie ich w inne śnieżne wynalazki. Przykładem może być: snowbike, sitski, monoski, snowblade, bigfoot, snowkite itd. Można tak wymieniać jeszcze długo, dlatego warto zwrócić uwagę, że wraz z powiększaniem się możliwości uprawiania sportów zimowych czy rozbudowaniem infrastruktury, zwiększa się również ilość osób poruszających się po stoku. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci wypadków, dlatego, żeby zminimalizować kontuzję czy niepotrzebne zgrzyty między uczestnikami śnieżnych tras obowiązkiem jest zapoznanie się z zasadami panującymi na stoku narciarskim.

Czyli jak zachowywać się w Białce, Chamonix czy Aspen. Reguły są dosyć proste i niemal identyczne na całym Świecie. W celu ujednolicenia tych zasad Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wprowadziła DEKALOG NARCIARSKI / SNOWBOARDOWY - Savoir-vivre na stoku.

Te 10 zasad, choć wydają się banalnie proste, niestety nie są respektowane przez ogromną ilość użytkowników tras, a powinny być traktowane niczym kodeks drogowy dla kierowcy.

Po zapoznaniu się z dekalogiem warto byłoby zwrócić uwagę również na kilka innych wątków:

  • poruszając się po stoku, ponosimy odpowiedzialność za sprzęt, jakim się przemieszczamy. Nie korzystajcie ze starych rupieci, które mogą zrobić krzywdę Wam, jak również innym.
  • snowboardziści - pamiętajcie o trzymaniu deski jedną nogą podczas zapinania sprzętu, a także o odkładaniu deski wiązaniami do śniegu. Nieupilnowana deska pędząca w dół osiąga naprawdę dużą prędkość.
  • narciarze - nosząc narty na barku pamiętajcie o zachowaniu ostrożności i przede wszystkim… dzioby w dół.
  • kultura stania w kolejce. Stojąc do wyciągu, nie ma potrzeby najeżdżać innym na narty, czy deskę. Zasada zderzak w zderzak nic tutaj nie przyśpieszy.
  • palenie papierosów na wyciągu lub w kolejce do wyciągu. Czasy nieco się zmieniły i teraz osoby palące muszą dostosować się do tych niepalących, więc jeśli chcesz zatruwać sobie życie, to nie rób tego innym.
  • jadąc orczykiem, jedź po wyznaczonym torze. Wiemy, że orczyki mogą być długie i strasznie nudne, ale zakładanie liny na słupy może potrwać godzinami. Fani wake’owych sztuczek na pewno coś o tym wiedzą.
  • zaliczając upadek podczas wjazdu na orczyku, starajcie się jak najszybciej przesunąć na bok, dzięki temu jadąca za Wami osoba uniknie niepotrzebnych stresów.
  • dbamy o czystość środowiska, chusteczka, choć komponuje się w białe otoczenie to też śmieć.
  • zapinając deskę czy narty róbmy to w takim miejscu, aby, nie przeszkadzać innym stanąć w kolejce czy włączyć się do ruchu.
  • zakładając pałąk od krzesełka, upewnijmy się, że nikomu nie uderzymy w głowę, wystarczy krótki komunikat - zamykam.
Zimno_WWW_498x768

Przeglądaj wyjazdy
w sezonie 2023/2024

Szukaj wyjazdu